Denník N

Covid bol v Európe už v lete 2019, len sme si ho nevšimli. Päť rýchlych správ o koronavíruse

Ilustračné foto – Unsplash/Bruno Kelzer
Ilustračné foto – Unsplash/Bruno Kelzer

Autor je imunológ, pôsobí v Slovenskej akadémii vied

Každý deň pribúdajú stovky nových vedeckých článkov na tému koronavírusu SARS-CoV-2 a s ním súvisiacej choroby covid-19.

Absolútna väčšina z nich však neprejde kontrolou kvality, takzvaným procesom peer review. Znamená to, že články neboli posúdené nezávislými odborníkmi, ale iba editormi časopisov. Môže sa preto stať, že nie všetky informácie, ktoré sú denne publikované, sú skutočne spoľahlivé.

V tej záplave noviniek sa však dajú nájsť aj také, ktoré vykazujú vyššiu mieru spoľahlivosti, lebo pochádzajú z renomovaných vedeckých inštitúcií a boli publikované v kvalitných vedeckých časopisoch.

Tu je prehľad piatich správ z tohto týždňa, ktoré považujeme za dôležité a zároveň spoľahlivé:

1. V starých vzorkách našli protilátky

Na začiatok rýchlych správ objasníme, čo sa stalo skôr – a vrátime sa do čias pred vypuknutím pandémie covidu-19.

Stále nie je jasné, odkiaľ sa nový koronavírus s označením SARS-CoV-2 vzal. Tím Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) po mesačnom vyšetrovaní priamo na mieste činu v čínskom Wu-chane dospel k záveru, že vírus pravdepodobne pochádza z netopierov, podobne ako jeho príbuzné vírusy SARS-CoV-1 a MERS, a že na ľudí sa dostal prostredníctvom nejakého prirodzeného prenášača.

Najnovším kandidátom na tohto prenášača by podľa článku uverejneného v časopise Clinical Infectious Diseases mohol byť najlepší priateľ človeka – pes. Avšak po tom, ako sa WHO niekoľkokrát zásadne v kritických momentoch pandémie pomýlila, napríklad vo veci nosenia či nenosenia rúšok, sa správa vyšetrovacej komisie nestretla s veľkou dôverou.

Zásadné otázky ostávajú nezodpovedané, napríklad:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Očkovanie proti koronavírusu

    Veda

    Teraz najčítanejšie