Slovenskí hokejisti porazili v druhom zápase na svetovom šampionáte Veľkú Britániu 2:1

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Slovenská hokejová reprezentácia vyhrala na MS v Rige nad Veľkou Britániou 2:1. Slováci mali streleckú prevahu, ale chýbala im efektivita. Góly strelili Marek Hrivík a Róbert Lantoši. Slovenský tím má po dvoch zápasoch plný počet bodov.

V prvej tretine dominoval elitný slovenský útok

Tréner Craig Ramsay poslal znovu do brány Branislava Konráda a s realizačným tímom nezmenil ani zloženie útokov. Slováci strelili gól už v 25. sekunde, keď Marek Hrivík využil asistenciu Róberta Lantošiho.
Lantoši pripravil streleckú pozíciu pre Petra Cehlárika aj v 9. minúte, ale Bowns jeho strelu vyrazil. Prvý útok sa dostával do gólových šancí a o dve minúty neskôr po Cehlárikovej strele Hrivíkova dorážka tesne minula britskú bránu.

Dve minúty pred koncom 1. tretiny sa predral do útočného pásma Lantoši a aj tento strelecký pokus zlikvidoval Bowns. Ten istý hráč vzápätí netrafil bránu z bezprostrednej blízkosti a nevyužil prihrávku od Hrivíka.
Briti sa dostávali do útočného pásma sporadicky, slovenskí hokejisti ich prestrieľali 17:2, ale druhý gól už nepridali. Celá tretina sa odohrala bez vylúčení, len na samom konci dostali dvojminútový trest za hrubosť Kristián Pospíšil a Brendan Connolly.

Slováci pokračovali v tlaku

Na konci 1. tretiny signalizoval zdravotné problémy Branislav Konrád a cez prestávku ho vystriedal Július Hudáček. Briti vyrovnali v 23. minúte. Strelu Bretta Perliniho Hudáček vyrazil a odrazený puk dostal za bránkovú čiaru nekrytý Liam Kirk.

Slovenskí hokejisti sa dostali opäť do vedenia o dve minúty neskôr. Briti stratili puk v strednom pásme, Róbert Lantoši si nakorčuľoval s pukom pred bránu a presadil sa strelou ponad lapačku britského brankára. Asistoval Peter Cehlárik. Po Cehlárikovom vylúčení za nedovolené bránenie mali Briti dve strely, ale Hudáček bol pozorný. Potom sa Cehlárik dostal do gólovej šance v polovici zápasu a Bowns si poradil s jeho strelou spomedzi kruhov.

Britský brankár predvádzal na konci druhej tretiny veľmi dobrý výkon. Zneškodnil pokus Juraja Slafkovského, ktorý mal pred sebou odkrytú bránu, a aj „blafák“ Pavla Skalického. Slovenský tím si vybudoval tlak na konci tretiny, dvojgólové vedenie si však nevytvoril. Britskí hokejisti predvádzali disciplinovaný výkon, Slováci do tých chvíľ nehrali presilovku.

Slováci nevyužil prevahu na tretí gól

Na začiatku 3. tretiny predvádzali tímy opatrný hokej, Slováci sa nedostávali do šancí. V 56. minúte sa objavili v prečíslení Slafkovský s Liškom, ale zastavil ich britský brankár. Ojedinele sa dostali do útoku aj Briti a so strelou Roberta Dowda si poradil Hudáček. Slováci dostali možnosť hrať presilovú hru až v 51. minúte. Súpera zatlačili pred bránu, ale gólovú príležitosť si nevypracovali.

Slovenský tím sa snažil streliť tretí gól, no dával si pozor aj na prípadné protiútoky Britov. Tí stále dobre bránili a Slovákov už nepúšťali do toľkých šancí ako v predchádzajúcich tretinách. Necelé dve minúty pred koncom Briti odvolali brankára, ale ani jedno mužstvo už gól nestrelilo.

Podľa Craiga Ramsayho hral prvý útok výborne

Tréner slovenskej reprezentácie pochválil prvú útočnú formáciu a apeloval na útočníkov, aby menej prihrávali a viac strieľali. „Akcie sme sa snažili doviesť do dokonalosti namiesto toho, aby sme strieľali. Každý chcel v šanci ešte prihrávať spoluhráčovi namiesto toho, aby vystrelil. Neboli sme efektívni. Potrebujeme hráča na dorážky, niekoho, kto sa postaví pred bránku a bude pripravený doraziť puk. V oboch zápasoch sme si to sami skomplikovali, ale našťastie sme našli cestu k víťazstvu. Prvý útok hral výborne, vypracoval si množstvo šancí, Lantoši k Cehlárikovi a Hrivíkovi skvele zapadol,“ povedal Craig Ramsay.

Asistenta trénera Michala Handzuša potešilo víťazstvo. „Sme radi za tri body, to je momentálne najhlavnejšie. Mali sem veľa šancí, ale nevedeli sme sa odpútať na dva-tri góly. Potom to už boli nervy. Veríme, že tie čisté šance, ktoré sme nedali, v ďalších zápasoch premeníme. Na šampionáte je každý zápas ťažký, ale máme tri body. Vieme, čo musíme zlepšiť,“ povedal v televíznej reakcii.

Róbert Lantoši strelil víťazný gól a asistoval na prvý presný zásah. „Bol to veľmi náročný zápas. Veľmi dobre chytal britský brankár. Bojovali sme až do konca a som rád, že sme to napokon zvládli.“

Slovensko nastúpi na tretí zápas na MS proti Rusku v pondelok 24. mája o 15.15.

MS v hokeji, skupina A:

Veľká Británia – Slovensko 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Góly: 23. Kirk (Perlini, Richardson) – 1. Hrivík (Lantoši), 25. Lantoši (Cehlárik). Rozhodovali: Fraňo (ČR), Gouin (Kan.) – Constantineau (Fr.), Oliver (USA); vylúčení: 2:2 na 2 min; presilovky a oslabenia: 0:0.

Slovensko: Konrád (21. Hudáček)– Rosandič, Ďaloga, Jánošík, Kňažko, Gernát, Nemec, Grman, Gachulinec – Lantoši, Hrivík, Cehlárik – Pospíšil, Krištof, Skalický – Faško-Rudáš, Roman, Studenič – Liška, Sukeľ, Slafkovský

Veľká Británia: Bowns – Richardson, Tetlow, D. Phillips, O’Connor, Ehrhardt, Clements, Swindlehurst – Hammond, Dowd, Lake – Perlini, Kirk, Connolly – Lachowicz, Duggan, Betteridge – Davies, Myers, Ferrara – J. Phillips