Slovenskí hokejisti vyhrali aj tretí zápas na MS, zdolali Rusov

Foto – TASR/Jaroslav Novák

Slovenská hokejová reprezentácia vyhrala nad Rusmi 3:1. Vo vyrovnanom zápase MS v Rige sa presadil Kelemen, Gernát a Ďaloga do prázdnej brány. Slováci tak majú po troch zápasoch plný počet deviatich bodov a sú lídrami skupiny A. Nad ruskými hokejistami zvíťazili ešte len vo štvrtom zo sedemnástich zápasov na svetových šampionátoch.

Slovenský tím nastúpil do zápasu so štyrmi zmenami v zostave. Tréneri chceli dať v hustom programe šampionátu voľno 17-ročným hokejistom Šimonovi Nemcovi a Jurajovi Slafkovskému a zároveň vidieť v akcii čo najviac hráčov. Nenastúpil tak ani Mário Grman a Martin Faško-Rudáš. V zostave ich nahradili obrancovia Michal Ivan s Martinom Bučkom a útočníci Adrián Holešinský s Milošom Kelemenom. Pre všetkých to bol debut na scéne MS.

Pre zranenie chýbal na zápasovej súpiske brankár Branislav Konrád. Júliusa Hudáčka bol pripravený nahradiť Adam Húska. Hudáčkov štart bol očakávaný, keďže ako hráč Spartaka Moskva poznal väčšinu súperových hráčov.

Vyrovnaný bezgólový úvod

Prvú príležitosť si Slováci vypracovali hneď v úvodnom striedaní. Rosandičovu strelu od modrej tečoval tesne vedľa brány Samonovova Marek Hrivík.

V štvrtej minúte sa Karnauchov už-už dostával do čistej šance, keď mu pred zakončením vzal puk Lantoši. Oba tímy si vypracovávali šance. Z našich bola tak ako v prvých dvoch zápasoch najaktívnejšia prvá formácia Lantoši, Hrivík, Cehlárik.

V deviatej minúte mal najväčšiu šancu Marián Studenič, ktorý sa dostal k dvojitému zakončeniu, ale puk z dorážky poslal do bočnej siete poloodkrytej brány. V nasledujúcom striedaní bol v podobnej pozícii Michal Krištof, jeho zakončenie vytesnil brankár vyrážačkou.

Slováci boli v úvode zápasu lepším tímom a v polovici prvej tretiny si vybojovali aj presilovú hru. V nej sa však trápili a nedostali sa k strele. Rusi to mohli potrestať, keď z medzikružia vyskúšal Hudáčka Morozov.

V závere prvej časti hry fauloval Peter Cehlárik súpera v útočnom pásme a druhú tretinu sme začínali v oslabení. To Slováci zvládli, olympijský tím Ruska sa dostal k zakončeniu až tesne po vypršaní trestu.

Vzápätí druhá formácia Slovákov súpera zavrela a pokračovala vo veľmi dobrom výkone z prvej tretiny. Brankárovi Samonovovi pribúdali zákroky. Na druhej strane zasa pohrozil Timkin. Hudáček jeho strelu vytesnil. Dobrý zákrok si pripísal aj pri Barabanovovej strele z uhla.

V 30. minúte tretia formácia zavrela Rusov a mala viacero šancí. Keď sa už zdalo, že sa Rusi oslobodia, k puku sa dostal Miloš Roman, prihral na modrú Milošovi Kelemenovi a ten trafil presne. Slovensko vyhrávalo 1:0.

Hneď po nasledujúcom buly fauloval Skalický a Rusi sa okamžite dostali do veľkého tlaku. Tolčinskij za pomoci teču Barabanovovej korčule vyrovnal.

Rusi zlepšili výkon a začali Slovákov tlačiť

Krátko po vyrovnávajúcom góle si veľkú šancu vypracoval Róbert Lantoši, brankár jeho strelu zrazil veľmi tesne od ľavej žrde. Rusi sa však potom dostali do tempa a boli to oni, kto mohol viackrát streliť druhý gól.

V závere druhej tretiny sa Slovákom nedarilo. Rusi boli rýchlejší aj aktívnejší. S výnimkou prvej formácie si tie ďalšie slovenské nevedeli vypracovať súvislejší tlak. No Rusi sa aj napriek prevahe nedostávali do častého zakončenia.

Olympijský tím Ruska začal tlakom aj tretiu tretinu. Hudáček ostával pozorný, najväčšiu šancu chytil v 44. minúte Slepyševovi z bezprostrednej blízkosti.

Nasledovala ubojovaná pasáž hry bez väčších chýb či šancí na oboch stranách. V priebehu tretej tretiny bol do nohy tvrdo nastrelený Marián Studenič a v zápase nemohol pokračovať.

Zlom v zápase vďaka využitej presilovke

V 53. minúte sme dostali možnosť hrať druhú presilovku pri prísnom vylúčení Šalunova. Samonovovu pozornosť hneď vyskúšal Cehlárik. O pár desiatok sekúnd sme už skórovali. Presnú strelu od modrej čiary poslal Martin Gernát. S prispením ruského teču brankár nemal šancu zakročiť. Asistencie si pripísali Hrivík aj Cehlárik.

Rusi logicky zvýšili tlak, ale nedostali sa do súvislého zvierania súpera v obrannom pásme. Pri hre bez brankára minútu pred koncom riadneho času Slováci ušli a po biliardovej akcii Hrivíka s Cehlárikom kapitán Marek Ďaloga uzavrel skóre na 3:1. Rusi reklamovali ofsajd, ale situácia bola v poriadku.

Marek Ďaloga po góle na 3:1. Foto – TASR/Jaroslav Novák

Opäť bola rozhodujúcou prvá formácia Craiga Ramsayho. Peter Cehlárik má po troch zápasoch na konte už šesť bodov za dva góly a štyri asistencie, preto je najproduktívnejším hráčom turnaja. Vedie aj štatistiku streleckých pokusov. Brankára súpera ohrozil až štrnásťkrát. Jeho spoluhráč zo švédskeho Leksandsu Marek Hrivík zatiaľ zaznamenal dva góly a dve asistencie.

„Chceli sme hrať svoj rýchly hokej a dlho držať vyrovnaný stav, aby sa Rusi nedostali do vedenia. Ale aj my sme si vytvárali šance a prvý gól nás nakopol. V kabíne sme si povedali, že sa s nimi dá hrať a môžeme vyhrať. Hrali sme aktívne a získavali puky. Sme šťastní. Táto výhra opäť posunie tím. No je to turnaj a môže sa to ešte zvrtnúť, takže musíme ísť od zápasu k zápasu,“ povedal v pozápasovom rozhovore RTVS strelec víťazného gólu Martin Gernát.

Nadšený bol po zápase aj asistent trénera Andrej Podkonický: „Sme veľmi spokojní. Hrali sme bojovne, dobre korčuľovali. Chceli sme sa Rusom vyrovnať a podarilo sa to. Gratulujem chalanom! Poraziť Rusov je pre nás veľká vec a dodá nám to sily do ďalších zápasov. Chalani si to za tú poctivú robotu a hokej, ktorý predvádzajú, zaslúžili. Aj noví hráči zapadli do tímu a hrali dobre.“

Slovenský tím má pred sebou dva dni voľna, po ktorých nastúpi vo štvrtok o 15.15 h proti Švajčiarsku, ktoré vyhralo prvé dva zápasy a v utorok bude hrať tretí so Švédmi.

A-skupina:
Slovensko – Rusko 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
Góly: 31. Kelemen (Roman), 54. Gernát (Hrivík, Cehlárik), 59. Ďaloga (Cehlárik, Hrivík) – 32. Barabanov (Tolčinskij, Slepyšev). Rozhodovali: Ansons (Lot.), Vikman – Nikulainen, Sormunen (všetci Fín.), vylúčení: 2:3 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.
zostavy:
Slovensko: Hudáček – Gernát, Rosandič, Bučko, Ďaloga, Gachulinec, Ivan, Kňažko, Jánošík – Lantoši, Hrivík, Cehlárik – Holešinský, Krištof, Pospíšil – Studenič, Roman, Kelemen – Skalický, Sukeľ, Liška
Rusko: Samonov – Zub, Zadorov, Gavrikov, Provorov, Ožiganov, Rafikov, Dronov – Voronkov, Šalunov, Barabanov – Tolčinskij, Karnauchov, Slepyšev – Morozov, Burdasov, Kuzmenko – Timkin, Kamenev, Švec-Rogovoj