Denník N

Predstavujeme Prvú Slovenskú tanečnú platformu – Tanec zblízka

foto: Ctibor Bachraty
foto: Ctibor Bachraty

Štyri organizácie pôsobiace v oblasti súčasného tanca na Slovensku – Asociácia Bratislava v pohybe, Platforma pre súčasný tanec (PlaST), Nu Dance Fest a Divadelný ústav sa spojili a organizujú historicky prvú prezentáciu slovenského súčasného tanca – SLOVENSKÚ TANEČNÚ PLATFORMU, ktorá vzniká ako bienále a uskutoční sa od 26. do 28. mája online.

Prvé vydanie SLOVENSKEJ TANEČNEJ PLATFORMY – festivalu showcaseového typu, sa malo pôvodne konať od 26. do 29. novembra 2020 a malo nadväzovať na Festival súčasného tanca Bratislava v pohybe. Vzhľadom na opatrenia súvisiace s pandémiou COVID-19, ktoré vstúpili do platnosti počas októbra sa organizátori rozhodli podujatie presunúť na jar 2021. Napriek pôvodne plánovanej verzii, kedy malo podujatie prebiehať vo viacerých divadelných priestoroch a za prítomnosti zahraničných profesionálov z oblasti tanca, sa nakoniec kvôli pretrvávajúcej nepriaznivej pandemickej situácii uskutoční online.

Z 53 prihlásených diel slovenských tvorcov vybrala dramaturgická rada do hlavného programu 11. O tom, kto dostane možnosť predstaviť sa zahraničným promotérom a slovenskému publiku rozhodovali – Miroslava Kovářová, umelecká riaditeľka festivalu Bratislava v pohybe, Monika Čertezni, tanečnica a vedecká pracovníčka Divadelného ústavu, Honza Malík, dramaturg festivalu Nu Dance Fest, tanečník a producent z Českej republiky, Zuzana Hájková, choreografka a umelecká riaditeľka Divadla Štúdio tanca v Banskej Bystrici a Katarína K. Cvečková, divadelná a tanečná kritička.

Bod spojenia, foto: Marek Stepanek

Inscenácie vybraté do programu SLOVENSKEJ TANEČNEJ PLATFORMY 2021 budú prezentované na stránke www.danceplatform.sk.

Účasť na Platforme je možnosťou predstaviť sa pred profesionálnym publikom, ktoré rozhoduje o pozvaní inscenácie na zahraničné i domáce festivaly a tiež možnosťou nadviazať medzinárodné spolupráce pre potreby budúcich rezidencií a koprodukcií. Model prehliadky je v zahraničí zaužívaným spôsobom ako diskutovať o aktuálnej domácej tvorbe a zviditeľniť a etablovať ju na medzinárodnej úrovni.

Muž bez vlastnosti, foto: Martin Dubovsky

Platforma prostredníctvom streamov predstaví rôznorodosť prístupov umelcov – koncepčnú a generačnú pestrosť od choreografov a choreografiek už etablovaných v zahraničí po komorné diela mladších tvorcov pôsobiacich na Slovensku projektovo. Okrem hlavného programu počas troch dní ponúkne aj sprievodné podujatia: rozhovory s tvorcami predstavení a panelovú diskusiu, ktoré predstavia slovenskú súčasnú tanečnú scénu. Streamované záznamy predstavení budú sprístupnené aj pre verejnosť – diváci si budú môcť zakúpiť vstupenky priamo na webovej stránke podujatia, priamo na https://stream.danceplatform.sk/home

Ambíciou organizácií pôsobiacich v oblasti súčasného tanca na Slovensku – Asociácia Bratislava v pohybe, Platforma pre súčasný tanec (PlaST), Nu Dance Fest a Divadelný ústav – je budovanie SLOVENSKEJ TANEČNEJ PLATFORMY ako pravidelného bienále, konajúceho sa každý druhý rok ako oslavu tanca a živelnej a dynamickej umeleckej scény.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Kultúra

Teraz najčítanejšie