Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Demograf Vaňo: Bratislavčania žijú o štyri roky dlhšie

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Keď poisťovne počítajú s tým, že sa na dôchodku dožijeme o rok alebo dva dlhšie, ako je priemer, je to ešte v poriadku, no ak viac, vyvoláva to už otázky, myslí si demograf Boris Vaňo z Infostatu.

Prvé dôchodky, ktoré sa začínajú vyplácať z druhého piliera, sú výrazne nižšie, ako avizovali vo svojich prepočtoch štátni úradníci. Ponúkajú sa dve vysvetlenia: buď si životné poisťovne účtujú vysoké marže, alebo si do svojich vzorcov zarátali, že ľudia sa na dôchodku dožijú podstatne viac, ako je priemer podľa štatistikov.

Demograf Boris Vaňo hovorí, že ak by poisťovne počítali s tým, že  sa na dôchodku dožijeme v priemere nie 19, ale o rok – dva dlhšie, je to ešte v poriadku. Pokiaľ by bol rozdiel väčší, je to už veľa.

Koľko rokov sa dožívame po dosiahnutí dôchodkového veku?

V roku 2013 to bolo v priemere 18,9 roka. Ešte v roku 2001 sa ľudia vo veku 62 rokov dožívali v priemere 17,1 roka.

Aký je rozdiel medzi ženami a mužmi?

Vo veku 62 rokov je v súčasnosti rozdiel zhruba štyri roky. Muži žijú v priemere ešte 16,6 roka a ženy 20,7 roka.

Ako sa to meria?

Je to pomerne zložitý pravdepodobnostný model, do ktorého vstupujú údaje o počte zomretých a počte žijúcich podľa veku a pohlavia. Zložitejším algoritmom sa potom vypočítajú úmrtnostné tabuľky. Ich hlavným výstupom je, aký vek v priemere osoba určitého veku a pohlavia ešte prežije. Keď je vek odchodu do dôchodku 62 rokov, z tabuliek je vidno, koľko ešte muž alebo žena prežije v priemere po dosiahnutí dôchodkového veku. Toto obdobie sa stále predlžuje, pretože úmrtnosť sa znižuje.

Aká je pravdepodobnosť, že tento výpočet nie je celkom správny a je v ňom chyba?

Ja si myslím, že takéto riziko tu nehrozí. Výpočet je veľmi presný a hovorí o tom, že ak by sa úmrtnostné pomery nezmenili, tak ľudia by naozaj žili na dôchodku v priemere 19 rokov. Keďže sa stále menia, úmrtnostné tabuľky sa každý rok prepočítavajú nanovo. Riziká modelu sú jedine v tom, že je to priemerná hodnota za určitú, pomerne veľkú a heterogénnu populáciu. Keby sme sa chceli dopracovať k presnejším údajom, museli by sme zobrať do úvahy ďalšie faktory, ako je územie, vzdelanie, rodinný stav.

O koľko sa ľudia v Bratislave dožívajú na dôchodku dlhšie ako inde?

Rozdiel medzi Bratislavou, ktorá je na tom najlepšie, a okresmi, ako je Poltár alebo Veľký Krtíš na juhu stredného Slovenska, je zhruba štyri roky.

Dá sa tiež povedať, o koľko viac sa v priemere na dôchodku dožije vysokoškolák ako trebárs človek s učňovským vzdelaním? 

Toto nevieme momentálne na Slovensku povedať, lebo nemáme k dispozícii tabuľky podľa vzdelania. Ale zo zahraničia vieme, že aj v tomto prípade sú rozdiely významné.

Keby ste počuli, že niektorá z poisťovní, ktorá má rátať dôchodky z druhého piliera, počíta s priemernou dĺžkou dožitia na dôchodku o jeden alebo dva roky dlhšou ako je priemer, čo by ste na to povedali?

Asi by som si pomyslel, že sú opatrnejší. No pokiaľ by bol rozdiel jeden rok, bral by som to ako úplnú samozrejmosť, pokiaľ by bol väčší, tam by som už možno pochyboval, či je to objektívny údaj.

Prečo? 

Rozdiel nemôže byť až taký dramatický, lebo aspoň trochu sa tí poistenci alebo dôchodcovia musia podobať na priemernú populáciu. Nedá sa povedať, že niektorá poisťovňa by vyplácala dôchodky len ľuďom z Bratislavského kraja alebo vysokoškolákom.

Keby niektorá z poisťovní počítala s dĺžkou dožitia na dôchodku 25 alebo viac rokov, bolo by to neseriózne?

Principiálne by malo platiť, že ich hodnoty by sa nemali výraznejšie líšiť od hodnôt, ktoré zverejňuje Štatistický úrad za celú populáciu. Pokiaľ by rozdiel bol šesť rokov, je to určite veľa. Prijateľný rozdiel je jeden až dva roky. Ja si neviem predstaviť väčší rozdiel, lebo si nemyslím, že tí ich poistenci môžu byť o toľko iní ako je priemer.

Spôsob, akým dávate dokopy úmrtnostné tabuľky, je štandardný, aký sa používa aj inde v zahraničí?

Áno, je to úplne štandardný spôsob. Aj Eurostat ho používa na medzinárodné porovnanie krajín, ktoré sa robí.

Keď porovnáme, koľko sa dožijeme my a koľko v priemere v Európe, tie rozdiely sa zmenšujú alebo sú stále rovnaké?

Zmenšujú sa, ale pomalším tempom. Je veľmi pravdepodobné, že zlepšovanie úmrtnosti na Slovensku bude pokračovať. Potrvá však najmenej  dve-tri desaťročia, kým sa dostaneme na priemer Európskej únie.

Kedy sa u nás začal rýchlejšie predlžovať vek, ktorého sa dožívame?

Bolo to tesne po roku 1990. Tam sa trend dosť výrazne zmenil najmä u mužov. Predstavte si, že 40 rokov sa úmrtnosť mužov na Slovensku nezlepšovala a potom sa to otočilo. U žien sa úmrtnosť počas socializmu zlepšovala len veľmi mierne, po roku 1990 sú trendy priaznivejšie.

Začali sme zdravšie žiť.

Toto my neskúmame. Je to skôr otázka pre sociológov, lekárov. Vo všeobecnosti sa za hlavné faktory ovplyvňujúce úmrtnosť považujú úroveň zdravotnej starostlivosti, kvalita životného prostredia a hlavne spôsob života. V zásade platí, že čím je spoločnosť vyspelejšia, tým viac sa propaguje zdravý životný štýl a tým je úmrtnosť nižšia. Slovenskí muži žijú v priemere o sedem rokov kratšie ako muži v najvyspelejších krajinách Západnej Európy, napríklad v Rusku je rozdiel až 12 rokov. Ja si myslím, že hlavný posun na Slovensku je v tom, že sa viac hovorí o zodpovednosti každého za svoje zdravie.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Netreba sa báť, nikomu už nenapadne zatvárať obchody
 • Plán obnovy: Parlament o ňom na mimoriadnej schôdzi nebude rokovať, návrh Smeru podporilo len 55 poslancov
 • Eurofondy: Ministerstvo investícií posúva rozhodovanie o peniazoch pre regióny k miestnym ľuďom
 • Parlament: Poslanci opravili Richterovu dôchodkovú tabuľku, ktorá poškodzovala ročníky 1957 - 1965
 • Tripartita: Krajniak zrušil budúcotýždňové rokovanie pre bojkot zo strany odborárov
 • Pomoc ekonomike: Samosprávy zatiaľ požiadali štát o bezúročné pôžičky za 11 mil. eur, v programe je 174 miliónov, žiadať môžu do konca októbra
 • Firmy: Tescu stúpol zisk, štartuje s potravinami Žabka
 • USA: Ryža Uncle Ben’s zmení názov aj obrázok, súvisí to s protestmi proti rasizmu
 • Parlament: Neprešiel ďalší návrh na zákaz predaja v nedeľu

Poslanec Viskupič: Odstraňujeme štátom garantovaný biznis pre vydavateľov gastrolístkov

Marián Viskupič (SaS), predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet. Foto – TASR
Marián Viskupič (SaS), predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet. Foto – TASR

Šéf finančného výboru Marián Viskupič (SaS) hovorí, že zdobrovoľnením gastrolístkov odstránia štátom garantovaný biznis, z ktorého profitovalo len niekoľko firiem. Novela Zákonníka práce je v pripomienkovom konaní, platiť by mohla od marca.

Richterova dôchodková tabuľka je opravená. Ženám sa spravodlivo započítajú deti

Poslankyňa NR SR Petra Krištúfková a vpravo minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Foto – TASR
Poslankyňa NR SR Petra Krištúfková a vpravo minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Foto – TASR

Poslanci opravili dôchodkovú tabuľku, ktorá znižuje ženám vek odchodu do penzie podľa počtu detí. Novela zákona o sociálnom poistení, ktorú práve schválili, platí od januára a týka sa približne 140-tisíc žien ročníkov 1957 až 1965.  Ženám, ktoré už išli alebo do účinnosti novely pôjdu do dôchodku, štát vyplatí doplatok.

Minúta po minúte

Najbohatší Číňan vyrába balenú vodu a vakcíny

Na pozíciu najbohatšieho Číňana v rebríčku Bloombergu sa vyšvihol Čung Šan-šan, ktorý podniká s balenou vodou a vakcínami. S majetkom v sume 58,7 mld. dolárov predstihol o dve miliardy doterajšieho lídra – zakladateľa Alibaby Jacka Ma.

Čungovi patrí druhé miesto v poradí najbohatších ľudí v Ázii za indickým magnátom Mukešom Ambanim, v celosvetovom rebríčku je čínsky boháč na 17. priečke.

Čunga prezývajú „osamelý vlk“, pretože sa vyhýba politike a bočí od elitárskych biznisových kruhov. Jeho majetok v tomto roku stúpol o 51,9 miliardy dolárov. Viac zbohatli len zakladateľ Amazonu Jeff Bezos a šéf Tesly Elon Musk.

Desiatky miliárd dolárov vyniesol Čungovi vstup jeho dvoch najväčších firiem na burzu – výrobcu balenej vody Nongfu Spring a spoločnosti Beijing Wantai Biological Pharmacy Enterprise, ktorá sa zaoberá vakcínami.

Najbohatším Číňanom sa už onedlho môže opäť stať Jack Ma, ktorý sa ním stal pred šiestimi rokmi po vstupe Alibaby na burzu v New Yorku. Primárny úpis v súčasnosti pripravuje jej finančno-technologická dcéra Ant Group, ktorá cieli na jeden z najvyšších výnosov zo vstupu na burzu v histórii. (bloomberg)

Päť organizácií potravinárov a obchodníkov vyzýva poslancov parlamentu, aby nepodporili novelu zákon o odpadoch a zálohovaní obalov. Poukazujú na to, že zmeny sú pripravené bez odbornej diskusie, prinesú výrazné zvýšenie nákladov na triedený zber a budú mať negatívny vplyv na konkurencieschopnosť domácich firiem.

Ministerstvo investícií robí revolúciu v čerpaní eurofondov pre regióny, rozhodovanie posúva na miestnych ľudí

Ministerstvo investícií ide decentralizovať čerpanie eurofondov. Štátny tajomník rezortu Vladimír Ledecký tvrdí, že rozvoj akéhokoľvek regiónu na Slovensku nie je možné riadiť od stola v Bratislave. „Miestni vedia najlepšie, čo ich región potrebuje na rozvoj,“ povedal.

O čo ide: 

 • Slovensko má obrovský problém s čerpaním eurofondov. Európska komisia odporúča inšpirovať sa krajinami, ako je Česko, Maďarsko či Estónsko, ktoré sú v čerpaní oveľa úspešnejšie.
 • Podľa novej stratégie ministerstva majú reformu čerpania eurofondov pre regióny zaistiť integrované územné stratégie, ktoré budú po novom založené na lepšej spolupráci vnútri regiónov a na vytváraní partnerstiev.
 • Nástrojom decentralizácie čerpania eurofondov budú integrované územné investície. Budú nimi financované ucelené balíky projektov „šitých na mieru“ danému regiónu v rámci hraníc príslušného samosprávneho kraja.
 • Tieto projekty však musia vychádzať z integrovanej územnej stratégie, ktorú si vopred navrhnú a dohodnú miestni predstavitelia. Vlastnú víziu rozvoja si tak vytvoria a odsúhlasia minimálne na najbližšie desaťročie.

Ako by to mohlo fungovať: „V praxi to znamená, že sa dohodnú všetci kompetentní v danom regióne,“ myslí si Ledecký. Podľa neho by si tzv. rady partnerstiev pozostávajúce z vyšších územných celkov, regionálnych samospráv, miestnych samospráv alebo aj neziskových organizácií mali určiť, čo región potrebuje. Spoločne pripravia víziu na rozvoj svojho regiónu. Následne už možno predkladať projekty, ktoré sa budú môcť opierať o jasnú a odkomunikovanú víziu rozvoja – a ich realizácia bude o to jednoduchšia.

„Do tohto plánovacieho procesu sa zapoja všetci starostovia. Keď budú stratégiu pripravovať, tam sa musia dohodnúť, aby neboli domovy dôchodcov v jednej aj druhej obci a prípadne cyklochodník aby išiel z obce A do obce B. O tom je tá stratégia,“ odpovedal Ledecký na otázku, čo sa stane, ak sa dvaja starostovia nedohodnú.

Prečo je to dôležité: Cieľom nového prístupu je podľa ministerstva naučiť subjekty spolupracovať, peniaze z eurofondov tak môžu byť lepšie využité a oveľa transparentnejšie rozdelené.

Nový prístup je podľa Ledeckého slov komplexnejší a nerieši len peniaze z EÚ, ale všetky aktivity a činnosti, ktoré sa v danom regióne nachádzajú. Rozdeľovať peniaze budú spomínané rady partnerstiev. „Rozdeľovať ich budú na celom území svojho kraja a sú to peniaze v širokej škále činnosti, ktoré Európska únia dáva v programovacom období,“ doplnil štátny tajomník. (tasr)

Podnikateľská dôvera v Nemecku sa v septembri zlepšila piaty mesiac za sebou, vyplýva z výsledkov prieskumu inštitútu Ifo. Údaje naznačujú, že najväčšia európska ekonomika sa postupne zotavuje z koronakrízy.

Index podnikateľskej dôvery vzrástol na 93,4 bodu z augustových revidovaných 92,5 bodu. Stúpol na maximum od februára, keď dosiahol 95,9 bodu.

„Nemecká ekonomika sa stabilizuje napriek pribúdajúcemu počtu infekcií,“ hovorí šéf Ifo Clemens Fuest. Firmy hodnotia svoju súčasnú situáciu opäť lepšie než pred mesiacom. (reuters)

Minister Milan Krajniak zrušil vzhľadom na bojkot odborárov rokovanie tripartity, ktoré sa malo uskutočniť 28. septembra. Predstavitelia Konfederácie odborových zväzov SR totiž oznámili, že sa na rokovaní nezúčastnia. Predstavitelia KOZ SR v auguste opustili rokovanie tripartity a prerušili sociálny dialóg. (sita)

Bývalá podpredsedníčka hmotných rezerv Zuzana Šubová tvrdí, že šéf úradu Ján Rudolf jej zakázal prístup k informáciám. Jeho správanie bolo podľa nej na hrane mobingu a bossingu.

„Zamestnanci sú vydieraní pánom predsedom, že ak mi poskytnú informácie, stratia prácu,“ dodala.

Nesúhlasí ani s tým, že Rudolf povýšil niektorých Kičurových spolupracovníkov, ktorí v úrade už podľa nej nemajú čo robiť.

Tvrdí, že Rudolf kryje Kičurových ľudí a s jej názorom vraj súhlasí aj premiér Igor Matovič.

Firma ByteDance požiadala v Číne o licenciu na vývoz technológií. Vlastník aplikácie TikTok sa tak snaží doviesť do konca dohodu s partnermi Oracle a Walmart, aby predišiel zákazu činnosti platformy v Spojených štátoch.

Peking koncom augusta prvý raz od roku 2008 obmedzil vývoz umelej inteligencie. Na zoznam produktov, ktorých predaj musí schváliť čínska vláda, pridalo ministerstvo obchodu 23 položiek, napríklad rozpoznávanie reči a textu či personalizované odporúčania.

Podľa expertov si tak Čína chcela vybudovať pozíciu v rozporoch vo veci platformy zdieľaných videí TikToku. Americký prezident Donald Trump v polovici augusta nariadil, aby ByteDance do 90 dní predala aktivity TikToku v USA, inak aplikáciu zakáže z dôvodu ohrozenia národnej bezpečnosti.

Dohodu medzi firmami ByteDance, Oracle a Walmart, ktorá má viesť k vzniku samostatnej americkej spoločnosti, musí schváliť Washington i Peking. Jej presné podmienky zostávajú nejasné. (čtk, reuters)

Viac k téme: Podľa čínskych Global Times Peking pravdepodobne neschváli dohodu týkajúcu sa budúcnosti aplikácie TikTok v USA

Európska investičná banka podporí prípravu projektov na zvýšenie energetickej efektívnosti. Financovanie poskytne štátnemu Slovak Investment Holdingu, aby bol lepšie pripravený na podporu verejných zadávateľov, ktorí budú chcieť investovať do zvýšenia energetickej efektívnosti budov.

Obchod Nemecka s jeho východnými susedmi sa v júli začal zotavovať z koronakrízy. V prípade Poľska sa nemecký vývoz i dovoz vrátili k medziročnému rastu o 1 %, medzimesačne sa zlepšil tiež obchod s Českom a Maďarskom.

Ekonomiky štátov V4 sú hlboko previazané s nemeckými výrobcami. Poľsko vlani predstihlo Britániu a stalo sa piatym najväčším obchodných partnerom Nemecka.

Podľa štatistík nemeckej východoeurópskej hospodárskej iniciatívy OAOEV obchod s Českom klesol medziročne o 9,1 %, s Maďarskom o 3 % a s Ruskom o 28 %. Medzimesačne v rámci celého regiónu však stúpol o 8,8 %, čo môže byť prejavom toho, že najhorší vplyv pandémie a karantény pominul.

Oliver Hermes z OAOEV varoval, že druhá vlna pandémie by mohla obnoviť problémy. „Musíme sa za každú cenu vyhnúť podobne drastickým karanténnym opatreniam, obnoveniu uzavretých hraníc, problémom pendlerov a narušeniu dodávateľských reťazcov.“ (čtk, reuters)

Samosprávy zatiaľ ministerstvo financií požiadali o bezúročné pôžičky za 11 miliónov eur, v programe je vyčlenených takmer 174 miliónov. Schéma začala fungovať v auguste, obce, mestá a kraje môžu posielať žiadosti do konca októbra.

Žiadosti musí odhlasovať zastupiteľstvo obce, mesta alebo kraja, po podaní ich ešte schvaľuje ministerstvo financií. Vláda môže splátky teoreticky úplne odpustiť.

Samosprávy môžu žiadať maximálne toľko, aký výpadok peňazí na dani z príjmu od ľudí zaznamenali.

Koľko samospráv zatiaľ požiadalo

 • Žiadosť poslalo 114 samospráv, ministerstvo schválilo 55 žiadostí. Celkovo je na Slovensku približne 3000 samospráv.
 • Objem doteraz schválených pôžičiek je 7,43 milióna eur.
 • Najväčším podporeným mestom je zatiaľ Trenčín so sumou takmer 1,3 milióna eur.
 • Zoznam podporených žiadostí zverejnilo ministerstvo financií. (n, tasr)

Výrobca ryže Uncle Ben‘s kvôli protestom odstráni z obalu černocha

Z obalov ryže Uncle Ben‘s zmizne obrázok usmievavého černocha, výrobok zmení aj názov na Ben‘s Original. Výrobca robí zmeny v súvislosti s protestami proti rasizmu a policajnej brutalite. Firma čelila kritike, že upevňuje rasové stereotypy.

V štátoch na juhu USA černochov oslovovali „strýko“ (uncle) alebo „teta“ (aunt) namiesto formálnejšieho a úctivejšieho „pane“ a „pani“.

Táto ryža vraj dostala meno po istom texaskom farmárovi, ktorého preslávili kvalitné plodiny. „Modelom“ pre obrázok černocha na obaloch sa stal Frank Brown, čašník v jednej luxusnej reštaurácii v Chicagu. (čtk, bbc)

Americké akcie v stredu oslabili. Prispela tomu okrem iného štatistika o útlme septembrovej podnikateľské aktivity v USA a prieťahy pri schvaľovaní štvrtého súboru opatrení na pomoc americkej ekonomike. (reuters)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať