Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Lukašenkovu frašku svet odhalil rýchlo. V ďalšej fáze bude dôležitý Putin

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

1. EÚ musí konfrontovať Lukašenka, no spolu s ním aj Rusko. 2. Biden a Putin idú do Ženevy. 3. Do Argentíny sa vrátili prísne opatrenia.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dobrý deň,

dianie v Bielorusku, kde sa pred rokom začali protesty proti Alexandrovi Lukašenkovi, sa postupne v Európe dostalo do úzadia. Lukašenko sa však tento týždeň pripomenul neuveriteľným spôsobom, ktorý prinútil EÚ k rýchlej reakcii.

O čo ide: Verzia Lukašenkovho režimu, ako v nedeľu zachránil Vilnius pred teroristickým útokom, znela nedôveryhodne hneď od začiatku.

Netrvalo dlho a ukázalo sa, že ide o frašku.

Spoločná investigatíva troch médií (The Dossier Centre, Daily Beast a Spiegel) ukázala, že email, ktorým sa údajne podľa Bielorusov vyhrážal Hamas, bol odoslaný 27 minút po tom, ako pilotom Ryanairu povedali, že majú pre možnú bombu na palube pristáť v Minsku.

Výbušnina sa nenašla a skutočným dôvodom na zadržanie lietadla bolo zatknutie mladého novinára Ramana Prataseviča a jeho ruskej priateľky Sofie.

EÚ zareagovala okamžite. Uzavrela nebo pre bieloruské aerolinky a európske letecké spoločnosti vyzvala, aby sa vyhli Bielorusku. Na to reagovala podráždene aj Moskva, pretože Rusom to komplikuje leteckú dopravu.

Ďalšie sankcie: O tom, že to EÚ myslí vážne, sa Belavia, bieloruský štátny dopravca, presvedčil, keď vyletel smerom na Barcelonu. Lietadlo muselo krúžiť pri hraniciach s Poľskom, ktoré mu povolenie na prelet nedalo.

Nakoniec sa vrátilo do Minska, čo vyvolalo na internete vlnu vtipov o logu bieloruských aeroliniek.

Po zákaze preletov budú podľa všetkého nasledovať aj ekonomické sankcie. Uvažuje sa aj o embargu petrochemických produktov, ktoré sú kľúčovým bieloruským exportom do EÚ.

Dôležité Rusko: Reakcia Moskvy, ktorá celý čas stojí za Lukašenkom a dokonca sa nezastala ani vlastnej občianky, naznačuje, že mohlo ísť o spoločnú operáciu. Spolu môžu ísť aj do konfrontácie so Západom.

V čase, keď sa Lukašenkov režim dostáva do maximálnej európskej izolácie, má bieloruský prezident naplánované ďalšie stretnutie s Vladimirom Putinom. Témou môže byť, ako tradične, hlbšia integrácia s Ruskou federáciou.

Putin a Lukašenko sa nikdy nemali radi. Obaja autokratickí lídri, ktorí si predĺžili vládnutie referendom, sú však pragmatici. A Putin vie, že Lukašenko v izolácii je slabší hráč ako obyčajne. Odolávať tlaku pred vytvorením akejsi spoločnej únie bude ešte ťažšie.

Aj keď, ako vraví tím exilovej líderky Bieloruska Sviatlany Cichanovskej, Lukašenko je nevypočítateľný. Až komicky pôsobiaca teória o plánovanom útoku Hamasu je toho príkladom, podobne ako jeho liečebné metódy proti covidu jazdou na traktore či hraním hokeja a prácou na záhradke.

Čo bude ďalej: Šéf nemeckej diplomacie Heiko Maas (odmieta stopku pre Nord Stream 2) navrhuje, aby sa o Bielorusku hovorilo na júnovom samite Putin – Biden. Bez ruskej podpory by to podľa neho Lukašenko nezvládol.

Od zmanipulovaných volieb v auguste a masívnych represií sa Moskva ani raz nepostavila na stranu odvážnych Bielorusov, ktorí snívajú o tom, že raz budú môcť slobodne voliť. Namiesto toho, podobne ako Pratasevič, končia v celách predbežného zadržania a hrozia im vyfabrikované politické procesy.

Priestor na slobodné informovanie sa pre novinárov dramaticky zúžil a premenil doslova na mínové pole. Debata o tom, ako Bielorusom čo najviac pomôcť, bude výzvou pre EÚ. Potrestať Lukašenka nestačí.

Lukašenko a Putin. Foto – TASR/AP

Severná Amerika: Biden a Putin idú do Ženevy

Biden a Putin už majú termín aj miesto svojho stretnutia. Uskutoční sa 16. júna v Ženeve. Rokovanie s veľkým rivalom bude súčasťou prvej Bidenovej cesty do Európy.

O čo ide: V marci Biden o Putinovi povedal, že je zabijak, a ruský prezident do Washingtonu odkázal, že na to, aby niekto spoznal zabijaka, ním musí byť aj on sám.

Putin potom vyzval Bidena, aby sa porozprávali v televíznej diskusii. Verejne a transparentne.

Krátko nato prišla z Washingtonu protiponuka na skutočné stretnutie na neutrálnej pôde. Spomínali sa viaceré európske mestá, no dvaja prezidenti si napokon vybrali jedno z tých najneutrálnejších – Ženevu.

Biden a Putin v roku 2011. Foto – TASR/AP

Čo budú riešiť: Biden po príchode do Bieleho domu zaviedol nové sankcie voči Rusku a zastal sa Navaľného aj Ukrajiny. Vzťahom nepomohli ani kybernetické útoky na americké ciele.

Prezident a jeho poradcovia už dávno zavrhli myšlienku reštartu vzťahov s Ruskom, s ktorou prišla prvá Obamova vláda. V nej mal slovo aj Biden.

Jeho osobné stretnutie s Putinom teda rozhodne nebude srdečné. Ani ruský prezident neočakáva, že s Bidenom bude mať taký vzťah ako s Donaldom Trumpom, ktorý sa netajil tým, že mu je Putin sympatický.

Ako to dopadne: Pre ruského lídra to bude ďalšie zo série stretnutí s americkými prezidentmi, ktoré sa pre neho stali rutinnou záležitosťou. Za 21 rokov v Kremli je to už jeho piaty prezident.

Pre Putina bude dôležité skôr na potvrdenie jeho statusu a PR smerom k domácim voličom.

Kremeľ už avizoval, že od stretnutia netreba mať veľké očakávania, podobne to vidia aj v Bielom dome. Reštart tentoraz neplánujú ani Spojené štáty, ani Rusko.


Latinská Amerika: Do Argentíny sa vrátili prísne opatrenia

Argentína znovu prijala prísne opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Krajine, ktorá mala jeden z najdlhších lockdownov na svete, sa nedarí utlmiť ďalšiu vlnu pandémie.

O čo ide: V Argentíne mali vlani tvrdý lockdown od marca do júla. Uvoľňovali len veľmi opatrne, obzvlášť v Buenos Aires a jeho okolí, kde bola situácia najhoršia.

V októbri v Argentíne dokonca mali pozitivitu 60 percent – čo znamená, že šesť z desiatich otestovaných ľudí malo pozitívny test. Také vysoké čísla ukazujú, že sa testuje málo a že šírenie vírusu nie je pod kontrolou.

Počas argentínskeho leta (našej zimy) sa situácia mierne zlepšila, no momentálne v krajine znovu lámu rekordy. Preto prišiel ďalší lockdown.

Počet obetí v Argentíne už prekročil 74-tisíc. Foto – TASR/AP

Krátko, no tvrdo: Začal platiť minulú sobotu a potrvá deväť dní. Otvorené sú len obchody, ktoré predávajú to najnevyhnutnejšie, reštaurácie môžu robiť iba donášku a po šiestej večer platí zákaz vychádzania.

Štát navyše ľuďom odkazuje, aby sa nebáli nahlásiť tých, čo pravidlá porušujú a chodia von aj večer, prípadne sa stretávajú s inými ľuďmi.

To, či krátky lockdown pomôže, je otázne. Dlhšiu uzáveru si však Argentína nemôže dovoliť. Hospodárstvo Argentíny bolo vo veľmi zlej kondícii už pred pandémiou.

Koronavírus ho zrazil ešte hlbšie. Krajina vlani zaznamenala pokles HDP o 10 percent.

Čo bude ďalej: Za vysoký počet prípadov zrejme môže aj variant vírusu, ktorý sa do Argentíny dostal zo susednej Brazílie. Podľa prezidenta Alberta Fernándeza krajina momentálne zažíva najhoršie chvíle pandémie.

Fernández je symbolom toho, ako sa Argentíne nedarí dostať z krízy. Prezident sa zaočkoval vakcínou Sputnik, no aj tak sa nakazil koronavírusom.

Argentína síce v regióne začala očkovať medzi prvými, no spočiatku sa spoliehala výlučne na ruskú vakcínu, ktorej dodávky meškali. Po čase preto vláda prešla na stratégiu podobnú tej britskej – prioritu dostali prvé dávky.

Tie zatiaľ dostala necelá pätina obyvateľov, obe dávky má približne päť percent ľudí. Vláda však dúfa, že tempo očkovania sa čoskoro zrýchli – okrem Sputnika by mali pomôcť aj milióny vakcín od AstraZenecy.


Ázia: Asad ostáva pri moci

Sýrsky diktátor Baššár Asad bude vo funkcii prezidenta aj ďalších sedem rokov. V krajine sa konali voľby, ktoré mali už vopred jasného víťaza. Opozícia aj Západ ich považujú za nelegitímne.

O čo ide: Od začiatku krvavej občianskej vojny v Sýrii uplynulo už desať rokov. Boje postupne zoslabli, no dodnes sa úplne neskončili.

Asadov režim ovláda približne dve tretiny sýrskeho územia. Na ňom sa konali voľby, v ktorých okrem Asada kandidovali dvaja málo známi politici.

Málokto pochyboval o tom, že voľby vyhrá práve Asad, a tak to aj dopadlo. Diktátor získal vo voľbách bez nezávislých pozorovateľov 95 percent hlasov.

Osobne prišiel voliť aj Asad. Foto – TASR/AP

Ako to dopadlo: Do volieb sa prihlásilo 51 politikov a kandidátov ešte preriedil parlament. Hlasovať sa dalo aj zo zahraničia, no iba s pasom a pečiatkou, ktorá potvrdzuje odchod zo Sýrie.

Pre milióny ľudí, ktorí z krajiny utiekli počas vojny, je to ťažko splniteľná podmienka.

Asad s ich hlasmi ani nepočítal. Voľby sú iba naoko, oficiálne ho majú potvrdiť ako prezidenta aj na ďalších sedem rokov.

Práve preto ich okrem európskych štátov a USA považuje za nelegitímne aj OSN.

Čo bude ďalej: Ani to Asadovi neprekáža. Západným štátom odkázal, že ich názor považuje za nepodstatný.

V praxi to znamená, že 55-ročný Asad z úradu neodíde ani po dvadsiatich rokoch. Ak k tomu pripočítame takmer tridsať rokov vlády jeho otca Háfiza, tak Asadovci sú v Sýrii pri moci už polstoročie.

Pod kontrolou síce nemá celé územie krajiny, no vďaka podpore Ruska a Iránu si je svojou pozíciou viac-menej istý. A ťažko očakávať, že by sa jej niekedy dobrovoľne vzdal. Najmä po konflikte, ktorý má na svedomí najmenej 400-tisíc obetí.

Mierové a definitívne riešenie konfliktu je preto v nedohľadne. A s ním aj nevyhnutná obnova krajiny, ktorú zničila krvavá občianska vojna.


Afrika: Juhoafrický exprezident sa postavil pred súd

V Juhoafrickej republike sa v rámci sledovaného procesu postavil pred súd bývalý prezident. Jacob Zuma je obvinený z korupcie, on to však odmieta.

O koho ide: Jacob Zuma bol prezidentom Juhoafrickej republiky v rokoch 2009 až 2018. Jeho kariéru v najvyššom úrade sprevádzali podozrenia z korupcie, obvinenia z rodinkárstva a výzvy na odchod.

Zuma napokon po tlaku svojej strany, Afrického národného kongresu, rezignoval rok predtým, ako sa mu oficiálne mal skončiť mandát.

O korupcii počas jeho vlády otvorene hovoria aj v Zumovej vlastnej strane.

Z čoho ho vinia: Obvinenia, pre ktoré sa Zuma postavil pred súd, sa viažu k obdobiu, ktoré predchádzalo jeho nástupu do funkcie. Korupcie sa vraj dopustil v roku 1999, keď bol viceprezidentom.

Ide o nákup vojenského vybavenia za päť miliárd. Juhoafrická republika ho kúpila od piatich európskych firiem a Zuma podľa obvinení dostal za tieto dohody miliónové úplatky.

O kauze sa hovorí už roky, no prvý pokus postaviť ho pred súd pred dvanástimi rokmi nevyšiel. Potom sa Zuma stal prezidentom.

Zuma pred súdom. Foto – TASR/AP

Čo bude ďalej: Na proces so Zumom sa teda čakalo dlho a očakávania sú veľké. Imidž exprezidenta, ktorý čelil aj obvineniam zo znásilnenia, je už dnes zlý. A proces mu určite nepomôže.

Zuma však trvá na tom, že je nevinný a proces považuje za hon na čarodejnice a politickú pomstu od rivalov v Africkom národnom kongrese.

Obvinení sa však tak rýchlo nezbaví. Proces nebude krátky, obžaloba plánuje predvolať až 200 svedkov.

Meno týždňa: John Cena

Foto – TASR/AP

Americký herec a wrestler sa stal súčasťou čínsko-taiwanského sporu. Cena propagoval nový film zo série Rýchlo a zbesilo a v rámci jedného z rozhovorov nazval Taiwan štátom, čo naštvalo ľudí v Číne, ktorá ostrov považuje za súčasť svojho územia.

Čínsky trh je pre Hollywood veľmi dôležitý, a preto sa Cena ospravedlnil – v čínštine. To zas vyvolalo kritiku v USA, pretože Hollywood uprednostnil filmové zisky a podvolil sa Pekingu, ktorý obmedzuje slobodu prejavu a porušuje ľudské práva.

Kritizoval ho aj republikánsky senátor Marco Rubio, ktorý hovorí o svete, kde komunistická Čína nepriamo kontroluje to, čo smú povedať Američania.

Foto týždňa

Po takmer dvoch desaťročiach vybuchla sopka Mount Nyiragongo v Demokratickej republike Kongo. Tisíce ľudí, ktorí žijú v blízkosti sopky, utiekli, no výbuch by tentoraz nemal mať také vážne dôsledky ako v roku 2002, keď zomrelo 250 ľudí.

Foto – TASR/AP

O čom sme písali:

Vymenila päť identít, aby sa dostala medzi extrémistov: šokovalo ma, keď som prenikla medzi ženy mizogýnky

Ľudia z laboratória vo Wu-chane skončili na jeseň 2019 v nemocnici, píše americký denník. Teória o úniku sa vracia

Očiernite vakcínu Pfizer. Francúzski youtuberi dostali ponuku od agentúry s väzbami na Rusko

Bolo to verejné tajomstvo. Ženy prehovorili o traumatických zážitkoch s Dominikom Ferim, ktorý končí ako poslanec

Stáva sa z Bieloruska Severná Kórea Európy? Analytička vysvetľuje, ako sa Lukašenko pokúsi využiť svojho rukojemníka

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Bielorusko a Lukašenko

Joe Biden

Koronavírus

    Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

    Svet

    Teraz najčítanejšie