Denník N

Logo MediabrífingMediaBrífing: Facebook potrestá ľudí, ktorí opakovane šíria dezinformácie

Čím viac peňazí sa vyzbiera, tým viac škôl na východe Slovenska dostane Magazín N o boji proti dezinformáciám. Príručku s názvom „Nedajte sa oklamať“ pripravuje Denník N, hlavným autorom je reportér Vladimír Šnídl.

Dobrý deň, MediaBrífing je týždenný newsletter o médiách a internete. Prihláste sa na odber a dostanete ho každý piatok. Dnes sa okrem iného dočítate:

  • Aké novinky predstavil Facebook v boji proti dezinformáciám.
  • Zemanova kancelária nebude poskytovať informácie kritickým médiám.
  • Spoločnosť O2 použila v kampani deepfake video.
  • Slovák bol v Česku potrestaný za komentár schvaľujúci terorizmus.
Zdroj: Facebook / N

Ľudia, ktorí na Facebooku opakovane zdieľajú dezinformácie, môžu byť penalizovaní. Sociálna sieť tento týždeň sprísnila pravidlá a zaviedla nový trest pre nenapraviteľných šíriteľov neprávd. Po novom môže obmedziť šírenie všetkého, čo na sieti zverejnia.

Doposiaľ Facebook obmedzoval dosah len konkrétnych príspevkov, ktoré nezávislí fact-checkeri označili ako nepravdivé. Sociálna sieť mala nástroje aj na obmedzenie výtlaku problematických stránok či skupín, vo výnimočných prípadoch úplne zablokovala zdieľanie článkov z niektorých domén, napríklad z webov napojených na ruské tajné služby.

Niektorí odborníci však dlhodobo upozorňovali, že mnohé lži na sieti šíria bežní ľudia – či už zámerne alebo nevedome -, no Facebook proti nim nevie zakročiť. Sociálna sieť tieto hlasy vypočula a všetky príspevky takýchto používateľov chce posunúť nižšie v newsfeede.

Firma neinformovala, koľko dezinformácií musí človek na svojom účte zdieľať, aby mohol byť potrestaný. Rovnako nie je jasné, či bude trest aplikovaný automaticky po splnení vopred nastavených kritérií, alebo o ňom budú individuálne rozhodovať administrátori.

Nateraz nie je ani jasné, či bude trest trvalý alebo dočasný. Dá sa však očakávať, že postup bude podobný ako v prípade facebookových stránok, pri ktorých firma využíva dočasné tresty, a ak stránka prestane šíriť dezinformácie, môže svoj výtlak získať späť.

Sociálna sieť totiž každému účtu, stránke či skupine počíta

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Facebook

Hoaxy a propaganda

Logo MediabrífingMediaBrífing

MediaBrífing sumarizuje dianie v médiách a na internete. Pripravuje ho Filip Struhárik. Prihláste sa na odber a dostávajte ho každý piatok mailom.

Svet

Teraz najčítanejšie