Denník N

Košický newsfilter: Čoskoro pôjde súvislá diaľnica od maďarskej hranice až do Ružomberka

Dobrý deň, znova je tu výber desiatich najdôležitejších správ týždňa z Košíc a okolia. Košický newsfilter posielame e-mailom a publikujeme ho aj na webe Denníka N.

Tipy na správy, kritiku či facebookový status týždňa nám posielajte na [email protected]


1. Košice aj Prešov budú mať diaľničné obchvaty

Pri Košiciach sa môže čoskoro začať stavať ďalšia časť obchvatu. Po jej dokončení vznikne ucelená autostráda od maďarskej hranice až po Ružomberok.

Pri Prešove zase prerazili tunel na severnom obchvate. Znamená to pokrok vo výstavbe aj ďalej na východ.

Výstavbu rýchlocesty R2 medzi Haniskou a Košickými Oľšanmi brzdili námietky vylúčeného uchádzača vo verejnej súťaži. Tie sa už skončili. Výberová komisia Národnej diaľničnej spoločnosti teraz vyhodnotí zvyšné ponuky a pravdepodobne za víťaza označí košickú spoločnosť Eurovia s cenou 159 miliónov eur. Ak sa ostatní uchádzači neodvolajú, diaľničiari s ňou podpíšu zmluvu na konci leta. Výstavba má trvať tri roky.

Úsek sa napojí na R4 smerom do Maďarska a na D1 smerom na Prešov. Tam sa medzičasom (už toto leto) sprejazdní západný diaľničný obchvat.

Bude to znamenať súvislú autostrádu od maďarskej hranice, okolo Košíc a Prešova až po Ružomberok. Malou výnimkou je druhá tunelová rúra Braniska, ktorá ešte pár rokov bude chýbať.

Prerazenie tunela Bikoš na severnom obchvate Prešova zase znamená, že popri dokončovaní hlavných dopravných tepien sa už stavia aj ďalej na východ. Prvá etapa severného obchvatu Prešova na R4 sa má dokončiť na jar 2023.

Druhá etapa, až po Kapušany, sa má začať stavať budúci rok, píše sa v harmonograme výstavby, ktorý schválila vláda. Harmonogram počíta aj s budovaním ďalšieho úseku Kapušany – Lipníky, ale až v roku 2026.


2. Košická pekáreň dá odmeny zaočkovaným zamestnancom

Napriek tomu, že záujem o očkovanie je niekoľkonásobne vyšší na západe Slovenska oproti východu, košický Vamex – najväčšia východoslovenská pekáreň – má zaočkovaných už 70 percent ľudí z takmer 300 zamestnancov.

Ako sa im to podarilo, vysvetľoval v rozhovore pre Denník E generálny riaditeľ Viktor Gumán. Pomohlo aj to, že pre zamestnancov organizovali aktívne využívanie systému náhradníkov v očkovacích centrách, ale dôležitejšie boli podľa neho iné faktory.

„Našich ľudí na očkovanie nielen motivujeme, ale ich aj upozorňujeme, že ten, kto sa nezaočkuje, stratí isté výhody. Už sme napríklad zamestnancom povedali, že na konci roka budeme finančne zvýhodňovať tých, čo sa už očkovať dali či dajú,“ povedal Viktor Gumán.

Vo firme eviduje aj dve skupiny ľudí – jedna čaká na Sputnik, v druhej sú aj takí, ktorí si stále myslia, že dostanú do tela čipy alebo sa im po očkovaní zmení DNA. Preto na zamestnancov pôsobia nielen pozitívne, ale ich aj upozorňujú na to, čo môžu bez očkovania stratiť.

Donedávna museli mať nezaočkovaní trojdňové testy, keď sa chceli dostať na pracovisko, len pred pár dňami to zmenili na sedemdňové testy. Musia nosiť respirátory a plánujú pre nich zaviesť povinné karantény po návrate z dovolenky v zahraničí.

„Budú mať povinnosť nám takúto cestu nahlásiť a opísať, kde a ako boli, a my potom rozhodneme, či musia ísť do karantény. Síce nebude štátna, ale my o tom uvažujeme,“ spresnil generálny riaditeľ. Tvrdí, že ich režim preventívnych opatrení je oveľa prísnejší, ako presadzuje štát.


3. Zatváranie očkovacích centier na východe vraj nehrozí

Počet ľudí, ktorí sa chcú dať zaočkovať a registrujú sa v čakárni, rapídne klesá. Vo štvrtok večer ich na celom Slovensku bolo menej ako 100-tisíc. Pritom pred desiatimi dňami, keď Národné centrum zdravotníckych informácií začalo zverejňovať tieto údaje, čakáreň evidovala 220-tisíc záujemcov o vakcínu.

Pri pohľade na okresy sa ukazujú dramatické rozdiely medzi východom a západom Slovenska. Napríklad v Žiline je vyše 6-tisíc čakateľov, zatiaľ čo v Gelnici jeden, v okrese Sobrance dvaja, v okrese Sabinov šiesti.

V Bratislave včera večer čakalo na prvú dávku asi 20-tisíc ľudí (na druhú viac než 100-tisíc), v Košiciach vrátane okresu Košice-okolie len okolo 130 ľudí (na druhú zhruba 45-tisíc).

Znamená to, že na východe pomaly nebude koho očkovať? Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka hovorí, že žiadne zatváranie očkovacích centier nehrozí. Župa prevádzkuje tri veľkokapacitné v Košiciach, Michalovciach a Spišskej Novej Vsi. Zaočkovali v nich viac než 120-tisíc ľudí.

„Ak by bola pravda, že na východe nie je záujem o očkovanie, neboli by sme lídrom v očkovanosti na Slovensku. Je však pravdou, že v Košickom kraji žije iná štruktúra obyvateľov, ako napríklad na západe krajiny. Mnohí sa nedokážu sami zaregistrovať na očkovanie alebo prísť do očkovacích centier,“ povedal Trnka.

Podľa neho práve oni obchádzajú čakáreň a počty čakajúcich, v grafe teda neodrážajú realitu.

„Každý starosta alebo primátor vopred nahlásil konkrétne počty ľudí, ktoré treba zaočkovať výjazdovou očkovacou službou. Takto sa prihlásilo viac než 10-tisíc ľudí vrátane obyvateľov z marginalizovaných komunít, ktorí nefigurujú v čakárni NCZI,“ vysvetlil župan.


4. Pretrhnutá hrádza v Rudne nad Hronom je súčasťou projektu Michala Kravčíka

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Košice

Košický newsfilter

Dušan Karolyi raz týždenne zhŕňa dianie v Košiciach.

Slovensko

Teraz najčítanejšie