Slovenskí hokejisti zdolali Dánov 2:0 a sú blízko k štvrťfinále

Slovenská radosť. Foto - TASR / Jaroslav Novák
Slovenská radosť. Foto – TASR / Jaroslav Novák

Slovenská hokejová reprezentácia vyhrala nad Dánskom 2:0 a je veľmi blízko k postupu do štvrťfinále. Ubojovaný piaty zápas turnaja rozhodol Peter Cehlárik gólom v 48. minúte, druhý zásah pridal Adam Jánošík.

Slováci sa vrátili na čelo skupiny, pretože majú lepší vzájomný zápas s Rusmi. Za istých okolností môže zverencom Craiga Ramsayho stačiť na postup súčasných dvanásť bodov – ak Švédi nevyhrajú s Rusmi za tri body. Ak však v nedeľu naši neprehrajú so Švédmi v riadnom hracom čase, definitívne budú hrať vo štvrťfinále aj bez pomoci Rusov.

Po výbornom úvode turnaja Slováci prehrali so Švajčiarmi a pre tresty prišli o Mislava Rosandiča s Kristiánom Pospíšilom, ktorí dnes hrať nemohli. Tréneri sa však rozhodli zmeniť zostavu ešte výraznejšie a na tribúne ostali Nemec, Ivan aj Holešinský.

Po dvoch zápasoch sa vrátili na ľad Grman, Slafkovský, Faško-Rudáš a prvý raz sa do zostavy zmestil aj Dávid Buc. Výrazne sa zmenila najmä druhá formácia, kde sa ku Krištofovi posunula dvojica Studenič – Faško-Rudáš. Úlohu nahradiť Rosandiča v prvej obrannej dvojici prevzal Samuel Kňažko. Oba tímy sa v prípade víťazstva mohli výrazne priblížiť k štvrťfinále – Slováci totiž mali deväť a Dáni osem bodov.

Slováci boli od začiatku lepší, ale gól neprichádzal

V bráne opäť nastúpil Július Hudáček, no v úvodných minútach prácu nemal. Jeho spoluhráči vstúpili do zápasu veľmi aktívne. Už v druhej minúte sa dostal k šanci Pavol Skalický, ktorý využil zaváhanie súpera za bránou, ale brankár Dahm sa stihol presunúť k žrdi.

Po výbornej akcii mohol otvoriť skóre obranca Samuel Kňažko, ale pred bránou tečoval puk do žrde. V ôsmej minúte prvý raz pohrozili Dáni, keď sa pred Hudáčkom ocitol Olesen, ale tesne minul. Na druhej strane sa dostal do nájazdu Marián Studenič, no v rozhodujúcej chvíli mu skĺzol puk z čepele.

Marián Studenič, Foto – TASR/Jaroslav Novák

V polovici prvej tretiny sa po akcii Hrivíka so Studeničom dostal do veľkej šance pred odkrytou bránou Hrivík, ale netrafil puk. Množstvo našich nepremenených šancí mohli Dáni využiť v presilovke, keď fauloval Gernát.

Dáni prvý raz vystrelili na bránu až počas tejto početnej výhody v 12. minúte, a nie raz. Vyhrali všetky vhadzovania a vytvorili si viacero šancí.

V závere prvej časti hry si vylúčenie vybojovali aj Slováci. Celú presilovku obliehali bránu, ale nevypracovali si veľké šance, a tak šli oba tímy do kabín bez gólov, hoci pomer striel 13:4 jasne hovoril o tom, kto bol aktívnejší.

Strelecké trápenie pokračovalo aj v druhej tretine

V úvode druhej tretiny nás Dáni nakrátko zatlačili, potom sa opäť hralo zo strany na stranu, no často popri mantineli bez veľkých príležitostí. Obaja brankári väčšinu striel dobre videli a nemali s nimi problémy.

Čakanie na prvý gól pokračovalo dlho aj pre disciplinovanosť oboch tímov. Nikto nechcel príliš riskovať a urobiť chybu. V 36. minúte mali Dáni dve dobré príležitosti a potom kontrovali dobrou akciou Krištof so Studeničom, ktorí si v druhej formácii sadli. V ďalšom striedaní spoza brány Krištof výborne našiel Miloša Kelemena, no ten Dahma neprekonal.

Záver druhej tretiny bol jasne v réžii Slovákov, ale ani strela Róberta Lantošiho z medzikružia neprešla cez gólmana. Skóre tak ostalo bezgólové, hoci štatistika striel hovorila o dvojnásobnej prevahe Slovákov.

Samuel Kňažko, Foto – TASR/Jaroslav Novák

V úvode tretej tretiny elitný útok Dánov pohrozil až troma veľkými šancami, ďalšiu pridal druhý. Slováci nezvládli viacero osobných súbojov po sebe a Hudáček ich viackrát zachránil. Dahm zasa mal čo robiť so zakončeniami Lišku a Kňažka. Ani Cehlárik nedostal puk cez Dahmov betón.

Slováci tri body vybojovali, opäť rozhodol prvý útok

Čoraz viac to vyzeralo tak, že rozhodne jeden gól. Ale ani jeden z tímov ho nie a nie streliť. Napokon sa to podarilo Petrovi Cehlárikovi, ktorý sa dostal pred bránu a využil nastrelenie Lantošiho z uhla. Puk sa dostal k nemu a najproduktívnejší hráč turnaja nezaváhal. Dahm sa nestihol presunúť.

Deväť minút pred koncom sa Dáni dostali do veľkého tlaku, ale v Olympijskom športovom centre v Rige vypadla časť osvetlenia a pár minút sa nehralo. To Slovákom viditeľne pomohlo. Oddýchli si a prvá formácia dosiahla druhý gól, keď sa po veľkej šanci Lantošiho puk odrazil dozadu na Adama Jánošíka a ten nikým nekrytý mieril presne.

Naši nechceli pripustiť dramatizáciu zápasu, ako sa to stalo s Bielorusmi, no päť minút pred koncom bol Miloš Roman zbytočne vylúčený pre priveľkú agresivitu na súperovho brankára. Vďaka presilovke mohol znížiť Olesen, ale Hudáček nechcel prísť o čisté konto. Ani neprišiel. Bolo jeho prvé v kariére na MS. Napokon mal 24 úspešných zákrokov. Za najlepšieho slovenského hráča však bol vyhlásený Peter Cehlárik, ktorý bol určite najnebezpečnejší na druhej strane klziska.

Július Hudáček, Foto – TASR/Jaroslav Novák

Slováci už v nedeľu o 19.15 h nastúpia na šiesty zápas šampionátu proti Švédom, ktorí majú len šesť bodov, takže ak zverenci Craiga Ramsayho získajú aspoň jeden, definitívne postúpia do štvrťfinále, prvý raz od roku 2013.

„Vedeli sme, že musíme hrať trpezlivo a ísť pred bránu. To sa potvrdilo, veď z odrazených pukov pred bránou sme dali góly. Vraveli sme si, že netreba vymýšľať ani panikáriť, ale držať sa svojho plánu celých šesťdesiat minút. Všetci plnili úlohy a obetovali sa pre mužstvo. Aj keď nás zatlačili, zvládli sme to v poriadku, a to, čo sme pustili, chytil „Hudy“. Ešte máme dva zápasy a potrebujeme ďalšie body,“ povedal pre RTVS po zápase asistent hlavného trénera Michal Handzuš.

Peter Cehlárik ostal najproduktívnejším hráčom šampionátu a veľmi ho potešilo dnešné víťaztvo: „Super! Ostali sme trpezliví počas celého zápasu. Vedeli sme, že majú dobrú obranu a budú sa snažiť využiť naše chyby, no tie sme nerobili. Bol to super tímový výkon a dúfam, že sme neskočili.“

Skupina A:
Slovensko – Dánsko 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Góly: 48. Cehlárik (Hrivík, Lantoši), 53. Jánošík (Lantoši, Hrivík). Rozhodovali: Arsons (Lot.), Heikkinen – Sormunen (obaja Fín.), Zunde (Lot.), vylúčení: 3:1, presilovkyoslabenia: 0:0, bez divákov.

Slovensko: Hudáček – Knažko, Gernát, Ďaloga, Bučko, Jánošík, Grman, Gachulinec – Lantoši, Hrivík, Cehlárik – Krištof – Studenič – Faško-Rudáš – Skalický, Kelemen, Roman – Liška, Sukeľ, Slafkovský

Dánsko: Dahm – Lassen, M. Lauridsen, O. Lauridsen, Jensen Aabo, Kristensen, Nich. Jensen, Larsen – Nic. Jensen, Jakobsen, Meyer – Storm, J. Jensen, Hardt – True, Asperup, From – Andersen, Madsen, Poulsen – Olesen