Chelsea vyhrala Ligu majstrov, duel s Manchestrom City rozhodol Havertz

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Futbalisti Chelsea FC sa stali šampiónmi Ligy majstrov v sezóne 2020/2021. V čisto anglickom finále zdolali Manchester City gólom Havertza v závere prvého polčasu. Zápas v Porte sledovalo 16 500 divákov. Pre Chelsea je to druhý triumf v Champions League.

Aj keď City vyhrali Premier League tretí raz za posledné štyri roky, zápas nemal jasného favorita. V prvej veľkej šanci sa ocitol útočník Manchestru Raheem Sterling, keď ho výborne našla prieniková prihrávka Edersona a už-už bol sám pred Mendym, no kým si loptu spracoval, odkopol mu ju James.

Následne sa k trom šanciam dostal útočník Chelsea Timo Werner. Najprv v desiatej minúte nikým nekrytý v šestnástke netrafil loptu a o pár minút neskôr trafil z uhla bočnú sieť. Nemec sa ocitol aj v ďalšej príležitosti, no zo stredu šestnástky znova loptu netrafil ideálne a brankár s ňou problémy nemal.

V polovici prvého polčasu mali viac loptu na kopačkách hráči City, ale do žiadnych veľkých šancí sa nedostávali. Všetko ostalo pri náznakoch tak ako v 27. minúte, keď rodiacu sa šancu Fodena zablokoval Rüdiger. Všetko väčšinou riešila obrana zverencov Thomasa Tuchela. No už v prvom polčase prišla o Thiaga Silvu, ktorý musel striedať pre svalové zranenie.

Rozhodujúci moment prišiel v závere prvého polčasu

V 42. minúte sa strelecky mierne aktívnejšia Chelsea dostala do vedenia. Mason Mount krásnou dlhou kolmou prihrávkou vysunul Kaia Havertza, ktorému sa podarilo obísť brankára Edersona a poľahky poslať loptu do siete. Mimoriadne dôležitý gól navyše prišiel tesne pred prestávkou a Londýnčania si už koniec prvého polčasu bez problémov postrážili.

Kai Havertz, Foto – TASR/AP

Po prestávke Manchester pokračoval v držaní lopty, no nevedel sa dostať k priamemu ohrozeniu Mendyho brány. V 57. minúte sa navyše zrazili hlavami Antonio Rüdiger s Kevinom De Bruynem a City prišli o svojho kapitána, ktorý bol veľmi otrasený, na tvári mal krv a mohlo ísť aj o podozrenie na otras mozgu.

Pre svetlomodrých to bola ďalšia psychická rana a Pep Guardiola v rýchlom slede poslal na ihrisko okrem Gabriela Jesusa aj Fernandinha. Rýchly efekt to však nemalo. No v 69. minúte mohlo byť 1:1, ak by sa k centrovanej lopte pri pravej žrdi dostal Gündogan, lenže v poslednej chvíli loptu aj so šťastím poslal nad vlastnú bránu v sklze César Azpilicueta.

Tlak Citizens sa stupňoval, ale väčšina lôpt končila na hlavách hráčov Chelsea, ktorí všetko posielali preč zo šestnástky. V 73. minúte z jedného z protiútokov pohrozil Christian Pulisic. Snažil sa prelobovať Edersona, no tesne netrafil bránu.

Manchester obliehal súperovu šestnástku aj v záverečných pätnástich minútach, ale k superšanci sa dostal až na samom konci nadstaveného času len Riyad Mahrez, keď z voleja tesne minul bránu. Hlavný rozhodca následne zápas ukončil. City tak vo svojom prvom finále gól nestrelilo, Chelsea v treťom získala druhý titul.

„Sú to neuveriteľné pocity. Čakal som dlho a teraz som to dokázal. Kvôli ttomuto momentu som tvrdo pracoval 15 rokov a dočkal som sa. Som neuveriteľne šťastný,“ citovala prvé slová Kaia Havertza po zápase TASR.

Finále sa pôvodne malo hrať v Istanbule, no pre nepriaznivú pandemickú situáciu v Turecku Európska futbalová únia duel preložila do portugalského Porta, kde je vývoj počtu nakazených covidom-19 oveľa priaznivejší, a miestne úrady povolili naplniť kapacitu štadióna na 33 percent. V hľadisku tak duel sledovalo 16 000 fanúšikov. Cestu do Portugalska fanúšikom City zaplatil majiteľ klubu šejk Mansúr.

Hoci oba tímy hrajú spoločnú ligovú súťaž, v Lige majstrov sa naposledy stretli pred päťdesiatimi rokmi – ešte v Pohári víťazov pohárov. Tretie čisto anglické finále v histórii rozhodoval ako hlavný rozhodca 44-ročný Španiel Antonio Mateu Lahoz. Rekordérom Ligy majstrov s trinástimi titulmi ostal Real Madrid. Španielske kluby sú najúspešnejšie, získali už osemnásť ušatých trofejí, no tie anglické sa dostali už na štrnásť.

Grafika: n, zdroj fotografie – TASR/AP

Finále Ligy majstrov 2020/2021
Manchester City – Chelsea FC 0:1
Gól: 43. Havertz, ŽK: Gündogan, Gabriel Jesus – Rüdiger. Rozhodovali: Lahoz – Devis, del Palomar (všetci Šp.), 16 500 divákov, dejisko: Estadio do Dragao, Porto.
Manchester City: Ederson – Walker, Ruben Dias, Stones, Zinčenko – Gündogan, De Bruyne (60. Gabriel Jesus), Bernardo Silva (64. Fernandinho) – Mahrez, Foden, Sterling (76. Agüero)
FC Chelsea: Mendy – James, Thiago Silva (39. Christensen), Rüdiger – Azpilicueta, Kante, Jorginho, Chilwell – Mount (80. Kovačič) – Werner (66. Pulišić), Havertz

[Športové podcasty Denníka N: Apple – Google – Spotify – Podbean – Deezer – YouTube – RSS]

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.