Slováci prehrali ťažký zápas so Švédmi a stále nemajú štvrťfinále isté

Adam Húska, Foto - TASR / Jaroslav Novák
Adam Húska, Foto – TASR / Jaroslav Novák

Slovenská hokejová reprezentácia prehrala so Švédskom 1:3 a štvrťfinále ešte stále nemá isté. Vo veľmi ťažkom a vyrovnanom šiestom zápase turnaja skóroval Peter Cehlárik, ale v tretej tretine Švédi otočili duel. Rozhodol Olofsson v presilovke. Tretí gól padol do prázdnej brány.

Tréneri opäť menili zostavu. Po náročnom sobotňajšom zápase dostal voľno brankár Július Hudáček a v bráne nastúpil prvý raz v kariére na MS Adam Húska. Vrátili sa aj potrestaní hráči Rosandič s Pospíšilom. Na súpisku sa tak nezmestil Martin Faško-Rudáš. Svoj posledný zápas hral Pavol Skalický, ktorý sa s vedením tímu ešte pred šampionátom dohodol, že mužstvo po nedeli opustí.

Od Švédov sa čakalo veľmi vysoké tempo a tvrdý boj, pretože na postup potrebovali päť či šesť bodov a ani tie im nemuseli stačiť. Naopak, Slovákom stačil jediný bod na istotu štvrťfinále.

Solídny úvod Slovákov, Švédi si vypracovali málo šancí

Ihneď v prvej minúte našu elitnú formáciu Švédi dlho zvierali v obrannom pásme. Slováci nevedeli vyhodiť puk. No Húska našťastie nemal veľa práce. Hráči v modrých dresoch prvý raz pohrozili po osi Rosandič – Kelemen – Studenič, keď posledný menovaný netrafil dobre puk pred brankárom Reidebornom. Po piatich minútach hry sa dostal k zakončeniu Buc, no ani ten neposlal puk, kam chcel.

Foto – TASR / Jaroslav Novák

Ako prví hrali v početnej výhode Slováci. Špeciálna formácia s hráčmi prvého útoku a Kelemenom sa dostala pred švédskeho brankára, ale opäť neusmernili puk do brány. Ešte po skončení presilovky sa opäť pred bránu tlačili Buc so Slafkovským, no znova tomu chýbalo razantné zakončenie.

Slováci boli v úvode lepší, v ďalšej šanci sa ocitol Slafkovský, no Hrivíkovo nahodenie pred bránu tečom spomalil švédsky obranca a 17-ročný talent mal ťažkú úlohu usmerniť puk cez Reideborna.

V 16. minúte musel dvakrát zasiahnuť Húska, no v prvej tretine mal určite menej práce, ako predpokladal. Napokon kryl len šesť striel. Jeho spoluhráči si vypracovali desať. Tá posledná so šťastím prešla za Reideborna. Peter Cehlárik od mantinelu nahodil puk pred bránu, kde chcel využiť teč Hrivíka, no puk sa napokon od vyrážačky gólmana a potom ramena Nygrena odrazil za bránkovú čiaru.

Slovenské vedenie bolo pre Švédov tvrdou ranou, navyše do šatne, no Slováci si otvoriť skóre za svoju aktivitu zaslúžili. Cehlárik získal deviaty bod na turnaji. Švédi v prvej tretine nepôsobili ako favoriti, Slováci ich takmer do ničoho nepustili. Nehrali tak dobre ako v prvej polovici zápasu s Českom.

Hneď po prestávke mal neľahkú úlohu Húska, keď sa Švédi natlačili do bránkoviska a puk po rôznych odrazoch skackal po bráne. V nasledujúcej minúte betónom vyrazil puk. Náznak tlaku severanov zastavila slovenská presilovka. V nej mal dobrú šancu Studenič, ktorý dobre tečoval strelu Cehlárika, ale brankár bol pozorný.

Slovákov zastavili vylúčenia, Švédi to prvé využili

Pred polovicou zápasu sa hral výborný rýchly hokej na oboch stranách, no viac pred švédskou bránou. V 29. minúte však pridržal hokejku súpera Cehlárik a museli sme hrať prvý raz v oslabení. V ňom Švédi tlačili a tesne po jeho skončení dopravili puk do brány aj s nešťastným tečom Grmana a ramena Húsku. V skrumáži vo vzduchu dobre hokejkou zasiahol Sörensen.

Švédi zvýšili obrátky a Frödén mohol otočiť skóre, no jeho teč zastavil Húska. Slovákom sa zápas ešte viac vymkol spod kontroly, keď fauloval Roman. Toto oslabenie ale Slováci zvládli a vzápätí bol pridržaný Líška. Situácia sa tak otočila, no stav ostával nerozhodný 1:1.

V 38. minúte mala vynikajúce striedanie štvrtá formácia Líška – Buc – Slafkovský, ktorá si vypracovala asi tri veľké šance, najmä najmladší hráč histórie slovenského hokeja na MS bol blízko k premiérovému gólu, no v ťažkých pozíciách nezdvihol puk cez betóny Reideborna. Po dvoch tretinách mali oba tímy na konte 20 striel.

V tretej časti hry z medzikružia ohrozil Húsku tvrdou strelou po ľade Olofsson, ale brankár Hartfordu z AHL zachránil. Na opačnej strane sa opäť aktívne ukázala štvrtá „päťka“. Slafkovský naslepo spoza brány našiel Buca, no ten z bezprostrednej blízkosti trafil brankára.

Švédi si vynútili obrat veľkou aktivitou

V polovici tretej tretiny začali Švédi poriadne tlačiť. Hralo sa takmer bez prerušení a točili Slovákov v pásme. To rezultovalo vo vylúčenie Jánošíka a vyzeralo to zle. Minútu a pol Švédi obliehali našu bránu, aj keď Slováci blokovali strely, nepodarilo sa im ani raz vyhodiť puk z pásma, až sa ku strele z ľavého kruhu dostal Olofsson a bolo 2:1.

Slováci ale hneď po inkasovanom góle ožili a zavreli súpera. Prvá ani druhá formácia ale neuspela. S týmto stavom sa Ramsayho zverenci nechceli zmieriť a Studenič získal presilovku štyri minúty pred koncom riadneho hracieho času.

V úvode presilovky musel švédsky brankár kryť strelu Krištofa, no potom sa už Slováci k zakončeniu nedostali. Minútu pred koncom ešte prišla ďalšia presilovková možnosť modrých a hrali sme to šiesti na štyroch. Elitná formácia sa ale k zakončeniu nedostala a Lundeström pridal do prázdnej brány tretí gól súpera. Slováci tak prehrali 1:3.

Slováci po zápase, Foto – TASR / Jaroslav Novák

Slováci opakujú, že majú postup vo vlastných rukách

„Myslím si, že to bol vyrovnaný zápas. Dostali sme blbý gól na 1:1. Potom ten rozhodujúci padol v presilovke, kde nás zatlačil. Nám sa to potom v závere nepodarilo. Potrebovali sme dať za stavu 1:1 gól, no dali ho Švédi, hokej sa hrá na góly, jeden nám chýbal. Adam Húska podal výborný výkon, chytal spoľahlivo. Celkovo to bol dobrý zápas. Dajme hore hlavy, máme všetko vo vlastných rukách,“ zhodnotil zápas v rozhovore RTVS asistent hlavného trénera Andrej Podkonický.

Samotný Craig Ramsay chválil brankára: „Myslím si, že Húska hral veľmi dobre. Je to na rozhodnutí trénera brankárov, ale Adam vyzeral dobre, dobre trénoval a chceli sme dať pauzu Hudáčkovi. Myslím si, že to bola preňho dobrá príležitosť. Ukázal nám, čo dokáže a predviedol dobrý výkon,“ povedal na pozápasovej tlačovej konferencii podľa TASR kanadský tréner a doplnil: „Bohužiaľ, nedávame ľahko góly, odohrali sme dobrý zápas, dobre sme korčuľovali, naháňali ich, bekčekovali, mali sme dosť šancí. Mali sme príležitosť, keď ich brankár ležal na ľade a my sme ho trafili trikrát namiesto toho, aby sme poslali puk do siete. Páčilo sa mi, ako sme bojovali a hrali, možno sme mohli byť trošku rýchlejší a posielať viac pukov na bránku.“

„Je to pre mňa výborná skúsenosť. Aj takéto zápasy niekedy musia byť. Mal som viac šancí, mrzí ma každá, ktorú som nepremenil. Prehrali sme, no v utorok si vezmeme tri body od Čechov,“ sebavedomo vyhlásil Juraj Slafkovský, ktorý dnes päťkrát vystrelil na bránu Reideborna.

Švédi sa s deviatimi bodmi dostali na štvrté miesto tabuľky. V prípade ich pondelkovej výhry nad Rusmi v riadnom hracom čase budú mať dvanásť bodov a lepší vzájomný zápas so Slovákmi. Tí preto potrebujú zabodovať aj proti Čechom. Tento zápas sa ale hrá až v utorok o 15:15, takže situáciu budú presne poznať. O postup chcú bojovať aj Česi, ktorí majú len osem bodov, ale ešte zápas s Dánskom k dobru. Ak by ho ale prehrali, aj to by znamenalo slovenské štvrťfinále.

Grafika n, zdroj fotografie: TASR / Jaroslav Novák

Skupina A:
Švédsko – Slovensko 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Góly: 31. Sörensen (Friberg), 52. Olofsson (Tommernes), 60. Lundeström (Hallander) – 20. Cehlárik. Rozhodovali: Schrader (Nem.), Tscherrig – Obwegeser (obaja Švaj.), Seewald (Rak.), vylúčenia: 5:3, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0.

Švédsko: Reideborn – Tömmernes, Nygren, Dahlbeck, Sellgren, Pilut, Pudas, Lööv – Lindberg, Lindholm, Rakell – Sörensen, A. Kempe, M. Kempe – Hallander, Lundeström, Olofsson – Frödén, Wingerli, Rasmussen – Friberg

Slovensko: Húska – Gernát, Kňažko, Rosandič, Gachulinec, Bučko, Ďaloga, Jánošík, Grman, – Lantoši, Hrivík, Cehlárik – Pospíšil, Krištof, Studenič – Kelemen, Roman, Skalický – Liška, Buc, Slafkovský.

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].