Denník N

Moslimovia v Topoľčanoch? Občas lietajú nenávistné sliny

Pred školou v Topoľčanoch. Foto N - Vladimír Šimíček
Pred školou v Topoľčanoch. Foto N – Vladimír Šimíček

Niektorí ich volajú teroristi a našli sa aj takí, čo skúsili rozbehnúť petíciu, aby ich malé dievčatko odišlo zo školy – len preto, že je z moslimskej rodiny.

[poll id=“144″]

Peťka Skublyová má šesť rokov. Prváčkou na základnej škole na Tríbečskej ulici v Topoľčanoch je len týždeň. Zo svojich prvých dní v škole sa teší. Keď pre ňu na obed príde mama, sestra a malý braček, pôsobí šťastne. Ešte nevie, že ju čaká ťažší život ako jej spolužiakov. Dôvod? Jej rodina prijala pred troma rokmi islam a žije podľa jeho pravidiel.

Všetci sú rodení Topoľčanci, Slováci. Mama Martina však nosí dlhé šaty a na hlave šatku – hidžáb. Rovnako oblečená je aj osemnásťročná Vanessa, ktorá chodí na strednú školu a po nej sa chystá aj na vysokú. Peťka má dva copíky, na hidžáb je ešte malá. Keď spolu kráčajú po ulici, Topoľčanci sa za nimi otáčajú.

Nenávistné sliny

Skublyovci sa rozhodli prijať islam pred troma rokmi. Pred tým boli Svedkovia Jehovovi. S koránom prišla domov ako prvá Martina. Opisuje, ako ju kniha dojala tak, že plakala. Vraví, že je to náboženstvo o mieri a ľudskosti. V meste žije niekoľko ďalších moslimov, sú to však väčšinou cudzinci a nie sú s nimi v kontakte. Modlitebňu v Topoľčanoch nemajú. dochádzať musia až do Bratislavy. Martina sa najprv ostýchala nosiť hidžáb a keď už si ho dala, vyhýbala sa susedom, známym. Odvahu naberala postupne.

„Žije sa nám tu pomerne dobre, okrem zopár ľudí, ktorí k nám majú stále nejaké pripomienky. Myslia si, že sme teroristi, prisťahovalci, posielajú nás domov. Neviem kam, keď sme Slováci,“ hovorí Martina Skubylová.

„Pokrikovali na mňa, odpľuli si predo mnou, zahrešili, boli veľmi vulgárni, vyhrážali sa. Nebol to však osobný kontakt. Napríklad mi z dvoch metrov zakričali: aj tak ťa zabijem, ty moslimská …“

I56A9070
Martina Skublyová s najstaršou dcérou a dvoma najmladšími. Foto N – Vladimír Šimíček

Bezprostredne ohrozená sa nikdy necítila. Väčšinou zrýchli krok a ide preč. Vraví, že v Topoľčanoch sú aj ľudia, čo prijatie islamu ich rodinou berú pozitívne, alebo neutrálne.

Problémy si vysvetľuje tým, že ide o malé mesto, kde každý každému pozerá do hrnca a ľudia nemajú radi tých, čo sa odlišujú. Matka štyroch detí vraví, že jej deti s kamarátmi ani v škole problémy nemajú. Od Vanessy najprv na hotelovej škole požadovali, aby na povinnej praxi hidžáb nenosila, škola však ustúpila.

Video: Šesťročné dievčatko v škole niektorí nechcú,
pretože je moslimka (
autor: Martina Pažitková)

Práca a viera

Pred materskou Martina Skublyová pracovala v Tescu a dúfa, že sa do práce bude môcť vrátiť – s hidžábom. Ide o nadnárodnú firmu, ktorá vo svete zamestnáva stovky moslimov a nemala by jej brániť žiť podľa vyznania. Martina si však návratom aj tak nie je istá. „Ale viete, malé mesto,“ hovorí.

Jej manžel Peter z práce už pre vyznanie odísť musel. Manželka hovorí, ako ho v miestnej nábytkárskej firme kolegovia šikanovali a urážali. Provokovali ho vetami typu, čo tvoja žena nosí pod tými šatami, čo urobíš, keď jej strhneme šatku. Pokrikovali na neho nacistické heslá. Odišiel. Teraz dochádza za prácou do nadnárodnej firmy v Bratislave. Je tam len krátko a zatiaľ vraj skúsenosti s nevraživosťou voči moslimom nemá.

Skublyovci sú na pohŕdanie zvyknutí. To, čo zažili pred niekoľkými dňami, predčilo všetky ich obavy. „Všimla som si dvoch pánov a jednu pani, ako chodia po škole s nejakým papierom,“ spomína Martina na minulý piatok.

Až na facebookovej skupine Priznania Topoľčancov zistila, že zrejme išlo o petíciu proti šesťročnej Peťke. Na stránku anonym napísal, že sa minulý piatok na škole podpisovala petícia.

„Zopár snaživých rodičov si nepraje, aby to malé dievčatko, prváčka, dieťa moslimov chodilo do tej istej školy ako ich deti. Nielen do triedy! Rovno do školy! Chcú zozbierané podpisy zaniesť vedeniu školy. Je načase sa proti takému správaniu postaviť.“

Na Facebooku sa Peťky zastalo niekoľko stoviek ľudí. Mnohí sú z Topoľčian.

Peťka s najmladším bratom. Foto N - Vladimír Šimíček
Peťka s najmladším bratom. Foto N – Vladimír Šimíček

Petícia

Denníku N sa ozval aj rodič, ktorý sa s mužmi s petíciou stretol vo vestibule školy. Nechce, aby sa jeho meno objavilo v médiách. „Spýtali sa ma, či súhlasím s islamizáciou Európy a tým, aby sme prijali utečencov. Vraveli, že by sme mali byť obozretní, kto chodí s našimi deťmi do školy. Lebo, že tá malá je moslimka a hrozí islamizácia školy a že by teda mala odísť,“ opisoval stretnutie s neznámymi mužmi. Poslal ich preč. Ľudí, ktorí ho oslovili, nepoznal, a tak nevie, či mohlo ísť o rodičov detí z tejto školy, pretože ich tam predtým nevidel.

Vedenie školy petíciu neorganizovalo, ani nepodporovalo. Pred školou sme sa pýtali na petíciu asi dvadsiatky rodičov. Všetci o nej jednoznačne hovorili ako o chorej, absurdnej či odpornej. Nikto z nich si odchod Peťky zo školy neželá. Skublyovcov poznali viacerí a všetci ich považujú za slušných ľudí. S mužmi, ktorí mali podpisy zbierať, sa nikto z oslovených rodičov nestretol. Väčšinou však mali deti v iných ročníkoch.

Zástupkyňa riaditeľky ani Peťkina triedna učiteľka sa k petícii nechceli vyjadriť. Vravia, že sa nemôžu vyjadrovať k niečomu, čo nevideli a škole to nikto ani nedoručil. V pondelok podvečer sa o petícii hovorilo aj na rodičovskom združení v Peťkinej triede. Neprihlásil sa k nej nikto. Triedna po autorovi nepátrala a povedala, že škola takéto aktivity v žiadnom prípade tolerovať nebude.

Martina chce v Topoľčanoch zostat. Foto N - Vladimír Šimíček
Martina chce v Topoľčanoch zostať. Foto N – Vladimír Šimíček

Ešte to vydržia

Topoľčany majú z minulého storočia bolestnú skúsenosť s tým, keď niekto krátko po skončení druhej svetovej vojny zámerne žongloval s informáciami o rase a viere.

Davy ľudí v septemri 1945 zaútočili na miestnych Židov, ktorí prežili holokaust a práve sa vrátili do svojich domovov. Pogrom rozbehla falošná a na prvý pohľad absurdná správa, že miestny židovský lekár vraždí kresťanské deti otrávenou očkovacou látkou, hoci ich len očkoval. Rozvášnení Topoľčianci lekára zbili na ulici lynčovali aj ďalších Židov, ktorých stretli. Zranili 48 ľudí.

Teraz sa zdá, že ide len o aktivitu jednotlivcov, ktorí sa stiahli po tom, čo videli, že neuspejú. Skubylovci rozmýšľajú, čo ďalej. Uvažovali, že by sa presťahovali do Bratislavy. Za peniaze, ktoré by dostali za byt v Topoľčanoch, by však v hlavnom meste dostali sotva garsónku. “Skúsime to tu ešte nejako ustáť,“ vraví Martina.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie