Denník N

Začal chytať, lebo nikto nechcel ísť do brány. Húska môže byť piatym slovenským brankárom v NHL

Adam Húska v zápase proti Švédsku. Foto - TASR/Jaroslav Novák
Adam Húska v zápase proti Švédsku. Foto – TASR/Jaroslav Novák

Bol to jeho prvý zápas nielen na na majstrovstvách sveta, ale aj v seniorskej reprezentácii. 24-ročný brankár Adam Húska proti Švédsku dlho pomáhal držať priaznivý stav, ktorý Slovensku v tej chvíli zaručoval postup do štvrťfinále.

Inkasoval iba dvakrát a oba góly boli preňho prakticky nechytateľné, tretí Švédi strelili do prázdnej brány pri slovenskej hre bez brankára.

„Bol som na začiatku trochu nervózny, pretože to bol môj prvý zápas po mesiaci a navyše premiéra v reprezentácii. Postupne to však opadlo. Chytalo sa mi dobre, ale pocity sú trochu zmiešané, pretože sme prehrali,“ hovoril po zápase.

Húska chytil 26 z 28 švédskych striel a po stretnutí ho vyhlásili za najlepšieho slovenského hráča.

„Na to, že to bol preňho prvý reprezentačný zápas a po veľmi dlhej dobe aj prvá skúsenosť s európskym hokejom, to zvládol veľmi dobre. Ukázal dobrý pohyb a predviedol aj ťažké zákroky,“ hovorí bývalý brankár a brankársky tréner Ján Lašák.

Húska začal túto sezónu vo Zvolene, no potom sa vrátil na farmu New Yorku Rangers v Hartforde, kde sa stal jednotkou. V AHL dosiahol 89-percentnú úspešnosť zásahov, čo možno na prvý pohľad nepôsobí zázračne, no svoj tím doviedol k deviatim víťazstvám v trinástich zápasoch.

Rangers ho počas sezóny povolali aj do takzvanej taxi zostavy. V NHL si doteraz zachytali len štyria slovenskí brankári – Rastislav Staňa, Ján Lašák, Peter Budaj a Jaroslav Halák. Húska je zo súčasnej mladšej generácie najbližšie k tomu, aby sa k nim pridal.

„V rámci tímovej hierarchie je už tretí v poradí. Stačí, ak sa niekto zraní, a môže naskočiť a prípadne sa už v prvom tíme aj udržať,“ vraví Lašák.

Brankár, ktorému ťažko cloniť

Húska aj v zápase proti Švédsku predviedol svoju najväčšiu brankársku prednosť. Často sa o ňom totiž hovorí ako o brankárovi s postavou pre NHL a moderný hokej, pretože meria až 191 centimetrov.

„Priemerná výška brankárov v NHL je v súčasnosti

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hokej

MS v hokeji

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie