Slováci nestačili na Čechov a prehrali 3:7, vo štvrťfinále nastúpia proti Američanom

Július Hudáček. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Július Hudáček. FOTO TASR – Jaroslav Novák

Slovenskí hokejisti svoj posledný zápas základnej skupiny MS v hokeji proti Česku nezvládli a prehrali 3:7. O výsledku rozhodol štvrtý gól v našej sieti desať sekúnd pred koncom druhej tretiny. Dôraznejší Česi pridali v poslednej tretine rýchle dva góly a zápas sa už iba dohrával. Slovensko sa vo štvrťfinále stretne s USA.

Oba tímy mali pred zápasom istotu postupu do štvrťfinále, čo poznačilo aj základné zostavy. Slovenskí tréneri nechali oddychovať Mareka Ďalogu, Mareka Hrivíka aj Miloša Romana, ktorí si potrebovali doliečiť drobné zranenia. Do brány sa vrátil Július Hudáček a svoju premiéru v prvom útoku zažil Juraj Slafkovský, keď si zahral s Petrom Cehlárikom a Martinom Pospíšilom. Rovnako postupoval aj náš český súper, do zápasu nenastúpili hráči z NHL Vrána, Hronek a Kubalík. V bráne dostal príležitosť Roman Will.

V poslednom zápase A-skupiny sa rozhodovalo aj o celkovom poradí a pozícii vo štvrťfinále. Slovenskí reprezentanti mohli skončiť najlepšie na druhom, českí na treťom mieste v tabuľke.

Dôraznejší Česi využili naše zaváhania a nepustili nás do vážnejšej šance

Hneď v prvom striedaní a uplynutí 29 sekúnd strelili Česi z prvej strely na Hudáčka gól. Presadil sa Filip Zadina príklepom spomedzi kruhov. Asistovali mu Hájek a Moravčík.

FOTO TASR – Jaroslav Novák

Slovákov gól zneistil, no tak, ako je to pre našich hokejistov na tomto šampionáte príznačné, boli aktívni, viackrát sme skúšali vysunúť Faško-Rudáša, v šanci sa ocitol aj Studenič, no neprekonal Willa.

V 7. minúte sa po vhadzovaní dostal k puku Kelemen, prihral Nemcovi, ktorý nebezpečne príklepom vystrelil. Zovreli sme Čechov v ich obrannom pásme, no tí sa ubránili. Príjemné oživenie vo fáze, keď striel na obe brány bolo zatiaľ málo a oba tímy pozorne bránili.

O dve minúty Kristián Pospíšil švihom vystrašil Willa, z protiútoku neuspel Flek, ktorý sa ocitol sám pred naším brankárom, no jeho nepríjemnú strelu Hudáček zneškodnil.

Vzápätí sa vo veľkej šanci ocitol znovu Flek, po rýchlom protiútoku a prihrávke Zadinu strieľal sám pred Hudáčkom nad bránu.

Česi boli v tejto fáze aktívnejší, dôraznejší a akoby o krok skôr pri puku. Slováci sa v útočnej tretine vyskytovali iba sporadicky a nedokázali si vytvoriť priestor na strely, ktorých bolo oveľa menej ako v predchádzajúcich zápasoch.

Z nevinne vyzerajúceho nahodenia puku sa o chvíľu zrodil druhý gól v slovenskej sieti. Grman v rohu klziska pridlho držal puk, kde ho napádali dvaja českí hráči a náš obranca odohral puk priamo na hokejku Zadinu. Ten prihral voľnému Špačkovi, ktorý nemal problém trafiť odkrytú bránu.

Po faule Hanzla na Grmana dve a pol minúty pred koncom tretiny sa hrala prvá presilovka. Hneď po vhadzovaní sa Čechom podarilo puk vyhodiť až k Hudáčkovi. Následne sme sa usadili v útočnej tretine. Cehlárik prudkou strelou neprekonal Willa a Čechom sa podarilo dostať puk na druhú stranu klziska, kde sa im darilo narúšať našu rozohrávku.

V presilovke sa nám potom podarilo vytvoriť tlak a Nemcova zrazená tvrdá strela skončila na ochrannej sieti. O chvíľu opäť aktívny Nemec perfektne našiel pred bránou Studeniča, no český brankár pozorným zákrokom prekazil radosť nášmu útočníkovi.

Slováci si nevytvárali priestor na streľbu

Začiatok druhej tretiny naznačil, že Slováci chcú otočiť priebeh zápasu a Rosandič hneď v úvode vyslal spomedzi kruhov nebezpečnú strelu na českú bránu. Česi však hrali najmä v strednom pásme veľmi pozorne a dobre vykrývali priestor.

Gól ale padol do slovenskej siete, pretože po Šustrovom nahodení Smejkal tečoval puk do Hudáčkovej brány. Vzápätí nebezpečne zadovkou ohrozil Hudáčka Blumel.

Z protiútoku sa potom Cehlárikovi nepodarilo po prihrávke Slafkovského z tesnej blízkosti usmerniť puk do českej brány.

Pospíšil pri strete so Zohornom súpera sekol hokejkou, ten pád prifilmoval, čo Pospíšila nahnevalo a nasledovala vzájomná potýčka. Tá skončila ďalším vylúčením na oboch stranách a Česi mali výhodu presilovky štyroch proti trom. Veľa šancí si nevypracovali, pri jednej z nich prudkú strelu Musila od modrej čiary tečoval Špaček nad bránu. Po vhadzovaní v strednom pásme mohli Slováci znížiť, keď sa pri oslabení ocitol v šanci Studenič.

Prvý Sukeľov gól na šampionáte

V 7. minúte padol prvý slovenský gól, keď Slováci úspešne napádali súpera a do čistej šance v blízkosti českej brány sa dostal Sukeľ. Ten si blafákom poradil s Willom a strelil svoj prvý šampionátový gól. Asistoval Martin Faško-Rudáš.

Slováci zvýšili aktivitu a darilo sa im narúšať českú rozohrávku. Kelemen nepríjemným švihom ohrozil Willa. Českí hokejisti potom faulovali a za nebezpečnú hru vysokou hokejkou išiel na trestnú lavicu Michal Špaček.

Presilovku začali Slováci prudkou strelou Gernáta od modrej čiary. Vzápätí po skvelej kombinácii Slafkovského, Gernáta a Cehlárika nepadol gól, keď bol český brankár na prihrávku pripravený a šancu zneškodnil. Veľká prevaha slovenského tímu v tejto presilovke neskončila gólom ani po prudkej strele Pospíšila.

Po znížení sa Slovákom podarilo dostať do niekoľkých čistých šancí, no Česi boli v súbojoch stále dôraznejší a Musil po jednom z nich udržal švihom Hudáčka v pohotovosti. Ten len tesne vyrazil puk nad svoju bránu.

Na druhej strane sa do šance dostal Buc po prihrávke Holešinského, z blízkosti ale nemal čas puk presnejšie usmerniť. Následne výborne zakombinoval Cehlárik, ale Will bol pozorný.

V posledných sekundách tretiny išiel na trestnú lavicu Pospíšil a už po 12 sekundách strelou od modrej čiary strelil Šulák štvrtý gól. Táto tretina bola zo slovenskej strany herne oveľa lepšia ako prvá, skóre ale vyzeralo veľmi nelichotivo.

Hudáček si po druhej tretine sadol na striedačku

V tretej tretine sa do slovenskej brány postavil Adam Húska.

Slováci hrali v nepohode, Česi boli stále dôrazní a v úvode tretej tretiny sa po súboji s Pospíšilom dostal puk k Matejovi Stránskému a ten strelil piaty gól do slovenskej siete.

O niekoľko minút neskôr sa opäť prejavil český dôraz a Blumel prekorčuľoval slovenského obrancu. Sám proti Húskovi z uhla skóroval pod hornú žŕdku. Húska sa v poslednej tretine ešte ani poriadne nedotkol puku a už dvakrát inkasoval.

V deviatej minúte dosiahol svoj prvý gól na MS aj Matej Bučko, ktorý prudkou strelou od modrej čiary prekonal českého brankára.

Slovenský tím sa veľmi snažil skončiť zápas s čo najväčším povzbudením pred štvrťfinálovým súbojom a neustále vyvíjal snahu o strelenie gólu. Česi už len pozorne korčuľovali a držali puk čo najďalej od svojej brány.

Napriek tomu sa Cehlárikovi podarilo nájsť Pospíšila, ktorý delovkou prekonal minútu pred koncom českého brankára.

Craig Ramsey potom odvolal brankára a natlačili sme sa do súperovej tretiny. Slováci si vyskúšali hru bez brankára, gól im to ale neprinieslo. Naopak, 17 sekúnd pred koncom uzavrel skóre Libor Hájek.

S Američanmi musíme hrať jednoducho a veľa strieľať

„Robili sme strašne veľa chýb, tam to začínalo aj končilo. Treba na to zabudnúť, dobre sa vyspať, zajtra spraviť dobrý tréning a pripraviť sa na štvrťfinále. Najviac chýb sme robili v obrannom pásme, neposúvali sme si puk a padali z toho góly. Je to skvelý pocit streliť gól, ale tímový výkon je dôležitejší a ten nevyšiel. USA sú veľkou výzvou a pokúsime sa prekvapiť. Musíme veľa strieľať a potom určite vyhráme,“ zhodnotil zápas Martin Bučko.

„Musíme držať našu hru a hrať jednoducho. Strieľať puky pred bránu a zajtra si odpočinúť,“ konštatoval Marián Studenič.

„Uvažovali sme nad tým, kto nastúpi do tohto zápasu. Hudáčka sme stiahli po druhej tretine, pretože sme nevideli zmysel ponechať ho v bránke. Radšej sme dali priestor druhému brankárovi, ktorý dostal šancu zachytať si na veľkom podujatí. Veľmi sme mu však nepomohli, no napriek tomu ukázal zopár dobrých zákrokov. Neboli sme spokojní s predvedenou hrou celého tímu. Mladí hráči ako Juraj Slafkovský, Šimon Nemec, Samuel Kňažko či Martin Bučko hrali dobre. Nemec bol podľa nás náš najlepší hráč. Počas svojich striedaní sa snažil na ľade niečo vymyslieť. Mladí hráči dostali väčší čas na ľade a myslím si, že sa s tým úspešne popasovali. Viacerých hráčov som sa pýtal, či hrali centra. Slafkovský povedal, že s tým nemá problém, a páči sa mi, že je ochotný spraviť to, čo od neho chceme. Bola to pre neho dobrá skúsenosť. Postupne chodili na buly Pospíšil aj Cehlárik. Systém, ktorý hráme, si vyžaduje vracať sa do obrany aj útočiť, preto každý musí vedieť zahrať na tejto pozícii. Slafkovský sa toho zhostil dobre. V zápasoch nemáte veľa možností vyskúšať si to a na turnaji už vôbec. Preto sme sa rozhodli pre tento krok. V našej situácii bolo jedno, či prehráte o 3 alebo o 4 góly. Mali sme možnosť vyskúšať si power play, a tak sme to urobili, hoci sme inkasovali. Ak by sme skórovali, zápas by sme zdramatizovali,“ zhodnotil zápas Craig Ramsey.

Skupina A:
Slovensko – Česko 3:7 (0:2, 1:2, 2:3)
Góly: 27. Sukeľ (Faško-Rudáš), 49. Bučko (Holešinský, Buc), 59. Pospíšil (Cehlárik, Gachulinec) – 1. Zadina (Hájek, Moravčík), 16. Špaček (Zadina), 23. Radil (Šustr, Šulák), 40. Šulák (Špaček), 44. Stránský, 46. Blümel (Stránský, Moravčík), 60. Hájek (Hanzl, Smejkal). Rozhodovali: Bruggeman (USA), Gouin (Kan.) – Constantineau (Fr.), Oliver (USA), vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0.

Zostavy:

Slovensko: Hudáček (41. Húska) – Gernát, Kňažko, Nemec, Rosandič, Gachulinec, Bučko, Jánošík, Grman – Slafkovský, Pospíšil, Cehlárik – Lantoši, Krištof, Studenič – Kelemen, Sukeľ, Faško-Rudáš – Liška, Buc, Holešinský

Česko: Will – Hájek, Moravčík, Sklenička, Klok, Šustr, Šulák, D. Musil – Zadina, Flek, Chytil – Lenc, Stránský, Špaček – Smejkal, Radil, Hanzl – A. Musil, Zohorna, Blumel