Denník N

Vydávala sa za milionárku a ukázala, ako vyzerá svet z najluxusnejších apartmánov v New Yorku

Severný pohľad na budovu Empire State Building a západný výhľad na rieku Hudson z obývačky mrakodrapu One Madison. Foto - Andi Schmied
Severný pohľad na budovu Empire State Building a západný výhľad na rieku Hudson z obývačky mrakodrapu One Madison. Foto – Andi Schmied

V najdrahších mrakodrapoch New Yorku maďarská umelkyňa Andi Schmied predstierala, že hľadá byt pre svoju rodinu. Jej kniha Private Views ponúka nielen fascinujúce výhľady, ale aj úvahu o tom, kam smeruje túžba byť stále vyššie.

Na moment, keď jej tá myšlienka skrsla v hlave, si aj s odstupom piatich rokov spomína celkom presne. Ležala v posteli vo svojom prenajatom pivničnom byte v Brooklyne. Nemohla zaspať a nebolo to jet lagom.

Do New Yorku prišla z Budapešti na trojmesačný umelecký pobyt. Prvých pár dní kráčala ulicami a dívala sa na ne z výšky, rovnako ako tisícky ďalších turistov, z vyhliadkovej terasy Empire State Building, keď si uvedomila, že spomedzi všetkých tých nablýskaných mrakodrapov, ktoré videla okolo seba, sú len štyri prístupné verejnosti. Všetky ostatné výhľady niekto vlastní.

„Uvažovala som, aké by to bolo, keby sa mi do nich podarilo dostať. Aké by to bolo, keby sa mi podarilo vidieť všetky tie výhľady označované za najlepšie v New Yorku, ktoré sú však pre väčšinu z nás absolútne nedostupné,“ hovorí Andi Schmied. Napadol jej iba jediný spôsob, ako by to možno šlo: musí sa z nej stať milionárka.

Ak máte voľne stojacu vaňu s výhľadom, viete, že ste na dobrej adrese. Západný výhľad z „jej“ kúpeľne v apartmáne mrakodrapu 432 Park Avenue, ktorý navrhol architekt Rafael Viñoly. Foto – Andi Schmied
Severný a západný výhľad z obývačky v najväčšom penthouse budovy Zaha Hadid’s 520 West 28th Street. Foto – Andi Schmied
Selfie Andi Schmiedovej ako Gabrielly v kúpeľni počas obhliadky v Time Warner Center. Foto – Andi Schmied

Dobrý deň, volám sa Gabriella

„Asi to znie dosť zvláštne, ale ani na chvíľu som nepochybovala, že by to nevyšlo,“ hovorí Andi Schmied zo svojho budapeštianskeho bytu. Nie všetci mali rovnaký názor.

„V žiadnom prípade, to sa ti nemôže podariť, nikto ťa dnu nepustí, to je nemožné, hovorili mi ľudia z New Yorku.“ Uznáva, že ju to priviedlo k istým pochybnostiam, ale neboli zďaleka také veľké, že by ju odradili od toho, aby to aspoň skúsila.

Jej intuícia ju

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Architektúra a dizajn

Vizuálne umenie

Kultúra

Teraz najčítanejšie