Hokejisti končia vo štvrťfinále, USA podľahli 1:6

Foto - TASR/Jaroslav Novák
Foto – TASR/Jaroslav Novák

Slovensko nepostúpilo do finále hokejových MS – vo štvťfinále podľahlo USA 1:6. Od úvodu boli Američania lepším tímom a o výsledku rozhodli už v prvej tretine.

Po ôsmich rokoch sa slovenskí hokejisti dostali do štvrťfinále svetového šampionátu. V súboji o postup medzi najlepšiu štvoricu ich čakalo USA, ktoré po prehre v úvodnom zápase s Fínskom vyhralo všetky ďalšie duely v riadnom hracom čase.

Favorit stretnutia bol jasný, no Slovensko nemalo čo stratiť a očakával sa zaujímavý boj. Tréner Craig Ramsey pripravil zostavu, v ktorej prekvapujúco postavil do brány Adama Húsku. Do obrany sa vrátil Marek Ďaloga, v útoku nastúpil Martin Hrivík a do zostavy sa dostali aj Šimon Nemec s Jurajom Slafkovským.

Slováci začali zápas vylúčeniami

Od úvodu Američania predvádzali tvrdú hru a napádali slovenských hokejistov už v obrannom pásme. Húska si viackrát siahol na nahodený puk, neboli to však nebezpečné situácie.

Už po necelých troch minútach boli v priebehu štrnástich sekúnd vylúčení Lantoši s Grmanom a Slovensko čelilo nepríjemnému oslabeniu. Američania vyvinuli silný tlak, no Adam Húska predviedol niekoľko skvelých zákrokov a bol v tejto oslabovke kľúčovým hráčom.

FOTO TASR – Jaroslav Novák

Začiatok zápasu patril jednoznačne USA, Slováci prvýkrát vystrelili na Petersena až po siedmich minútach. Jeho slovenský náprotivok mal v tom čase na konte už osem zásahov.

Po nepresnej Studeničovej strele sa puk dostal na červenej čiare k Boylovi, ten sám vnikol do slovenského obranného pásma a tvrdou strelou príklepom prekonal Húsku. Logické vyústenie dovtedajšieho priebehu hry.

O dve minúty pridal po pekne kombinácii druhý gól Blackwell. Asistovali Kevin Labanc a Eric Robinson.

Vzápätí sa vo veľkej šanci ocitol pred Petersenom Kelemen, jeho blafák však nemal gólovú koncovku. V závere tretiny sme mohli dvakrát znížiť, 29 sekúnd pred odchodom do šatní ale zaútočili Američania. Ďaloga nezvolil ideálne obranné riešenie, Conor Garland sa kľučkou dostal pred Húsku a tretím gólom zavŕšil výraznú prevahu svojho tímu.

Okamžitá reakcia

Slovenská presilovka na začiatku druhej časti zápasu nebola napriek niekoľkým strelám úspešná. Následne bolo vidno zvýšenú aktivitu slovenského tímu, vo výbornej pozícii sa ocitil Gernát, no prihrávku nestihol usmerniť do brány. O chvíľu predviedol individuálny prienik Ďaloga, ale Petersena neprekonal.

V trinástej minúte sa Slovákom konečne podarilo prekonať Petersena. Cehlárik prebral v strednom pásme prihrávku a po vniknutí do obranného pásma súpera nedal švihom brankárovi šancu. Udialo sa tak pri avizovanom vylúčení amerického hráča. Bol to piaty gól slovenského útočníka na šampionáte a jedenásty kanadský bod.

Američania okamžite reagovali zvýšenou aktivitou a dlho sme sa nevedeli dostať z obranného pásma. Rozhodcovia si potom pri americkom nápore nevšimli faul vysokou hokejkou na Lišku, čo využil Blackwell na strelenie svojho druhého zápasového gólu.

Druhú tretinu hralo Slovensko lepšie, videli sme častejšiu streľbu na bránu, prečíslenie i šance. Američania pohrozili len zriedkavo, strážili si výsledok a čakali na slovenské chyby.

Slovensko aj v tretej tretine pokračovalo v aktívnej hre, strieľalo na Petersena, ale stačila jedna chyba a gól dali Američania. Traja hráči pred Húskom si poradili s našou obranou a do odkrytej brány trafil Sacha Chmelevski, ktorému asistoval Christian Wolanin.

Skóre zápasu uzatvoril minútu pred koncom svojím druhým gólom v zápase Garland.

Najlepšími slovenskými hráčmi na turnaji boli Marek Hrivík, Mislav Rosandič a Peter Cehlárik.

„Kľúčová bola prvá tretina, hrali sme oslabenie o dvoch hráčov, ale Američania boli oveľa rýchlejší a silnejší v súbojoch. Nalomil nás gól na 4:1. Treba uznať, že súper si zaslúžil ísť ďalej, lebo bol lepší. Celkovo si myslím, že sme málo strieľali. A v tých situáciach, keď sme mali strieľať, sme sa snažili urobiť ešte niečo navyše. Chalani odviedli kus dobrej roboty a každý z nich môže byť na seba hrdý. Určite sme zanechali dobrú stopu na turnaji, všetci hráči hrali obetavo a tímovo, nevyšli nám tri zápasy. Nezvládli sme zápas s Čechmi a dnes prvú tretinu. Štvrťfinále bolo zaslúžené, ale bohužiaľ ďalej sme sa nedostali,“ zhodnotil zápas a turnaj Ján Pardavý.

„Ľudia od nás veľa neočakávali, som hrdý na chlapcov a dúfam, že sme fanúšikov našimi výkonmi potešili,“ vyjadril sa Marek Hrivík

MS v hokeji – štvrťfinále

USA – Slovensko 6:1 (3:0, 1:1, 2:0)

Góly: 14. Boyle, 16. Blackwell (Labanc, Robinson), 20. Garland (Moore, Jones), 37. Blackwell (Robinson, Labanc), 46. Chmelevski (Wolanin), 59. Garland (Wolanin, Moore) – 33. Cehlárik (Lantoši)

Slovensko: Húska – Gernát, Kňažko, Nemec, Rosandič, Grman, Jánošík, Bučko, Ďaloga – Lantoši, Hrivík, Cehlárik – Slafkovský, Krištof, Studenič – Kelemen, Roman, Pospíšil – Liška, Sukeľ, Buc

USA: Petersen – Roy, Wolanin, Tennyson, Jones, Hellickson, Mackey, Wideman – Garland, Moore, Robertson – Thompson, Drury, Donato – Labanc, Blackwell, Beniers – Boyle, Rooney, Robinson