Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Z Británie prišla dobrá aj zlá správa, ktorá môže ovplyvniť aj naše leto

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

1. Británia hlási prvý deň bez obetí, no aj tak je na čiernom zozname. 2. Chaos v Južnej Amerike zasiahol aj futbal. 3. Nemecko uznalo vinu v Namíbii.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dobrý deň,

z Británie, ktorú rýchle očkovanie na jar vytiahlo medzi tie štáty, ktoré pandémiu zvládajú lepšie, prichádza pred letom výstraha, ktorá môže ovplyvniť aj to, aká silná bude ďalšia vlna na Slovensku.

Zatiaľ však situácia v Európe je dobrá, najmä v porovnaní s Latinskou Amerikou, kde chaos zvýraznilo bizarné rozhodnutie brazílskeho prezidenta.


Európa: Britániu znepokojuje delta variant

Británia v utorok zažila symbolický deň v boji s pandémiou. Vôbec prvýkrát od marca 2020 nehlásili žiadnu obeť covidu. Ako zosnulých na covid tam evidujú všetkých, ktorí zomrú 28 dní po pozitívnom teste.

O čo ide: Neznamená to nutne, že v ten deň nikto covidu nepodľahol, iba nikoho nehlásili. Udialo sa to síce po predĺženom víkende, čo má vždy vplyv na nižšie počty oznámených obetí, ale aj tak je to veľká vec pre krajinu, kde si pandémia oficiálne vyžiadala 128-tisíc životov.

Horšia správa prišla v stredu z Bruselu. Veľvyslanci Európskej únie sa dohodli, že napriek dobrému stavu epidémie nezaradia Britániu na zoznam takzvaných bielych krajín, z ktorých občania môžu prísť do EÚ aj v iných, nielen nevyhnutných prípadoch.

Británia tak zostáva čierna, aj keď niektoré krajiny ako Portugalsko sú otvorené pre britských turistov.

Prečo to tak je: Dôvodom tohto rozhodnutia je jeden znepokojivý vývoj v Británii. V krajine sa rozšíril

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Joe Biden

Koronavírus

    Podcasty Denníka N

    Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

    Svet

    Teraz najčítanejšie