Cehlárik je útočník turnaja a Kanada získala titul ako nikdy predtým (10 príbehov hokejových MS)

Kanadskí hráči oslavujú titul. Foto - TASR/AP
Kanadskí hráči oslavujú titul. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

v Rige sa v nedeľu dohrali hokejové majstrovstvá sveta. Pre pandémiu ich poznačila nízka účasť hráčov z NHL či „bublinová“ organizácia s pravidelným testovaním účastníkov.

Hoci turnaj priniesol viacero prekvapivých výsledkov, napokon sa o titule rozhodovalo medzi rovnakými súpermi ako naposledy v Bratislave. Tentoraz sa však tešili Kanaďania, ktorí Fínom oplatili prehru spred dvoch rokov.

Za najlepšieho útočníka MS vyhlásili Slováka Petra Cehlárika a do All-Star tímu sa dostal Brit Liam Kirk. Najzaujímavejšie príbehy MS si môžete prečítať v našom záverečnom súhrne.

1. Nepravdepodobný titul

Kanada vo finálovom zápase po predĺžení zdolala Fínsko 3:2 a získala svoj 27. titul, čím sa v historickej bilancii vyrovnala Rusku (vrátane sovietskych titulov).

Je to obyčajne znejúce konštatovanie, pretože Kanada hokejové MS vyhráva často, no za jej tohtoročným víťazstvom je neobyčajný príbeh, ktorý v histórii nemá obdobu.

Žiaden iný tím totiž nevyhral majstrovstvá sveta po tom, ako na turnaji prehral svoje prvé tri zápasy a celkovo štyri.

Kanada turnaj začala prehrami 0:2 s Lotyšskom, 1:5 s USA a 1:3 s Nemeckom. V skupine získala 10 bodov, čo často na postup nestačí, no do štvrťfinále sa so šťastím dostala z posledného postupového miesta.

Stačilo, aby Kazachstan vo svojom poslednom zápase B-skupiny zdolal Nórsko alebo aby Nemecko po 60 minútach remizovalo s Lotyšskom, a Kanada by na hokejových MS v Rige vypadla v skupine.

Namiesto toho však nepravdepodobným spôsobom získala zlato.