Denník N

Newsfilter: Andreja Danka obchádza prízrak Martina Kvietika

Gabriela Matečná s Andrejom Dankom, ktorý ju nominoval na post ministerky. Foto – TASR
Gabriela Matečná s Andrejom Dankom, ktorý ju nominoval na post ministerky. Foto – TASR

1. Andrej Danko má dôvod na obavy. 2. Pčolinský bojuje za Pčolinského. 3. Remišová zrazu objavila buldozér v strane.

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Vyberte si z ponuky vozidiel v predajniach AUTOPOLIS Panónska, Bory alebo Račianska alebo kliknite na www.autopolis.sk


Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Andrej Danko má dôvod na obavy

Andrej Danko sa dokázal v posledných mesiacoch udržiavať mimo zóny spoločenského zabudnutia len vďaka šokujúcim postojom a vyhláseniam, ako bolo zbožšťovanie Viktora Orbána alebo vybavovanie Sputnika V pre Českú republiku. Ako sa však ukazuje, niekde v podhubí sa už dejú veci, ktoré by k nemu mohli v krátkom čase pripútať takú pozornosť, že ešte bude aj ľutovať. Mohla by to byť pozornosť iná – pozornosť orgánov činných v trestnom konaní.

Do poslednej chvíle. Pravdepodobne je predseda SNS už nejaký ten týždeň či mesiac v pozornosti vyšetrovateľov. Bol by to logický dôsledok toho, čo zistili reportéri Mária Benedikovičová a Ivan Haluza aj s pomocou uznesenia pezinského Špecializovaného trestného súdu o vzatí do väzby siedmich obvinených z gangu Martina Kvietika, ktorý bol obvinený z korupcie pri pozemkových prevodoch.

Z toho, čo sa dá vyčítať z anonymizovaného uznesenia, jasne vyplýva, že sa tento gang snažil do poslednej možnej chvíle využiť svoj vplyv a svoje známosti v štátnych inštitúciách na účelové a podvodné prevody pozemkov, napríklad pod zámienkou reštitučného nároku. Nič také by nebolo možné bez vedomia a bez tichého či aktívneho súhlasu strany, ktorej nominanti v tom čase riadili celý agrorezort. Predsedom tej strany bol Andrej Danko.

Ministerstvo na prenájom. V uznesení súdu sa dá čítať, že Slovenský pozemkový fond ovládaný nominantkou SNS prevádzal za úplatky lukratívne pozemky do vlastníctva spriaznených developerov pod formálnou zámienkou reštitučného nároku. Aj vďaka výpovediam kajúcnikov vrátane bývalej šéfky fondu vyšetrovatelia odhalili úplatky za stovky tisíc eur.

To, čo sa v uznesení doslovne nepíše, ale je možné to vyčítať medzi riadkami, je v podstate jednoduchá schéma: SNS si ako jeden z volebných víťazov zobrala na starosť celý agrorezort, v skutočnosti však prenechala

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie