Denník N

Newsfilter: Andreja Danka obchádza prízrak Martina Kvietika

Gabriela Matečná s Andrejom Dankom, ktorý ju nominoval na post ministerky. Foto – TASR
Gabriela Matečná s Andrejom Dankom, ktorý ju nominoval na post ministerky. Foto – TASR

1. Andrej Danko má dôvod na obavy. 2. Pčolinský bojuje za Pčolinského. 3. Remišová zrazu objavila buldozér v strane.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Hľadáš vianočné darčeky pre tých, čo milujú život vonku? Navštív wilderoben.sk a využi 10% zľavu s kódom ‘Vianoce’

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Andrej Danko má dôvod na obavy

Andrej Danko sa dokázal v posledných mesiacoch udržiavať mimo zóny spoločenského zabudnutia len vďaka šokujúcim postojom a vyhláseniam, ako bolo zbožšťovanie Viktora Orbána alebo vybavovanie Sputnika V pre Českú republiku. Ako sa však ukazuje, niekde v podhubí sa už dejú veci, ktoré by k nemu mohli v krátkom čase pripútať takú pozornosť, že ešte bude aj ľutovať. Mohla by to byť pozornosť iná – pozornosť orgánov činných v trestnom konaní.

Do poslednej chvíle. Pravdepodobne je predseda SNS už nejaký ten týždeň či mesiac v pozornosti vyšetrovateľov. Bol by to logický dôsledok toho, čo zistili reportéri Mária Benedikovičová a Ivan Haluza aj s pomocou uznesenia pezinského Špecializovaného trestného súdu o vzatí do väzby siedmich obvinených z gangu Martina Kvietika, ktorý bol obvinený z korupcie pri pozemkových prevodoch.

Z toho, čo sa dá vyčítať z anonymizovaného uznesenia, jasne vyplýva, že sa tento gang snažil do poslednej možnej chvíle využiť svoj vplyv a svoje známosti v štátnych inštitúciách na účelové a podvodné prevody pozemkov, napríklad pod zámienkou reštitučného nároku. Nič také by nebolo možné bez vedomia a bez tichého či aktívneho súhlasu strany, ktorej nominanti v tom čase riadili celý agrorezort. Predsedom tej strany bol Andrej Danko.

Ministerstvo na prenájom. V uznesení súdu sa dá čítať, že Slovenský pozemkový fond ovládaný nominantkou SNS prevádzal za úplatky lukratívne pozemky do vlastníctva spriaznených developerov pod formálnou zámienkou reštitučného nároku. Aj vďaka výpovediam kajúcnikov vrátane bývalej šéfky fondu vyšetrovatelia odhalili úplatky za stovky tisíc eur.

To, čo sa v uznesení doslovne nepíše, ale je možné to vyčítať medzi riadkami, je v podstate jednoduchá schéma: SNS si ako jeden z volebných víťazov zobrala na starosť celý agrorezort, v skutočnosti však prenechala

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Komentáre

Teraz najčítanejšie