Denník N

Liga za duševné zdravie kritizuje politikov za ich postoj k Herákovej kauze, okamžite by mal prestať pracovať s deťmi

Psychologička Hana Ševčíková. Foto N - Tomáš Benedikovič
Psychologička Hana Ševčíková. Foto N – Tomáš Benedikovič

Liga za duševné zdravie v utorok zverejnila otvorený list, v ktorom píše, že sa im nepáči, ako koaliční politici a političky využívajú na obranu poslanca Jána Heráka (OĽaNO) prezumpciu neviny a berú obvinenie na ľahkú váhu. Pripomínajú im, aby mysleli aj na obete a nespochybňovali ich tvrdenia.

Jednou z autoriek listu je aj klinická psychologička Hana Ševčíková. Poslanec Herák je od konca mája obvinený zo sexuálneho zneužívania, z opustenia dieťaťa, o ktoré mal povinnosť starať sa, a z ohrozovania mravnej výchovy mládeže. Za tieto činy mu hrozí až 10 rokov väzenia.

Odborníci a odborníčky v otvorenom liste píšu, že nesúhlasia ani s vyjadreniami psychologičky a poslankyne za OĽaNO Kataríny Hatrákovej, ktorá povedala, že existuje množstvo falošných obvinení. Odsudzujú aj to, ako spochybňuje, či pri zneužívaní či domácom násilí existuje striktná hranica medzi obeťou a páchateľom.

Poslanec Ján Herák bol obvinený zo sexuálneho zneužitia 14-ročného dievčaťa. Ako by mal v takejto situácii zareagovať politik?

Mal by sa stiahnuť zo svojej činnosti. Najmä by mal prestať vykonávať činnosť, ktorá sa spája s týmto obvinením. Politik, podobne ako iné verejne známe osoby, formuje obraz toho, ako bude verejnosť takéto prípady vnímať.

Poslanec Herák odišiel z klubu OĽaNO, ale poslancom zostal. Dodnes nevieme, či odišiel aj zo svojho združenia Fantázia detí, kde organizuje letné tábory pre deti. Vedenie združenia by mal Herák prenechať niekomu inému, no združenie neodpovedá, či sa z prípravy letných táborov stiahne úplne. Stačí takáto reakcia?

Z jeho strany mala prísť jasnejšia reakcia. V Česku bol poslanec Dominik Feri obvinený z podobných trestných činov, no nešlo o deti, a predsa sa stiahol. To isté by sme mali očakávať aj u nás. Sexuálne zneužívanie detí sa deje pomerne často a my klinickí psychológovia často vidíme dôsledky toho, ako to vyzerá, keď sa to nevyšetrí a keď si to ľudia celé roky nosia so sebou. Majú rôzne duševné ťažkosti a vzťahové problémy. Ak je možné, aby sa to vyšetrilo v tom čase, keď sa to deje, alebo krátko po tom, dieťa z toho nemusí mať takú traumu. Ide o veľmi častý jav, častejší, ako si vieme predstaviť. A máloktorý prípad sa vyplaví na povrch. Keď už sa to udeje, všetci by mali nastražiť svoje najkorektnejšie modusy. A to platí aj pre poslanca Heráka a jeho politických kolegov.

Herákovi kolegovia a kolegyne hovoria o tom, že zatiaľ nie je odsúdený, takže by sme mali prihliadať na prezumpciu neviny a nepovažovať ho okamžite za vinného. Mal by prísť o miesto v parlamente i o svoje združenia aj v prípade, ak zatiaľ nepoznáme konečný rozsudok? Nie je nefér pristupovať k nemu tak, akoby bol naozaj páchateľom?

Nikto tak k nemu nepristupuje. Ani v našom stanovisku Ligy za duševné zdravie k nemu tak nepristupujeme. Nejde o to, že sa má vzdať svojho mandátu, ale mohol by si ho napríklad pozastaviť, kým sa to nevyšetrí. Tým by sa k tomu ešte nepriznával, len by dal najavo, že ide o vážnu vec a on ju vážne aj berie.

Mandát sa nedá pozastaviť. Môže sa ho len vzdať.

Neviem sa presne vyjadriť k tomu, ako by sa mal politicky zachovať, na to sa nešpecializujem. Ako človek si však myslím, že by sa mal vzdať poslaneckého mandátu. Vždy, keď sú do prípadov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

OĽaNO

Sexuálne zneužívanie

Rodina a vzťahy, Slovensko

Teraz najčítanejšie