Denník N

Osem tipov na túry v Turci: Vodopád, laná a rebríky a cyklotrasa tankovou cestou

Zadná Ostrá z vrcholového brala Ostrej. V pozadí hôľny centrálny hrebeň Veľkej Fatry. Foto – Ľubomír Mäkký
Zadná Ostrá z vrcholového brala Ostrej. V pozadí hôľny centrálny hrebeň Veľkej Fatry. Foto – Ľubomír Mäkký

Ak Malú Fatru poznáte najmä z Terchovej a Veľkú Fatru z Donovál, tieto tipy vám ukážu ich inú tvár.

Text je súčasťou projektu Denník N ide za vami, na dva týždne sme v Martine. Vznikol v spolupráci s Hiking.sk, ktorý môžete sledovať aj na InstagrameFacebooku.

Turčianska kotlina, ktorú miestni prezývajú Turčianska záhradka, je obkolesená horami. Zo severu a západu Malou Fatrou, z východu Veľkou Fatrou. Z juhu výbežkom Kremnických vrchov a menej známym pohorím Žiar. Podmienky pre turistiku a outdoorové športy sú tam vynikajúce. Od jednoduchých letných túr až po skialpinizmus v zime.

Na Liptove či Spiši pri nástupe na túru vidíte autá z rôznych kútov Slovenska či blízkeho zahraničia. V Turci je to iné. Jasne prevládajú miestne evidenčné čísla.

Obraz z parkoviska sa potvrdí aj na túre. Na pozdrav či pri krátkom rozhovore znie ľubozvučný prízvuk, ktorý berie zmäkčovanie vážne. Ak chcete zapadnúť, natrénujte si guľáš, zápaľky, výľet a najmä hoľe s takým mäkkým ľ, ako len dokážete. Osobitne odporúčam vyhnúť sa pomenovaniu Martinky. V Martine sa im hovorí skrátene hoľe alebo celým názvom Martinské hole.

Na Chatu pod Chlebom: Keď sú chatármi mäsiari

Historická fotografia Chaty pod Chlebom. Aktuálne prechádza rekonštrukciou. Foto – Michal Mikuláš

V Malej Fatre je z Turca ľahko dostupnou horskou chatou Chata pod Chlebom. Najčastejším východiskom je lokalita Zajacová, odkiaľ to hore trvá dve hodiny. Chatu majú v nájme Parižekovci, ktorí v Turci prevádzkujú aj mäsiarstva. To je záruka kvalitnej gastroponuky, pre ktorú sa chatu oplatí navštíviť tiež.

Ak vás láka viac ako len krásny výhľad s dobrým jedlom, odporúčame pokračovať na Chleb alebo Veľký Kriváň. V tejto lokalite stretnete v dobrom počasí veľa ľudí. Do Snilovského sedla, ktoré je medzi týmito dvoma vrcholmi, premáva lanovka z Vrátnej.

Pozor, momentálne je chata v rekonštrukcii. Odporúčame zistiť pred túrou, či už poskytuje služby. Ak nie, v neďalekom Snilovskom sedle je bufet na vrcholovej stanici lanovky.

K Šútovskému vodopádu: Aj pre menšie deti

9 km, 315 m prevýšenia, ľahká túra vhodná aj pre menšie deti, trasa na turistickej mape

Šútovský vodopád v Malej Fatre. Foto – Ľubomír Mäkký

Bukový les v okolí Šútovského vodopádu. Foto – Ľubomír Mäkký

V Šútovskej doline rastie množstvo húb. Foto – Ľubomír Mäkký

Ľahká túra Šútovskou dolinou k rovnomennému vodopádu v jej hornej časti. Svojím neveľkým prevýšením je vhodná aj pre menšie deti. Východiskom je Rieka neďaleko od Šútova.

Predĺžiť sa túra dá pokračovaním na Mojžišove pramene, ktoré sú už nad pásmom lesa. Prípadne s pokračovaním na Chatu pod Chlebom a návratom do Šútova po zelenej značke. To už však hovoríme o náročnejšej celodennej túre.

Na Ostrú a Tlstú z Blatnice: Vápencové bralá

17 km, 1115 m prevýšenia, náročná celodenná túra, trasa na turistickej mape

Vrcholové bralo Ostrej. Foto – Ľubomír Mäkký

Výhľad z vrcholu Ostrej, v pozadí Kľak. Foto – Ľubomír Mäkký

Tlstá z vrcholu Ostrej. Foto – Ľubomír Mäkký

Jaskyňa Mažarná pri zostupe z Tlstej. Foto – Ľubomír Mäkký

Druhou tvárou Veľkej Fatry sú vápencové bralá. Najznámejším zástupcom sú Ostrá a Tlstá. Dajú sa ísť samostatne alebo ako jedna dlhšia túra. Odporúčame ich absolvovať obe naraz.

Na parkovisko v Blatnici odporúčame prísť skoro ráno. Nielen preto, že sa rýchlo zaplní. Na túto túru budete potrebovať dosť času. Jednak pre vyše 1100-metrové prevýšenie a jednak pre množstvo krásnych miest, ktoré je príjemné si vychutnať horským leňošením. Vezmite si so sebou

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Denník N v Martine

Turistika a outdoor

Slovensko, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie