Denník N

Prečo v Uruguaji a Bahrajne zomiera toľko ľudí na covid, aj keď patria k najlepším v očkovaní

Lekárka kontroluje pacienta s covidom v Montevideu, hlavnom meste Uruguaja. Foto - TASR/AP
Lekárka kontroluje pacienta s covidom v Montevideu, hlavnom meste Uruguaja. Foto – TASR/AP

V Bahrajne majú lockdown aj zaočkovaní a starším odporúčajú tretiu dávku. Vakcíny od čínskej firmy Sinovac či Pfizeru fungujú, vraví výskum z Uruguaja.

Uruguaj, Bahrajn, Čile, Seychely či Maldivy. Týchto päť štátov patrí medzi krajiny, kde je najviac zaočkovaných ľudí proti covidu na svete.

Napríklad v Bahrajne dostalo obe dávky skoro 50 percent ľudí, v Uruguaji 30 percent. Pre porovnanie, na Slovensku je to 17 percent.

Na rozdiel od štátov ako Izrael, USA, Británia či Malta, ktoré takisto patria k premiantom v očkovaní proti covidu a počty prípadov tu výrazne klesli, vo vyššie uvedených krajinách to tak nie je. Práve naopak, prežívajú najťažšiu vlnu infekcií od začiatku epidémie.

Uruguaj je momentálne po Paraguaji druhou najhoršou krajinou na svete v počte oficiálnych úmrtí na covid na počet obyvateľov. Podľa čísel tu zomiera toľko ľudí ako na Slovensku začiatkom roka.

Bahrajn je tretí. Vysoko sa posledné mesiace drží aj Čile, nárast úmrtí zaznamenali Seychely aj Maldivy.

Neznamená to, že očkovanie proti covidu nefunguje. To ukazujú mnohé štúdie vrátane niektorých z týchto štátov. Zaočkovaní ľudia majú nižšiu šancu ochorieť aj podľahnúť chorobe.

Ukazuje to však, že záleží aj na tom,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Očkovanie proti koronavírusu

Svet, Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie