Denník N

Utečencov sami nútime podvádzať

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Staviame ich do neriešiteľnej situácie a potom im vytýkame, že nedodržujú azylové pravidlá

Tí, čo si nepožiadajú o azyl po prekročení hraníc bezpečnej krajiny, napríklad Maďarska, ani nie sú utečenci, vysvetľoval v RTVS minister vnútra Kaliňák. Utečenci podľa neho iba špekulujú, kde im bude najlepšie, „a nejaké azylové pravidlá ich vôbec nezaujímajú“. Čo je z jeho pohľadu samozrejme logické, pretože „títo ľudia nemajú s migrantmi, ktorí utekajú pred vojnou, nič spoločné“. 90 percent z nich sú len ekonomickí migranti, zopakoval opäť na podporu svojho fámula i premiér Fico na základe nejakých záhadných, len jemu známych spravodajských informácií.

Ono je to však opäť trochu inak. V Maďarsku si v tomto roku požiadalo o azyl už 158-­tisíc utečencov, oznámil minulý týždeň tamojší migračný úrad. V auguste ich napríklad bolo 47-­tisíc, z toho 23-­tisíc zo Sýrie a viac ako desaťtisíc z Afganistanu. Je to až neuveriteľné číslo s ohľadom na správy, že maďarská polícia často na registráciu utečencov kašle. Sú to však oficiálne čísla a podľa nich si teda o azyl riadne požiadala drvivá väčšina utečencov, čo prišli na územie krajiny. Napriek tomu status utečenca Maďarsko udelilo od začiatku roku len 88­ osobám, z toho 12 bolo zo Sýrie.

Väčšina žiadateľov medzitým z Maďarska odišla a ich žiadosti sa nakoniec nerozhodovali. Niekoľko tisíc ich ešte na rozhodnutie čaká. I tak je však z týchto čísiel jasné, že žiadať azyl v Maďarsku je úplne zbytočné, utečenec prakticky nemá šancu ho získať. A to nezávisle na tom, či naň má podľa medzinárodných dohôd a európskeho práva nárok – Maďarsko tieto dohody ignoruje. Azylové konanie je u našich susedov len fraška, nikto nič seriózne neskúma a utečencov odmietajú automaticky. Čo logicky vyplýva z ideológie premiéra Orbána, že ide len o ekonomických imigrantov, ktoré tak nadšene opakuje aj Fico a Kaliňák.

Problém teda nie je v tom, že utečenci azylové pravidlá nedodržujú. Ale i keby ich nedodržiavali, možno sa im čudovať? Ak si zažiadajú o azyl v Maďarsku, budú automaticky odmietnutí a je jedno, či utekajú pred vojnou či „len“ pred biedou. A ak budú odmietnutí v Maďarsku, rok nemôžu o azyl požiadať v žiadnej inej schengenskej krajine.

Maďarsko sa tvári, že ako jediné dodržiava schengenské pravidlá, vyberá si z nich však len to, čo sa mu hodí. Utečencov stavia pred neriešiteľnú situáciu, samo ich núti, aby tam o azyl nežiadali, snažili sa dostať rovno do Nemecka či inej civilizovanejšej krajiny, kde majú šancu na seriózne posúdenie svojej žiadosti. To je tá politika, ktorú obdivujú, obhajujú a preberajú Fico s Kaliňákom a veľké pochopenie pre ňu má aj šéf Siete Procházka.

Komentáre

Teraz najčítanejšie