Denník N

Populárny seriál môže ovplyvniť aj biznis: Čo všetko dokáže televízny hit?

Michal Vrba, zdroj: archív Michal Vrba
Michal Vrba, zdroj: archív Michal Vrba

Vášnivý šachista Michal šach hrá, vyučuje a zároveň si založil e-shop, v ktorom predáva rôzne šachové produkty. Čím si ho získala táto hra, čo mu pri jeho biznise pomohlo a ako vidí celkovo šachovú komunitu na Slovensku?

Šach je ako život – každé rozhodnutie sa počíta

„Šach si ma získal náhodou ešte na základnej škole. Bolo to jednoduché, chcel som vyhrať so spolužiakom, ktorý bol najlepší v triede,“ hovorí Michal, zakladateľ Bratislavskej šachovej akadémie. V šachu vidí nielen zábavu, ale zároveň prínos pre skutočný život. V ňom tiež človek musí vykonať ťažké rozhodnutie za krátky čas.

„Predstavte si, že som na pohovore do zamestnania. Dostávam otázky, na ktoré by som mal ideálne čo najlepšie zareagovať – a to za pár sekúnd. Aj šach sa hrá na časový limit, v ktorom chcú hráči spraviť to najlepšie rozhodnutie. Nie je to podobné ako väčšina životných situácií, ktoré bežne riešime?“

Lásku k hre pretavil aj do biznisu

Michal neostal len pri hraní a učení šachu. Pred pár rokmi si založil e-shop – ako inak, šachový. Rodičia jeho zverencov mali záujem o kúpu šachových knižiek, a tak si povedal, že mať šachový obchod nemusí byť krok vedľa. Keďže nemal žiadne skúsenosti s e-commerce, hľadal jednoduché technické riešenie bez vlastného programátora, aby sa mohol venovať hlavne samotnému obchodu. Rozhodol sa pre českú platformu Shoptet, ktorú využíva už viac ako 27-tisíc e-shopov.

„Na obchod mi stačilo doslova pár klikov na počítači. Shoptet je pre mňa niečo ako stavebnica pre dospelých. Niekedy sa stane, že tú správnu kocku budete hľadať dlhšie. Medzitým vyskúšate iné, a keď vás to omrzí, môžete si postaviť z rovnakých kociek niečo úplne nové. Vnímajte e-shop ako projekt, nie ako konečný produkt.“

Šachové pero či hrnček je srdcovka

Michalov vzťah k tovaru, ktorý predáva, je veľmi osobný. Rukami mu prešli všetky šachy, čítal drvivú väčšinu kníh. Srdcovkou je však preňho šachový merch. „Spolupracujeme s partiou dievčat, ktoré vedie moja manželka. Vytvárajú perfektné a jedinečné veci. Zároveň pri tvorbe návrhov, napríklad grafík alebo výrobe šperkov, spolupracujú s lokálnymi umelcami.“ Ak teda túžiš po šachových náušniciach, šiltovke alebo hrnčeku, dostaneš ich na Sachovyobchod.sk.

Aj vďaka merchu či novým produktom Sachovyobchod.sk niekoľkonásobne narástol. Technické záležitosti však nemuseli riešiť sami. „Shoptet nám vždy vedel poskytnúť riešenia na nové požiadavky, čomu som, samozrejme, rád. Lebo v konečnom dôsledku šetríme čas a peniaze.“

Seriál ako predajný nástroj

Fenoménom posledného roku bol v šachovom svete seriál The Queen’s Gambit. Vďaka nemu sa začalo o túto hru zaujímať omnoho viac ľudí. Aj pre Michalov obchod znamenal seriál Netflixu významný nárast objednávok.

„The Queen´s Gambit bol doslova prelomový seriál. Ako z pohľadu biznisu, tak z pohľadu záujmu o šachovú hru,“ hovorí Michal. Sachovyobchod.sk rastie každoročne vzhľadom na rozširovanie ponuky a vstup na nové trhy, vplyv seriálu si však všimli. „Dá sa povedať, že sme zaznamenali podobný trend, ako celosvetovo hlásil napríklad Amazon. Hovoríme približne o 180 % raste objednávok po seriáli.“

Podvádzanie v šachu? Ale áno

Aj vďaka Queen´s Gambit sa momentálne viac hovorí o budúcnosti šachu. Ten sa totiž za posledné desaťročia veľmi zmenil – najmä vplyvom technického dopingu a umelej inteligencie. Podľa Michala je to jednoduché. Kto podvádzať chce, cestu si nájde.

„Deti zväčša nepoužívajú nedovolenú pomoc preto, že by chceli vyhrať. Často chcú iba vyskúšať, či to ide. Alebo cítia veľký tlak od rodičov, ktorí sú orientovaní na výsledky. Dieťa je v strese, že keď nevyhrá, bude zle. Preto keď sa u detí stretnem s podozrením, hľadám príčiny, ktoré sú skoro vždy nešachového charakteru.“

Medzi dospelými hráčmi je podvádzanie skôr výnimkou. „Ak špičkoví veľmajstri podvádzajú, je to skôr preto, aby vyhrali napríklad finančnú cenu. Ich odhalenie však často vedie k zničeniu celej kariéry a povesti. To je daň, ktorá je veľmi vysoká za chvíľkový zisk.“

Z jednej partie priateľstvo na celý život

Samotná šachová partia je podľa Michala Vrbu jeden veľký paradox. Napriek tomu, že súperi mlčky sedia oproti sebe často celé hodiny, ide o intenzívny rozhovor dvoch ľudí. Ten sa odohráva v ich mysli. „Ale pozrite sa, čo sa stane, keď sa skončí partia. Ihneď po podaní ruky sa dvojica začne vášnivo rozprávať, ukazovať na šachovnicu, čo zamýšľal jeden, čo druhý, a čo by spravil, keby miesto jedného ťahu potiahol inak. Z jednej partie šachu tak vznikajú priateľstvá na celý život.“

Aj preto sa Michal snaží propagovať hru medzi deťmi a mladými ľuďmi. Okrem krúžkov organizuje mládežnícke šachové podujatia, na ktorých zaznamenáva rekordné účasti. „Dva mesiace dozadu som s tímom organizoval prvé šachové online majstrovstvá Slovenska školákov. Veril som, že vďaka možnosti hrať cez internet by sa mohlo zapojiť 100 škôl a 400 detí, čo by bol megaúspech. Výsledok? Prihlásilo sa vyše 190 škôl a 900 detí z celého Slovenska v priebehu jedného mesiaca. Neuveriteľné. Fantastické!“

Chcete si založiť e-shop jednoducho ako Michal? Vyskúšajte e-shopové riešenie SHOPTET!

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie