Denník N

Ako prvé zomierajú malé deti. Etiópsky Tigraj zažíva hladomor, najväčší na svete za posledných 10 rokov

Podvýživené dvojročné dieťa v nemocnici v meste Mekele. Foto - TASR/AP
Podvýživené dvojročné dieťa v nemocnici v meste Mekele. Foto – TASR/AP

Vojaci ničia úrodu, miestni ľudia nemajú čo jesť. „Keď dostanem jedlo, dám ho dcéram. Nič som nejedla posledné štyri dni,“ hovorí žena v Tigraji.

Tekay Gebru je 40-ročná matka dvoch detí. Nedávno musela ujsť z domu vo svojej dedine v etiópskom štáte Tigraj.

„Eritrejskí vojaci spálili celú moju úrodu a zásoby jedla. Vzali aj moju ovcu,“ povedala pre al-Džazíru žena, ktorá našla úkryt v škole v hlavnom meste regiónu Mekele.

Spomína, ako vojaci upálili jej susedu, starú a slepú ženu, spolu s obilím a domom. „Ďalšieho suseda hodili do ohňa, pretože ich prosil, aby mu nechali aspoň trochu úrody,“ dodáva.

Od tých dní hladuje, lepšie to nie je ani v meste, kde sa tlačí 176-tisíc vnútorne presídlených ľudí. „Keď dostanem jedlo, dám ho dcéram. Nič som nejedla posledné štyri dni. Som hladná,“ povedala pre al-Džazíru.

Portál spomína aj príbeh iného muža, ktorý z podobného dôvodu musel ujsť z domu. Počas cesty nejedol pätnásť dní.

„Šiesteho februára nám eritrejské jednotky vzali úrodu. Nič na jedenie pre nás nezostalo. Utiekli sme, aby sme nezomreli od hladu. Ja som sa dostal do Mekele, ale moja žena neprežila. Zomrela od hladu,“ povedal Yohannse Araya.

Najhoršia humanitárna kríza

V etiópskej provincii Tigraj prebieha momentálne najhoršia humanitárna kríza na svete. Vo vojne, ktorú tu vedie centrálna etiópska vláda s pomocou spojenca zo susednej Eritrey proti miestnej tigrajskej vláde, dochádza k vraždám civilistov, znásilňovaniu či úteku ľudí z domovov.

Milióny miestnych takisto hladujú.

Vo štvrtok agentúra OSN uviedla, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie