Denník N

Košický newsfilter: Strnadove vrtuľníky otravujú ľudí, má to byť aj témou koaličnej rady

Foto - MSM Group
Foto – MSM Group

Dobrý deň,

čítate výber desiatich najdôležitejších správ týždňa z Košíc a okolia. Košický newsfilter posielame e-mailom a publikujeme ho aj na webe Denníka N. Tipy na správy, kritiku či facebookový status týždňa nám posielajte na dusan.karolyi@dennikn.sk


1. Pre Strnadove vrtuľníky možno zmenia zákon

Už niekoľko rokov trápi mnohých Košičanov i ľudí z okolitých obcí nadmerný hluk aj v hlbokých nočných hodinách, ktorý spôsobujú prelety vrtuľníkov firmy českého zbrojára Jaroslava Strnada Slovak Training Academy pri výcviku pilotov.

Márne sa snažili zaangažovať do problému aj vedenie mesta tak, aby to prinieslo reálny efekt. Zatiaľ nepomohla ani petícia, ktorá žiada úplné zrušenie nočných preletov a tréningových letov.

Aktuálne rokuje viceprimátorka Lucia Gurbaľová so štátnou tajomníčkou ministerstva dopravy Katarínou Brunckovou a črtajú sa riešenia.

Ministerstvo dopravy ešte po predchádzajúcom stretnutí s vedením mesta zadalo výcvikovému stredisku uskutočniť tzv. hlukovú štúdiu. Až na základe jej výsledkov, ktoré by mali byť známe v najbližšom čase, bude rezort postupovať ďalej.

Štátna tajomníčka však nevylučuje, že pre upokojenie situácie by sa mohla časť výcviku pilotov uskutočňovať aj na iných letiskách na východe Slovenska, ktoré sa nachádzajú mimo husto obývaných lokalít.

„To by sa mohlo udiať napríklad formou zmeny leteckých trás, presunom letov aj na iné letiská v okolí, napríklad Spišská Nová Ves, Poprad, Ražňany a Kamenica nad Cirochou,” povedala Bruncková.

Na návrh mesta Košice by s podporou Únie miest Slovenska a Združenia miest a obcí Slovenska mal byť na koaličnej rade prerokovaný aj návrh zmeny zákona o obecnom zriadení, ktorý umožní samosprávam zasiahnuť v prípade nadmernej hlukovej záťaže. Doposiaľ túto kompetenciu nemali.


2. Cez víkend bude prvýkrát očkovanie Sputnikom na východe

Najvyšší záujem o očkovanie ruskou vakcínou na Slovensku je v Košickom kraji, do stredy 9. júna sa do čakárne prihlásilo približne 1300 ľudí. Na celom Slovensku bolo vo štvrtok 4700 „čakateľov“ na Sputnik V.

Očkovanie Sputnikom bude na východe prvýkrát k dispozícii v sobotu 12. júna v Košickom kraji (Michalovce) a v nedeľu 13. júna v Prešovskom kraji (Bardejov).

Vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Michalovciach na Gymnáziu Pavla Horova už pridelili sobotňajší termín 800 záujemcom. Práve toľko vakcín im doručilo ministerstvo zdravotníctva.

„Predpokladáme, že po otvorení čakárne pre ľudí nad 60 rokov sa ešte mierne zvýši záujem o očkovanie touto vakcínou,“ povedala hovorkyňa Košického samosprávneho kraja Anna Terezková .

Veľkokapacitné očkovacie centrum v Michalovciach malo byť v nedeľu zatvorené, ale pre zvýšený záujem ľudí o očkovanie vakcínou Pfizer ho otvoria aj 13. júna. Počas víkendu tak budú v prevádzke všetky tri krajské očkovacie centrá – v Košiciach, v Michalovciach aj v Spišskej Novej Vsi.


3. Maďarsko kupuje nehnuteľnosti v centre Košíc 

Dve nehnuteľnosti v úplnom centre Košíc

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Košice

Košický newsfilter

Dušan Karolyi každý štvrtok zhŕňa dianie v Košiciach.

Slovensko

Teraz najčítanejšie