Denník N

L’Équipe dal našim 0 hviezdičiek z 5. Čo píšu o Slovákoch pred Eurom zahraničné médiá

Slovenskí futbalisti po remíze 0:0 v Rakúsku. Foto - TASR/Martin Baumann
Slovenskí futbalisti po remíze 0:0 v Rakúsku. Foto – TASR/Martin Baumann

V piatok večer sa začali futbalové majstrovstvá Európy, na ktoré opäť postúpilo aj Slovensko. Pre zverencov Štefana Tarkoviča šampionát štartuje v pondelok 14. júna, keď sa stretnú s Poľskom.

Následne sa v skupine E predstavia aj proti Švédom a Španielom.

Pred týmito súbojmi sme sa pozreli na to, čo píšu o slovenskom tíme pred Eurom svetové futbalové médiá aj ako ho vnímajú médiá v krajinách jeho súperov – Poľsku, Švédsku a Španielsku.

Zahraničná tlač Slovákov skôr podceňuje.

Obavy, že Sokoli budú ľahkým sústom

Slovákov môže tešiť fakt, že sa dostali na svoje druhé majstrovstvá Európy po sebe, ale v skutočnosti boli pre nich posledné dva roky sotva inšpirujúce. Týmito vetami začína známy futbalový magazín FourFourTwo profil slovenského futbalového tímu pred majstrovstvami Európy.

Slováci sa podľa magazínu síce dostali na Euro, no ich forma má ďaleko od ideálu. Autori textu sa vracajú k trénerskej ére Pavla Hapala, pod ktorým Slováci hrali „monotónnym štýlom, ktorý vyústil do niekoľkých deprimujúcich výsledkov“. Spomínajú domáce prehry v Lige národov proti Česku a Izraelu, ktoré viedli k zostupu z B divízie.

Hapala pred finálovým súbojom baráže proti Severnému Írsku vystriedal Štefan Tarkovič, ktorý v bojovnom zápase dokázal so Slovákmi uspieť, no mal málo času pripraviť svoj tím na záverečný turnaj. Aj preto FourFourTwo Slovensko vníma ako nepredvídateľný tím, ktorý je v skupine E skôr outsiderom.

„Keďže obaja tréneri [Hapal a Tarkovič] použili rôzne kombinácie hráčov a iba zopár z nich si môže povedať, že hrali po celý čas dobre, je ťažké predpovedať, ako bude Slovensko vyzerať na Eure,“ píše magazín.

„Tarkovič po krátkom a úspešnom pôsobení v pozícii dočasného trénera prevzal slovenský tím natrvalo. Nemal však príliš veľa času, aby svoj tím pripravil na turnaj, a sú tu obavy, že ‚Sokoli‘ budú ľahkým sústom pre trojicu súperov v skupine E.“

Na mdlý futbal nie je miesto

Ako veľkých outsiderov na papieri vníma Slovákov aj Michael Cox z The Athletic, hoci skupinu E považuje za nepredvídateľnú. Najväčší problém Slovenska vidí v tom, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Futbalové Euro

Zápasy Slovenska na ME vo futbale:

  • pondelok 14. jún: vs. Poľsko 2:1;
  • piatok 18. jún: vs. Švédsko 0:1;
  • streda 23. jún: vs. Španielsko 0:5.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie