Denník N

Schwarzenberg: Som proti kvótam, musíme pozvať oveľa viac utečencov

Knieža Karel Schwarzenberg. Foto – TASR
Knieža Karel Schwarzenberg. Foto – TASR

Bývalý šéf českej diplomacie a predseda strany TOP 09 Karel Schwarzenberg obdivuje odvahu nemeckej kancelárky. Slovenský premiér je podľa neho demagóg, ktorý nehovorí o utečencoch pravdu.

Reaguje Európska únia na utečeneckú krízu dostatočne rozhodne?

Celkovo by som povedal, že štáty Európskej únie utečeneckú krízu zvládajú pri tom obrovskom množstve utečencov lepšie, než sa mohlo očakávať. Bude to predsa len tvrdá skúška, ale som presvedčený, že to Únia zvládne.

Krajiny ako Česko či Slovensko odmietajú kvóty. Je to správny postoj?

Povinné kvóty odmietam tiež. Keď naši občania emigrovali, boli veľmi ústretovo prijatí. My by sme mali byť veľkorysí a sami by sme mali pozvať väčší počet utečencov, podstatne väčší počet, než o ktorom sa dnes hovorí.

Slovenský premiér málokedy hovorí o solidarite. Raz hovorí o utečencoch, že prinesú terorizmus, druhý raz, že ide z 95 percent o ekonomických migrantov. Sedí jeho argumentácia?

Bohužiaľ, pán premiér používa demagogické argumenty, ktoré sa nezakladajú na pravde. Sýrčania aj Iračania utekajú z krajín, kde je vojna, kde vyčíňajú najrôznejšie teroristické skupiny. Sú naozaj ohrození na živote, oni a ich rodiny. Samozrejme, existujú aj ekonomickí imigranti, to je imigrácia západného Balkánu. Ja síce týchto ľudí chápem, ale tam už nebojujú o život.

Premiér Fico odmieta prijímať utečencov, ale navrhuje vojenské riešenie, a to vytvorením akýchsi bezpečnostných zón v Sýrii a Líbyi. Viete si to predstaviť?

Ja by som sa pána premiéra Fica opýtal, či vyšle slovenskú armádu do Sýrie a do Líbye, alebo či to vyžaduje od iných európskych štátov. Potom by som mu odporučil skôr mlčať. A slovenskej armáde by som neradil vstúpiť do priestoru, ktorý nepozná a rovnako sa nevyzná v občianskych vojnách, kde na nich budú útočiť najrôznejší skúsení bojovníci. Bezpečnostné zóny si môžem predstaviť, len ak by tam vstúpila silná vyzbrojená armáda, ktorá by ich vytvorila a strážila.

Je dobré, že Rusi posielajú Asadovi zbrane na „boj s terorizmom“?

Som toho názoru, že každá zahraničná intervencia do občianskej vojny je chybná. Bohužiaľ, ako Rusi, tak Turci tam podporujú rôzne strany a skupiny, miešajú sa do toho aj Saudská Arábia a Katar. Prináša to len ďalšie krviprelievanie.

Neprecenila Merkelová sily Nemecka?

Finančne a organizačne to Nemecko zvláda, je to skôr psychologická záťaž. Nemyslím si, že pani kancelárka precenila sily Nemecka. V každom prípade obdivujem nemeckú odvahu a to, ako sa o utečencov starajú.

Utečenecká kríza

Teraz najčítanejšie