Denník N

Následkom pandémie budú aj matky, ktoré sú ešte deťmi, vraví šéfka ocenenia Roma Spirit

Magdaléna Rothová. Foto N - Vladimír Šimíček
Magdaléna Rothová. Foto N – Vladimír Šimíček

Aj v osadách sú influenceri, to oni môžu ovplyvniť nielen očkovanie Rómov, vraví riaditeľka organizácie, ktorá pomáha aj so zdravím v osadách. Ich babice sa snažia pomôcť tehotným ženám a ich deťom na miestach, kde by ste sa nechceli narodiť.

Vlani ocenili aj obete policajnej razie v Moldave nad Bodvou, rok predtým aj punkovú kapelu RozpoR za turné po osadách. Tento rok vyhlásili už 13. ročník ocenenia Roma Spirit, kam môže každý nominovať osobnosti, bežných ľudí, firmy, obce aj mestá.

Za ocenením je Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), ktorá bola aj pri vzniku projektu zdravotnej osvety v osadách Zdravé komunity. Šéfkou asociácie a producentkou Roma Spirit je Magdaléna Rothová.

Rozpráva aj o tom:

  • ako rómske ženy v projekte Babice pomáhajú matkám a ich deťom už pred pôrodom a aj potom,
  • ako to je s očkovaním v osadách,
  • aké to je oceniť pankáčov za turné v osadách.

Do osád ste sa dostali cez školenie asistentov osvety zdravia, čo sú ľudia, ktorí tam pomáhali napríklad s očkovaním a aj teraz pri pandémii. Čo to s vami urobilo, keď ste spoznali ten život?

Precitla som, uvedomila som si, že veci môžu byť iné, ako sa javili v mojom dovtedajšom živote. Odvtedy som začala chodiť do osád a get. Nikdy som tam nezostala dlhodobo, ale prechodila som ich už stovky.

Čo robia asistenti osvety zdravia?

Jednou z podmienok asistentov je, že to musia byť ľudia priamo z komunity. Robia most medzi zdravotníkmi a obyvateľmi, pomáhajú napríklad komunikovať s Operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby. Vysvetľujú, čo vlastne lekár rozpráva. Pomáhajú budovať dôveru na oboch stranách.

Ako Slovensko zvládlo pandémiu na miestach, kde sú osady, chatrče, kde žijú ľudia bez pitnej vody?

Boli sme jediná krajina, ktorá dokázala aj v druhej vlne uzatvárať celé komunity. Neviem, či sme to zvládli. Zvládli to tí ľudia a zaslúžia si metál za to, že to prekonali odkázaní sami na seba. Starostovia, „tereňáci“ a samotní obyvatelia.

Aký je postoj Rómov z týchto oblastí k očkovaniu proti covidu?

Aj v osadách sú influenceri, ktorí ovplyvňujú ľudí podobne ako v Bratislave – a sú aj na Zabijanci v Rudňanoch. Naša Helenka zo Zabijanca, kde by ste sa nechceli narodiť, je zaočkovaná. Žije na mieste, kde by ste mohli nakrúcať sci-fi film o konci sveta a ani by ste tam nemuseli stavať kulisy. Napísala nám, že chce byť zdravá a chce pomáhať ďalším ľuďom. Tak sme jej s tým pomohli.

Helena Dunková v nemocnici Svet zdravia v Spišskej Novej Vsi a v teréne v Rudňanoch. Foto – ©ACEC

Je v osadách a getách vidno problém s tým, že by sa tam ľudia nechceli očkovať?

Na to nemám dáta. Jarovnice očkujú naplno. Asistenti aj naši dobrovoľníci výrazne pri očkovaní pomáhajú, hoci aj oni sú vystavovaní tlaku dezinformácií tak ako celá spoločnosť. Nevidím plošne nezáujem, možno obavy, možno vyčkávanie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vzťahy

Slovensko

Teraz najčítanejšie