Denník N

Lekárka varuje: To, čo Eriksenovi, sa môže stať aj rekreačnému športovcovi, pozor aj na zdanlivo bezpečné látky

Foto – AP
Foto – AP

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

dánsky futbalista Christian Eriksen počas zápasu Eura stratil vedomie a aj napriek expresnému zásahu záchranárov sa ho podarilo oživiť až po piatich minútach.

Incident priniesol viacero otázok vrátane tej, ako je možné, že sa podobná situácia stane 29-ročnému profesionálnemu športovcovi, ktorý je pod pravidelným drobnohľadom lekárov.

O čo viac sa potom majú obávať rekreační športovci, ktorí sa nikdy nedostanú k takej detailnej lekárskej prehliadke, akú podstupujú profesionáli?

Pýtali sme sa športovej a pohybovej lekárky Lucie Knappkovej a rozprávali sme sa aj so súdnym lekárom Michalom Kováčom, ktorý sa v práci stretáva aj s úmrtiami mladých športovcov pri fyzickej aktivite.

Odborníci hovoria o prevencii, o tom, aké sú signály, že niečo nie je v poriadku, aj o tom, ktoré športy sú rizikové.

Výklus je pravidelný týždenný newsletter o behu, vychádza každý utorok. Posielame ho aj e-mailom, vypočuť si ho môžete aj ako podcast na kanáli Športové podcasty vo svojej podcastovej aplikácii.


„Nebol to pekný pohľad a zaskočilo ma, že sa to stalo na takom veľkom podujatí,” priznáva Lucia Knappková. Hovorí, že je v kontakte aj s tímovým lekárom Christiana Eriksena, no presnú príčinu srdcového zlyhania futbalistu naďalej analyzujú.

Športová lekárka upozorňuje, že podobnú nehodu môžu zapríčiniť aj rozhodnutia, ktoré sa javia ako zdanlivo neškodné, a pri rekreačných aj výkonnostných športovcoch ich vidíme pomerne často.

Napríklad

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Cesta k zdraviu

Iné podcasty Denníka N

Radíme športovcom

Športové podcasty Denníka N

Výklus

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie