Denník N

Od Dzurindu cez Bugára, Procházku až po Glváča. Príbeh Hrnčiara, to sú politické dejiny v malom

Foto N – Tomáš Benedikovič a Vladimír Šimíček
Foto N – Tomáš Benedikovič a Vladimír Šimíček

Andrej Hrnčiar rozpráva o svojej politickej kariére: ako vznikol projekt Transparentné mesto a ako to bolo so vstupom Siete do vlády Roberta Fica. Po rokoch o ňom prehovorili aj Béla Bugár a Radoslav Procházka.

Tento text je súčasťou projektu Denník N ide za vami, na dva týždne sme v Martine.

Andrej Hrnčiar vstúpil do politiky v roku 2006, keď vyhral primátorské voľby v Martine. Zostal v nej ďalších štrnásť rokov. Miesto v politike si hľadal pomerne zložito cez sympatie k SDKÚ Mikuláša Dzurindu, neskôr cez Most-Híd Bélu Bugára, Sieť Radoslava Procházku, až sa opäť vrátil k Mostu.

Primátorom Martina sa stal ako nezávislý kandidát, bez profesionálneho volebného tímu, s niekoľkými kamarátmi, piatimi bilbordmi, s tromi číslami volebných novín, ktoré mu vytlačil zadarmo kamarát z Ružomberka, a so „smiešnym“ rozpočtom pod štyritisíc eur.

V politike zostane zapísaný ako ten, čo išiel napokon s Procházkom do vlády Roberta Fica, ktorý politicky prežil aj Procházku a jeho Sieť, a politickú kariéru končil na poste podpredsedu Národnej rady.

Ako na mňa nakričal Dzurinda

Keď Hrnčiar po rokoch spomína na svoje primátorské začiatky, zaznievajú aj mená ako Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš.

Po parlamentných voľbách v polovici júna 2006 sa skončila druhá Dzurindova reformná vláda a Slovensko ovládol Smer Roberta Fica spolu so SNS a HZDS.

Hrnčiar aj po rokoch hovorí, že ho vtedy najviac priťahovala politika SDKÚ, rešpektoval Dzurindu, no hoci ich volil, nikdy sa nesnažil vstúpiť do strany. Hrnčiar tvrdí, že Dzurinda naňho v roku 2006 tlačil, aby uvoľnil cestu poslancovi parlamentu Stanislavovi Janišovi a vzdal sa kandidatúry. Odmietol a označuje to za najzásadnejšie manažérske rozhodnutie svojej politickej kariéry.

Porazil kandidáta SDKÚ aj Smeru a tri volebné obdobia vládol Martinu. Dnes už vieme, že to bolo od titulu prvého „transparentného“ mesta na Slovensku a ocenenia OSN až k nútenej správe.

„Pred voľbami mi zatelefonoval Miki (Dzurinda), aby som stiahol kandidatúru. Povedal mi, že o chvíľu sa končí kampaň, že som urobil dobrú robotu, ale mám sa stiahnuť. Nebola to direktíva, ale bolo to tvrdé. Povedal mi, že to môže mať pre mňa následky do budúcna, čo sa týka kariéry. V prvej chvíli som sa zľakol. Viete, keď na vás nakričí bývalý premiér… Bolo to veľmi ťažké, ale vzoprel som sa mu,“ spomína si Hrnčiar.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Denník N v Martine

Slovensko

Teraz najčítanejšie