Denník N

Plot, kamene a rúško ako hlavné postavy psychotrileru zo Smilna

Koniec a začiatok Smilna. Foto N – Andrej Bán
Koniec a začiatok Smilna. Foto N – Andrej Bán

Spor o jeden plot ukazuje, ako veľmi môže byť rozhádaná malá dedinka na ďalekom východe Slovenska. V Smilne by ste zrejme pre jeho poetický názov očakávali iný typ zvrhlostí, aj tento príbeh o medziľudských vzťahoch však stojí za to.

Smilno s viac ako sedemsto obyvateľmi leží na severovýchode v okrese Bardejov. Bežná dedina.

Hlavná cesta ju pretína na dve časti. Po oboch stranách sú ako vetvy suchého smreka uličky s rodinnými domami. Autobusová zastávka, potraviny, kostol, cintorín.

V rokoch 2015 až 2018 sa Smilno prebojovalo do správ vďaka zámeru americkej firmy robiť tam prieskumný vrt na ťažbu ropy. Šarišský Texas sa napokon nekonal. Občiansky odpor iniciovaný lesoochranárskym zoskupením VLK, na ktorom sa výdatne usilovali priživiť kotlebovci, tomu zabránil. Investorovi chýbala štúdia dopadov na životného prostredie EIA.

V čase sporu o ťažbu ropy bol už druhé funkčné obdobie starostom bývalý vojak z povolania Vladimír Baran (prvýkrát kandidoval za Sieť, druhýkrát za SNS).

Smilno. Foto N – Andrej Bán
Smilno. Foto N – Andrej Bán

Plot

Rodák z neďalekej Hutky, dnes invalidný dôchodca Peter Kavuľa (61) sa do Smilna prisťahoval za manželkou pred 39 rokmi. V roku 1976 začali stavať prístavbu rodinného domu, vtedy vznikol aj prvý zo štyroch plotov okolo neho. Všetky štyri stáli na rovnakom mieste.

„Bývalý starosta je dobrý človek. Vozil starým ľuďom drevo, dali si po štamperlíku. Ibaže Baran s dvomi kamarátmi ho sledoval a nahlásil policajtom, takže už nemohol kandidovať,“ opisuje začiatky novej éry v Smilne Kavuľa.

„Na kandidáta na starostu našili, že má vraj frajerku a zúčastňuje sa na Božom prijímaní v kostole. Dochodkari, ako tu vravíme seniorom, tomu bludu uverili a zvolili Barana. A nastalo u nás peklo,“ pokračuje Kavuľa.

V prípade Kavuľu ide najmä o spor

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie