Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Tri veci, ktoré ukázala Bidenova cesta do Európy

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

1. Biden toho v Európe stihol veľa. 2. Izrael má novú vládu. 3. Peru ide od extrému k extrému.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Dobrý deň,

Joe Biden prvý raz ako prezident navštívil Európu a jeho spojenci si mohli vydýchnuť. Amerika je späť, zaznievalo na samite G7 v Anglicku, jeho prvom stretnutí s lídrami NATO aj EÚ v Bruseli.

Samozrejme, veľa vecí ešte na oboch brehoch Atlantiku nie je vyriešených, ale spojenci sa aspoň nemusia zaoberať tým, o čom si kedysi mysleli, že sa spochybňovať nedá.

Reset politiky Trumpa: Jedným z najdôležitejších výsledkov Bidenovej cesty je reset nevypočítateľnej a do seba zahľadenej politiky Donalda Trumpa, ktorý neraz ukazoval, že sú mu bližší autokratickí lídri než tradiční spojenci.

Svojich partnerov Biden ubezpečil, že niet pochýb o tom, že NATO je postavené na vzájomnej garancii bezpečnosti a článok 5 sa za jeho éry, na rozdiel od Donalda Trumpa, nijako spochybňovať nebude.

S nastavením, že bude rozprávať aj za spojencov, išiel Biden na samit s ruským prezidentom Vladimirom Putinom do Ženevy.

Tentoraz už nehrozilo, že by americký prezident poklonkoval autoritárskemu lídrovi a spochybňoval svoje vlastné tajné služby a spojencov, ako to robil jeho predchodca.

Kyberútoky sú nové nukleárne preteky: Dôležitou témou ich stretnutia boli kybernetické útoky. Po sérii masívnych ransomvérových útokov, ktoré sa pripisujú hekerom pôsobiacim v Rusku, sa ukázalo, že prevencia pred deštruktívnou kybervojnou začína byť pre USA rovnakou prioritou ako strategické odzbrojovanie.

Napriek tomu, že Putin nepriznal vinu za útoky na USA, dostal od Bidena jasný odkaz, aby Rusko prestalo tolerovať hekerské útoky na americkú kritickú infraštruktúru.

Aby nedošlo k omylu, dal mu presný zoznam, ktoré oblasti považuje za obzvlášť háklivé.

Zároveň sa ho hypoteticky spýtal, ako by sa cítil, keby ropovody v Rusku odstavili ransomvérové útoky, ako sa to stalo na východnom pobreží USA.

Na ľudských právach znovu záleží: V čase, keď Hongkong prichádza o demokratické výsady a novinári podobne ako v Turecku končia vo väzení, v Rusku útočia domáce tajné služby na kritikov novičkom, v Číne potláčajú Ujgurov, v Mjanmarsku strieľa junta do demonštrantov, je v Bielom dome znovu líder, ktorému záleží na ľudských právach a právnom štáte.

Jedným z najsilnejších momentov ženevského samitu USA – Rusko bolo to, keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Joe Biden

Podcasty Denníka N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

Vladimir Putin

Svet

Teraz najčítanejšie