Denník N

Švédska legenda učila Bergkampa: Bez Zlatana preberajú zodpovednosť ostatní

Foto N – Lukáš Vráblik
Foto N – Lukáš Vráblik

Denník N sa pred Eurom rozprával s legendami európskeho futbalu. Séria rozhovorov „Futbalové hviezdy“ sa začína so švédskym útočníkom Stefanom Petterssonom (58), ktorý hral za Ajax Amsterdam. V piatok poobede bude v Petrohrade na zápase medzi Slovenskom a Švédskom, pre reprezentáciu pracuje ako manažér.

Obdivoval ho Dennis Bergkamp a patril k najlepším útočníkom v Európe, zostáva však skromný. Keď sa Stefana Petterssona v rozhovore vo Viedni pýtame na jeho najväčšie úspechy, väčšinou najradšej vyzdvihuje zásluhy svojich spoluhráčov.

Pettersson, ktorý v 80. a 90. rokoch odohral za Švédsko 31 zápasov, bol pri slávnom období klubu IFK Göteborg, ktorý v sezóne 1986/1987 prekvapujúco vyhral Pohár UEFA.

Dnes pracuje pri švédskej reprezentácii ako tímový manažér a rozpráva nám o švédskom spôsobe vyhrávania.

Švédsko nikdy nepatrí medzi najväčších favoritov turnajov, ale dokáže byť nepríjemné. Naposledy sa na svetovom šampionáte v Rusku dostalo až do štvrťfinále, kde tesne vypadlo s Anglickom.

Pre Švédsko išlo o obrovský úspech. Pettersson si ho užíval z lavičky a spomínal si na vlastnú hráčsku kariéru, v ktorej s národným tímom taký úspech nikdy nedosiahol.

„Najväčšou silou Švédska je mať tím, v ktorom hráči pracujú jeden pre druhého. Rozumejú, že ak to tak nebude, nedosiahnu najvyššiu úroveň. Väčšinou nemáme individuality, ktoré samy dokážu rozhodnúť zápas. To však nikdy nebol švédsky spôsob futbalu. Možno sa opäť vyskytne obdobie, keď budeme mať takého hráča. Zvyčajnou cestou Švédska k úspechu je však tímový duch a vzťah medzi hráčmi a trénermi,“ vysvetľuje.

Dočítate sa aj o:

  • tréningoch s Dennisom Bergkampom;
  • prehre s Kostarikou na MS 1990;
  • klebete, že si ho do Ajaxu vybral sám Johan Cruyff;
  • o výhre Pohára UEFA v drese Göteborgu;
  • či Louisovi Van Gaalovi a Leovi Beenhakkerovi.

Porazili Inter

Aj vo švédskom futbale prišla fantastická generácia hráčov. Svoj vrchol dosiahla približne v období MS 2006, keď malo Švédsko okrem stále mladého útočníka Zlatana Ibrahimovića aj jeho útočného kolegu Henrika Larssona či krídlo Fredrika Ljungberga. Larsson a Ljungberg už dávno skončili, ale Zlatan stále patrí k elite v talianskej Serii A. Na Eure chýba pre zranenie.

„Ani sa nedá povedať, či to je lepšie so Zlatanom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Futbalové Euro

Zápasy Slovenska na ME vo futbale:

  • pondelok 14. jún: vs. Poľsko 2:1;
  • piatok 18. jún: vs. Švédsko 0:1;
  • streda 23. jún: vs. Španielsko 0:5.

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie