Koscelník pri penalte jednoznačne zachrápal. Šesták, Kocian a Borbély hodnotia prehru so Švédskom

Zľava: Stanislav Šesták, Ján Kocian a Ladislav Borbély. Foto - TASR a Jana Červená
Zľava: Stanislav Šesták, Ján Kocian a Ladislav Borbély. Foto – TASR a Jana Červená

Text pripravili Edward Szekeres, Tomáš Čorej a Michal Červený

Slovenskí futbalisti dnes odohrali svoj druhý zápas na majstrovstvách Európy, v ktorom prehrali so Švédskom 0:1. Denník N po súboji položil päť otázok trom odborníkom.

Odpovedali Ján Kocian, Ladislav Borbély a Stanislav Šesták.

Pýtali sme sa:

1. Prečo sa v druhom polčase tak výrazne zmenil obraz hry? Zdá sa vám, že Slováci odišli fyzicky?

2. Ako je možné, že slovenskí obrancovia ubránili Lewandowského, ale nezvládli Isaka?

3. V druhom polčase prišli do hry Haraslín, Weiss, Bénes, Ďuriš a Hancko. Ako hodnotíte Tarkovičove striedania?

4. Slováci majú po dvoch zápasoch tri body, myslíte si, že postúpime?

5. Kto bol najlepším hráčom slovenského tímu?

Ján Kocian,

tréner slovenskej reprezentácie v rokoch 2007 a 2008, momentálne bez angažmánu

Obraz hry sa zmenil hneď na začiatku druhého polčasu. Naopak, v úplnom závere sme boli schopní súpera zatlačiť. Nemyslím si teda, že to bolo o fyzičke. Jednoducho sme nezachytili úvod druhého polčasu – rovnako ako proti Poľsku. Treba povedať, že sme spravili málo, aby sme Švédom ublížili a odbremenili defenzívu. Tá bola v úvode druhého polčasu prakticky od prvej minúty v permanencii. Nedokázali sme podržať loptu na súperovej polovici, strácali sme lopty a defenzíva bola preťažená. Škoda, že sme viac neinvestovali do ofenzívy. Vyzeralo to, že nám jeden bod stačí.

Ladislav Borbély,

bývalý tréner, televízny expert

Mohol to byť náš zápas, lebo fyzicky nebol taký náročný, keďže sa nehral vo veľmi vysokom tempe. Najmä prvý polčas bol výsostne pretaktizovaný pod princípom ‚safety first‘ (bezpečnosť nadovšetko – pozn. red.). Oba tímy si dávali pozor a zaliezli do ulity. Okrem ojedinelých prípadov tam ani veľmi nebol pressing. V danej situácii nám to vyhovovalo, ale druhý polčas už vyznel futbalovo v náš neprospech. Boli sme veľmi pasívni a bolo tam príliš veľa hráčov, ktorí hrali pod svoj štandard.

Stanislav Šesták,

bývalý reprezentačný útočník, v 66 zápasoch strelil 13 gólov, zápas sledoval priamo v Petrohrade

Či sme odišli fyzicky? Nie, naživo to tak nevyzeralo. Švédi mali dve šance a dá sa povedať, že Isak bol rozdielovým hráčom. Vypracoval si strelu, mal dobrú hlavičku, Maťo Dúbravka nás dvakrát zachránil. Problém spočíval v tom, že sme nedokázali ísť trochu vyššie, nepodržali sme loptu a neupokojili sme hru. V druhom polčase prišla 10-, 15-minútová pasáž, ktorá sa ukázala ako zlomová.

Ján Kocian: Išlo o to, že Isakovi