Denník N

Na tretiu vlnu nie sme pripravení a už je možno neskoro

Údaje o očkovaných a o podiele seniorov v populácii naznačujú, že pred treťou vlnou sú najbezpečnejšie okresy Bratislava a Dunajská Streda. Naopak, najzraniteľnejšie sú Kysuce a juh Banskobystrického kraja.

Už sa valí druhá vlna, napísali pred rokom – takmer na deň presne – v Denníku N epidemiológovia Alexandra Bražinová a Martin Pavelka. Mnohí im neverili alebo ich nebrali vážne. Vláda nereagovala ani vtedy, keď už nástup druhej vlny potvrdzovali čísla.

Nie je vôbec vylúčené, že si Slovensko zopakuje vlaňajší scenár. Namiesto toho, aby sme sa z chýb poučili, robíme jednu navyše: neočkujeme sa.

Delta variant koronavírusu začal po Indii robiť problémy vo Veľkej Británii. Ukazuje sa, že sa šíri o dosť rýchlejšie a v Británii už vytlačil aj ten pôvodný britský. Vzhľadom na to, že už je v Británii, zaručene sa mu nevyhneme ani my. Ak si ho neprinesieme z futbalového šampionátu, tak sa o to postará veľká slovenská enkláva v Británii, ktorá bude časť letných prázdnin tráviť na Slovensku.

Ako ukazujú dáta z Británie, delta sa nielenže šíri rýchlejšie, ale pravdepodobne posiela dvakrát viac ľudí do nemocníc. A len prvá dávka vakcíny ako ochrana

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Očkovanie proti koronavírusu

Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie