Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Tretia vlna príde skôr ako povinné očkovanie

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Povinné očkovanie zatiaľ nikto neberie príliš vážne. 2. OĽaNO si užíva Sulíkov problém. 3. Súdna rada v akcii.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

[Pre predplatiteľov: tento víkend máte poštovné na naše knihy zadarmo.]

Správy vybral a komentoval Zoltán Szalay

1. Povinné očkovanie zatiaľ nikto neberie príliš vážne

Možnosť, ktorú naznačil vo štvrtok večer v debate Denníka N v Martine minister zdravotníctva, by pred niekoľkými mesiacmi určite otriasla spoločnosťou. Vladimír Lengvarský prvýkrát pripustil, že by sa očkovanie proti covidu mohlo stať pre niektoré skupiny obyvateľstva povinným. To, že po jeho vete nevypukla okamžite antivaxerská revolúcia, je prekvapivé, ale pozornosť ľudí momentálne odpútava veľa iných tém, hlavne leto a futbal a ešte futbal.

Krajné riešenie. Povinné očkovanie s určitými podmienkami a pre obmedzené skupiny obyvateľstva určite nie je odsúdeniahodná myšlienka a možno sa ukáže ako jediná cesta zabrániť ďalším tisíckam úmrtí na Slovensku. Je to však, samozrejme, krajné riešenie, lebo by to mohlo viesť k vážnemu spoločenskému napätiu s drastickými dôsledkami.

Najväčšie riziko, aké si vieme predstaviť. Určite by to posilnilo tie politické sily, ktoré zneužívajú prirodzené obavy ľudí z očkovania a reálne prínosy by nemuseli prevyšovať napáchané škody. Je to teda také politické a spoločenské riziko, do ktorého by vláda mala ísť jedine vtedy, ak sa dokáže pripraviť na všetky možné dôsledky. A to, priznajme si, nie je príliš reálne. Vláda zatiaľ nebola schopná zaviesť ani takú jednoduchú vec, akou je vakcinačná lotéria, ťažko si predstaviť, že by zvládla proces povinného očkovania.

Lengvarský cúvol. Druhá možná odpoveď, prečo na Lengvarského výrok nereagovala veľmi intenzívne ani opozícia, ani verejnosť, je, že to neberú veľmi vážne. Hlas zdôraznil, že všetkými nástrojmi bude bojovať proti tomu, aby štát nútil ľudí do očkovania a Pellegrini pritom zase predviedol svoj veľmi sofistikovaný postoj, že on možno aj áno, ale radšej nie, opozícia to však nevyužila na masívny útok. Dokonca aj sám Lengvarský sa v piatok vyjadroval už nejasne, keď povedal, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Igor Matovič

Najvyšší správny súd

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Očkovanie proti koronavírusu

Komentáre

Teraz najčítanejšie