Denník N

Petr Ostrouchov: Vytváram hudobnú knižnicu pre budúcnosť

Úspešný tandem Petr Ostrouchov (vľavo) a Vladimír Mišík. Foto - Zuzana Bönisch
Úspešný tandem Petr Ostrouchov (vľavo) a Vladimír Mišík. Foto – Zuzana Bönisch

Dva roky po výnimočnom albume Jednou tě potkám prichádza Vladimír Mišík s ďalším projektom. A opäť je pri tom Petr Ostrouchov.

Keď v apríli oznámil Vladimír Mišík, že zo zdravotných dôvodov definitívne končí s koncertnou činnosťou, jeho priaznivci netušili o čerstvej dobrej správe, že ikona českej rockovej scény intenzívne pracuje na novom albume, ktorý príde na hudobný trh v septembri. A opäť je pri tom človek mnohých remesiel PETR OSTROUCHOV, skladateľ, hudobník, producent a vydavateľ (a výkonný právnik), ktorý má leví podiel na mimoriadnom úspechu Mišíkovho albumu spred dvoch rokov Jednou tě potkám, ovenčenom šiestimi hudobnými cenami Anděl.

Nemalá časť hudobnej verejnosti a možno chvíľu aj jeho tvorcovia si mysleli, že to bola rozlúčková platňa Vladimíra Mišíka. No veľmi rýchlo ste začali pracovať na tvorbe ďalšieho albumu.

Áno, platňa Jednou tě potkám vyšla v septembri 2019 a moju prvú novú pesničku som Mišíkovi poslal už na Vianoce. A do apríla 2020 som ich zložil ešte niekoľko. Počas lockdownu sme potom natočili prvú polovicu nového albumu. Pravda, o albume ešte nebola reč, hovorili sme si, že točíme pesničky a uvidíme, či z toho niečo bude. Bez väčšieho plánu.

Kedy prišiel ten bod zrodu nového albumu nazvaného podľa básne Václava Hraběho Noční obraz?

Mišíkovi sa zapáčil prvý súbor pesničiek, ďalšie začal skladať on a túto druhú várku sme potom natočili v novembri. To už sme si povedali, že by z toho mohla byť ďalšia platňa. A pritom spočiatku sme len chceli byť spolu, spolupracovať.

Je Noční obraz akýmsi pokračovaním či nadviazaním na predošlý album Jednou tě potkám?

Nerozmýšľali sme o tom, či to bude alebo nebude podobné predchádzajúcemu albumu. Samozrejme, istá kontinuita tam je, autormi hudby sme opäť my dvaja s Mišíkom, ktorého osobitý spevácky prejav drží pohromade celú jeho diskografiu. A aj kapela je rovnaká, Blue Shadows, ale rozšírená o dvoch muzikantov. Skoro po celý čas sme mali k dispozícii džezového mága Ondřeja Pivca na hammonde, takže hudba s dvoma klávesovými nástrojmi je menej gitarová. Je to žánrovo pestrejšie a farebnejšie.

Na už spomínanú predošlú platňu ste k skladbe Brothers prizvali aj írsku pesničkársku legendu Paula Bradyho, využili ste zahraničné posily aj tentoraz?

Určite, za všetkých spomeniem ďalšieho Íra, multiinštrumentalistu Dónala Lunnyho, amerického hráča na dobro Jerryho Douglasa či vokálnu skupinu Blind Boys of Alabama.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Kultúra

Teraz najčítanejšie