Denník N

Odmietali očkovanie, prišla epidémia osýpok. Teraz sa dolný Zemplín očkuje pomaly aj proti covidu

Keď pred tromi rokmi v okresoch Michalovce a Sobrance udreli osýpky, preniesli sa z nezaočkovaných na deti. Na východnom Slovensku môžu mať ľudia menej možností cestovať za vakcínami. Treba, aby vakcína prišla za nimi.

Tento text je súčasťou regionálneho projektu Denník N ide za vami, na dva týždne sme v Michalovciach a na dolnom Zemplíne.

Keď sa ľudia zo západného Slovenska chceli dostať k vakcíne proti covidu skôr, zahlásili sa na očkovanie aj ďaleko od domova. Vakcínu tak dostali aj v Lučenci, Bardejove či Michalovciach.

Zaočkovali ich aj o niekoľko týždňov skôr preto, že na východe bol slabý záujem a ľudia sa tam očkovať nechceli.

Teraz to už vidíme aj na číslach zaočkovanosti. Juh stredného Slovenska a východ krajiny sú pri očkovaní najviac pozadu.

Keď sme sa zamerali najmä na seniorov, ukazuje sa, že medzi najhoršie okresy celej krajiny patria Sobrance.

Sobrance: menej ako tretina ľudí vo veku 80+

Na dolnom Zemplíne v očkovaní zaostáva predovšetkým okres Sobrance. Zaočkovanosť prvou dávkou tam je len 27 percent. Najzraniteľnejšia časť populácie – seniori starší ako 80 rokov – sú obomi dávkami v Sobraneckom okrese zaočkovaní len na 28 percent. Celoslovensky je to pritom už takmer 45 percent.

Do mapy sme premietli údaje o očkovaní a špeciálne sme sa zamerali na seniorov. Vytvorili sme „očkovacie skóre“ – je to vážený priemer zaočkovanosti populácie a zaočkovanosti seniorov.

Keďže seniori sú zraniteľnejšia časť populácie, dali sme zaočkovanosti seniorov vyššiu váhu, ktorá ešte odráža aj ich podiel v populácii. Zaočkovanosť populácie má vo výpočte váhu jeden a zaočkovanosť seniorov jeden plus podiel v populácii.

Pri takomto zohľadnení seniorov patrí okres Sobrance k trom najhorším v krajine spolu s okresmi Gelnica a Medzilaborce. Pomerne zle sú na tom aj ďalšie okresy dolného Zemplína Michalovce a Trebišov.

Z neočkovaných sa osýpky preniesli na deti

Okresy Michalovce aj Sobrance majú pritom za sebou celkom čerstvú skúsenosť s epidémiou, ktorej by sa dalo predísť očkovaním.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Denník N v Michalovciach

Od 28. júna do 11. júla bola časť redakcie Denníka N presťahovaná do Michaloviec. Zemplín sa tak stal hlavným regiónom nášho novinárskeho záujmu. Naši reportéri tu pracovali na reportážach, robili rozhovory, organizovali diskusie a stretávali sa s občanmi.

Koronavírus

    Očkovanie proti koronavírusu

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie