Denník N

Hlavnými nosičmi delty v Británii boli deti. U nás ju možno nájdeme v letných táboroch alebo v septembri v škole

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Od mája testovali deti v školách len sporadicky a nerobili to ani tam, kde hlásili ohnisko nákazy. O pláne na september chce ešte ministerstvo zdravotníctva hovoriť s odborníkmi.

V nemeckom Frankfurte minulý týždeň vypuklo nové ohnisko variantu delta. Na základnej škole v mestskej časti Fechenheim vyšiel pozitívny test dokopy až 22 ľuďom, vírus sa rozšíril medzi učiteľmi aj žiakmi. Pri sekvenovaní výsledkov pri siedmich potvrdili variant delta, o ktorom sa vie, že je nákazlivejší ako doterajšie mutácie.

Nemeckých odborníkov to znepokojilo, aj po britskej skúsenosti, kde sa variant delta rozšíril práve cez otvorené školy. Nemeckí virológovia teraz tvrdia, že letné prázdniny môžu byť naším šťastím – vďaka zatvoreným školám sa vírus bude medzi deťmi šíriť menej. No zdôraznili, že dôležitou zbraňou proti novej mutácii by malo byť pravidelné testovanie v školách ešte pred prázdninami a aj po nich. V Nemecku sú letné prázdniny rozdelené podľa spolkových krajín, niekde sa už začali, inde budú až od konca júla.

„Z dát z Británie aj Nemecka vidíme, že ohniská vznikajú v školách, jediné, čo nám ostáva, je pripraviť sa na to,“ hovorí analytik Martin Smatana. V septembri pred nástupom do školy by sa podľa neho mali deti otestovať. Podobný plán pripravuje aj Česko. Ešte predtým treba nakúpiť veľké množstvo kloktacích testov – milión testov, ktoré ešte máme nevyužitých, na pravidelné dlhodobejšie testovanie nemusí stačiť.

V stredu oznámil Úrad verejného zdravotníctva prvý potvrdený prípad variantu delta na Slovensku. Veľa detailov nepoznáme, nakazený alebo nakazená pricestoval/a z Ruska, ale nie z Petrohradu, kde hrali slovenskí futbalisti na Majstrovstvách Európy proti Poľsku a Švédsku. „Osoba bola bez úzkych kontaktov a nie je hospitalizovaná. Aktuálne sa nachádza v domácej karanténe a zodpovedne dodržiava všetky nariadené protiepidemické opatrenia,“ povedal hlavný hygienik Ján Mikas.

Dva prípady variantu z Indie, o ktorých už skôr hovoril minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, neboli deltou, ale kapa variantom.

Najviac prípadov medzi deťmi vo veku 7 až 11 rokov

Britskí vedci viedli posledné mesiace polemiky o tom, ako súvisí rapídne šírenie variantu delta s otvorenými školami. Tie fungujú v Británii bez obmedzení tak ako na Slovensku, žiaci sa testujú iba doma samotestami, o ktorých presnosti vedci polemizovali.

„Podľa štúdie Imperial College z minulého týždňa boli primárnymi nosičmi

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Branislav Gröhling

Koronavírus

    Školstvo

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie