Denník N

EURO, 12. deň: Chorvátov kritizovali, že sú za zenitom. Teraz 35-ročný Modrić vyradil Škótov

Chorváti oslavujú prvý gól Nikolu Vlašića. Foto - TASR
Chorváti oslavujú prvý gól Nikolu Vlašića. Foto – TASR

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Dobrý deň,

v utorok sa odohrali dva zápasy skupiny D. Anglicko a Česko bojovali o prvé miesto, ktoré by zároveň znamenalo osemfinále proti tímu zo „skupiny smrti“.

Angličania však nešpekulovali a Čechov porazili, hoci prípravu na zápas narušila povinná izolácia dvoch hráčov pre kontakt s pozitívnym záložníkom Škótska.

Česi tentoraz nebodovali a prepadli sa v tabuľke až na tretie miesto, čo však v ich prípade na postup do vyraďovacej fázy stačilo.

Naopak, Škótsko sa na svojom prvom turnaji od MS 1998 lúči po skupinovej fáze. Pred zápasom s Chorvátmi si verilo, lebo tých mnohí experti kritizovali.

Nakoniec však žiaril Luka Modrić, ktorý ukázal, že s Chorvátskom na Eure ešte treba počítať.

Súhrn futbalového Eura prinášame po každom hracom dni. Vypočuť si ho môžete aj ako podcast a posielame ho aj e-mailom vo forme newslettra.


Sen trval iba tri zápasy. Škótsko sa po 23 rokoch kvalifikovalo na veľký turnaj, na Eure však končí. Po dekádach zlyhaní prišiel postup na tohtoročné Euro a Škóti na ňom nedokázali postúpiť zo skupiny. Proti Chorvátsku mali pritom veľkú šancu.

Bol to súboj tímov, ktoré sa doteraz trápili. Chorváti remizovali s Čechmi, zatiaľ čo Škótsko dokázalo vybojovať remízu s Anglickom.

Škóti si proti finalistovi posledného svetového šampionátu verili. O Chorvátoch sa totiž po nevýraznom úvode turnaja rozprávalo, že najlepšie obdobie majú už za sebou a ich najlepší hráči zostarli.

V glasgowskom Hampden Parku však Škóti prehrali 1:3. Ikonický ľavý obranca Andy Robertson z Liverpoolu po zápase hodnotil: „Modrić dirigoval celú hru a strelil krásny gól: preto nám to nevyšlo.“ Duel rozhodol 35-ročný chorvátsky tvorca hry Luka Modrić, ktorý je napriek veku pre Chorvátsko naďalej veľmi dôležitý.

„Poučili sme sa a teraz spravíme všetko pre to, aby sme boli aj na ďalšom veľkom turnaji,“ vyhlásil tréner Škótska Steve Clarke. Toho fanúšikovia kritizovali za nevýrazný štýl hry v úvode Eura, predovšetkým v zápase s Českom. Keď Škótsko potom po bojovnom výkone remizovalo s Anglickom, nálada sa zlepšila. Fanúšikovia verili v historický postup.

Škótsko však malo problémy už pred zápasom. Pre pozitívny test na covid totiž zo zostavy vypadol 20-ročný Billy Gilmour. Záložník Chelsea patrí k najväčším talentom škótskeho futbalu a v piatok odohral skvelý zápas proti Anglicku. Proti Chorvátom citeľne chýbal. V priestoroch, kde by sa inak bežne pohyboval, kraľoval Luka Modrić. Namiesto Gilmoura sa na ihrisku trápil

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Futbalové Euro

Zápasy Slovenska na ME vo futbale:

  • pondelok 14. jún: vs. Poľsko 2:1;
  • piatok 18. jún: vs. Švédsko 0:1;
  • streda 23. jún: vs. Španielsko 0:5.

Podcast Denníka N

Športové podcasty Denníka N

Súhrn futbalového Eura

Súhrn toho najdôleležitejšieho z hracieho dňa futbalového Eura.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie