Denník N

Viete, čo je skin? Za vychytávky do PC hier minú niektorí žiaci aj tisíc eur, hovorí učiteľ

Jan Hudáček učí angličtinu cez program Teach for Slovakia. Foto N - Tomáš Benedikovič
Jan Hudáček učí angličtinu cez program Teach for Slovakia. Foto N – Tomáš Benedikovič

Učiteľ Ján Hudáček približuje svet online strieľačiek a takzvaných streamerov, ktorý môže byť dospelým cudzí, ale ich deti v tomto svete utrácajú svoje vreckové.

Ak máte v rodine žiaka základnej školy, možno ste už do neho počuli slovo „skin“. Je to drobné, imidžové vylepšenie počítačovej hry, za ktoré však treba zaplatiť. Hráči za ne platia menšie sumy, pokojne v jednotkách či pár desiatkach eur. Za dlhší čas však z toho môžu byť aj tisícové položky.

Ján Hudáček učí angličtinu na jednej z bratislavských základných škôl. V rozhovore pre Denník N vysvetľuje, čo je na dnešných počítačových hrách také chytľavé, prečo majú chlapci nutkanie platiť za spomínané skiny a čo by mali vedieť rodičia, ktorí im chcú za vysvedčenie na takúto vec prispieť.

Koľko hodín trávia žiaci vo vašej škole hraním počítačových hier?

Robil som si malý prieskum medzi našimi žiakmi na druhom stupni. Rekordérom bol ôsmak, ktorý to s kamarátmi skúšal 24 hodín v kuse, čo sa im takmer podarilo. V piatok po škole si k tomu sadli, hrali celú noc a celý deň. V sobotu poobede si pospali tri hodiny, dopovali sa energetickým nápojom a potom pokračovali. Inak je to rôzne – niektorí hrávajú tri hodiny denne, v extrémnych prípadoch na tom cez víkend trávia aj šestnásť hodín denne.

Koľko peňazí do toho zvyknú vložiť? 

V každej zo štyroch tried, kde som sa pýtal, bol aspoň jeden žiak, ktorý do počítačových on-line hier vrazil štvorcifernú sumu. Pokiaľ tejto zábave holdujú, tak to boli obvykle desiatky, možno stovky eur, ktoré sa im nazbierali za niekoľko rokov hrania. Na čele rebríčka bol chlapec, ktorý priznal sumu 3000 eur.

To už asi nie je v poriadku.

V tomto prípade išlo o žiaka, ktorého rodiča už priviedli aj k psychologičke. Túto jeho záľubu museli ukončiť radikálne a natvrdo mu doma vypli internet. Keď som sa aj pýtal žiakov, ktorí takto extrémne dlho hrávali hry, že čo by ich zastavilo, tak v podstate len takáto sila. Hovorili, že by im rodičia museli prestrihnúť kábel od internetu, aby ich to znovu k hre neťahalo.

Na druhej strane, nepredstavujte si to len tak, že sú to rozmaznané deti, ktoré dostanú od rodičov peniaze na akýkoľvek rozmar. Určite sa nájdu aj také prípady, ale mám napríklad aj chalana, ktorý na hru síce minul 200 eur, tie si však zarobil sám na brigáde. Najviac ma prekvapil žiak, ktorý minul na tieto hry okolo 1100 eur. Keď som sa ho pýtal, odkiaľ na to vzal, vysvetlil, že obchoduje s kryptomenami.

Čože?

Presne takto som reagoval, chalan má štrnásť rokov. Otec mu za 120 dolárov zaplatil individuálny online kurz

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie