Denník N

Svetový newsfilter: Delta ovládne Európu v auguste, Británia ukazuje, že sa s ňou dá žiť. Má to však jeden háčik

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

delta variant bude skôr či neskôr realitou v celej Európe. Nevyhnutné uvoľnenie v lete tak budú sprevádzať obavy z toho, ako bude vyzerať ďalšia vlna pandémie. Prvé skúsenosti už má Británia a jednoznačne z nich vyplýva, že treba čo najrýchlejšie očkovať.

V Svetovom newsfiltri píšeme aj o konci prodemokratického médiá v Hongkongu a o tom, ako bohaté štáty platia africkej krajine, aby nerúbala vzácny prales.


Európa: Čaká nás ťažké leto

Zabudnite na Tour de France – toto leto sa uskutočnia v Európe dôležitejšie preteky. Bude to súboj očkovania proti covidu a delta variantu koronavírusu.

Štáty sa budú snažiť dvoma dávkami zaočkovať čo najviac ľudí ešte predtým, ako bude infekčnejší variant tvoriť väčšinu prípadov.

Stále je čo robiť: V priemere je v EÚ dvoma dávkami zaočkovaných 29 percent populácie, na Slovensku 26 percent ľudí.

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu ochorení v novej analýze predpokladá, že delta variant bude tvoriť 70 percent prípadov začiatkom augusta a 90 percent prípadov koncom leta.

Samozrejme, medzi jednotlivými štátmi môžu byť rozdiely. Kým na Slovensku sme zatiaľ zistili 4 prípady, v Česku ich hlásia 99 a je už možné aj komunitné šírenie.

Navrhujú zmeny v očkovaní: Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa snaží nevyhnutné oddialiť čo najviac. Vyzýva ostatné štáty, aby po vzore Nemecka ľudia prichádzajúci z Británie museli ísť do karantény. Týkať sa to má aj tých zaočkovaných.

Niektoré krajiny, ako napríklad Francúzsko, zaočkovaných návštevníkov z Británie do karantény neposielajú. Na Slovensku máme výnimku z izolácie pre ľudí pracujúcich na ostrovoch, ktorí sú zaočkovaní (stačí jedna dávka) a stále majú trvalý pobyt na Slovensku. Takých ľudí môžu byť desaťtisíce.

Riaditeľka ECDC Andrea Ammonová vyzýva štáty EÚ, aby na minimum skrátili interval podávania druhej dávky.

V prípade vakcín od firiem Pfizer/BioNTech a Moderna sú to tri týždne, na Slovensku sa podávajú po štyroch. Až dve dávky výrazne chránia pred delta variantom.

Výrazné zjednodušenie očkovania sa od polovice júla chystá v Česku. Ako povedala hlavná hygienička, ľudia sa nebudú musieť zaregistrovať, stačí prísť, a druhú dávku dostanú už po troch týždňoch.

Dá sa to zvládnuť: Na druhej strane informácie z Británie, kde delta variant tvorí viac ako 90 percent prípadov, ukazujú, že aj s deltou sa dá žiť, aspoň v lete. V krajine síce stúpajú počty prípadov, no

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hongkong

Iné podcasty Denníka N

Koronavírus

    Očkovanie proti koronavírusu

    Svetový newsfilter

    Svet

    Teraz najčítanejšie