Denník N

Nebuďte ako politici, dajte sa zaočkovať

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Je tragické, že na Slovensku sú predsedovia najsilnejších strán ochotní ísť za úspechom doslova cez mŕtvoly.

Autor je predseda strany Dobrá voľba

Je tragické, ako hlboko dokážu na Slovensku klesnúť politici len preto, aby si priživili osobné preferencie. Je mimoriadne smutné, že medzi tými najviac bezohľadnými sú hneď traja bývalí premiéri. Aj pre ich zlyhanie môžeme iba dúfať, že nástup ďalšej vlny pandémie bude trvať čo najdlhšie. A modliť sa, že dovtedy sa stihne zaočkovať čo najviac ľudí.

Otázka nie je, či ďalšia vlna covidu-19 príde, ale kedy príde. A koľko ľudí zomrie. V očkovaní je na tom Slovensko podpriemerne jednak pre zbabraný manažment, ale aj preto, že sa z vakcín vyrobil strašiak a ďalšia téma kultúrnej vojny.

Dávno neplatí, že hoaxy vypúšťajú iba extrémisti a kadejakí podivíni. K tejto vlne sa pridali aj takzvaní naozajstní politici. Expremiéri Fico, Pellegrini a ich stranícki kolegovia bez mihnutia oka šíria o vakcínach bludy a polopravdy. Expremiér Matovič pol roka pracuje na tom, aby očkovanie ľuďom znechutil. V súvislosti s novým variantom vírusu dokonca – v rozpore s odbornými autoritami a dátami z iných krajín – význam vakcinácie spochybňuje.

Fico, Matovič, Pellegrini a ďalší sa cynicky a vedome podieľajú na tom, že na jeseň budú na Slovensku zbytočne umierať ďalšie stovky, možno tisíce ľudí.

Kde ste všetci?

Úlohou lídrov je viesť a byť príkladom. Majú príležitosť ukázať, že nie sú len zberačmi krúžkov vo voľbách. Vyzývam politikov, ktorí sa radi oháňajú zodpovednosťou – páni Matovič, Pellegrini, ale aj Fico, dajte sa zaočkovať. Verejne pred kamerami a vyzvite svojich voličov, aby sa zaočkovali aj oni.

Vakcinačná kampaň s účasťou najvyšších ústavných činiteľov je otázkou života a smrti. Doterajší výkon je žalostný. Keď sa predseda parlamentu Boris Kollár zľakol po úmrtí kolegu Ľubomíra Petráka, neváhal sa pri očkovaní predbehnúť s Národnou radou. Odvtedy mlčí, lebo sa bojí antivaxerov. Predseda vlády Eduard Heger sníva o 70 percentách zaočkovaných, ale nevie vysvetliť, prečo sa šetrí na kampani a motivácii ľudí, aby sa dali očkovať. Tu sa hrá o čas, vážení!

Obrovský priestor na podporu očkovania má aj prezidentka Čaputová. Má právo žiadať od členov vlády informácie o stave príprav na ďalšiu vlnu pandémie, pýtať sa na výsledky. Má možnosť rokovať s pánmi z opozície a presviedčať ich. Môže ísť robiť kampaň do regiónov.

Zaočkovanie obyvateľov proti covidu-19 je aktuálne najvyšším štátnym záujmom, žiadna iná agenda nie je prednejšia. Bolo by adekvátne, aby sa k tomu stretlo vedenie štátu – ani to nemusí byť v budove SIS – a aby verejnosti oznámilo, aký bude postup. Zatiaľ vidieť a počuť iba bezradnosť premiéra, neustále podkopávanie jeho autority ministrom financií či čiastkové nápady ministra zdravotníctva, ktoré sú zatiaľ bez výsledkov.

Ľudia, nebláznite

Aj keby sa očkovanie zázrakom rozbehlo, Slovensko bude mať čo robiť, aby to do jesene stihlo dosť ľudí. Od toho bude závisieť, ako na tom budú nemocnice a vyčerpaní zdravotníci. O koľko miliárd nás pripraví ďalší zbytočný lockdown. Ako dlho budú deti znovu sedieť doma. A koľko obetí pribudne k dvom desiatkam tisíc nadmerných úmrtí.

Toto je pre Slovensko kritická chvíľa. Ľudia, nebláznite. Nebuďte ako politici, ktorí sa iba vyhovárajú, jedno hovoria a druhé robia. Dajte sa očkovať, presvedčte ľudí zo svojho okolia. Teraz je ten moment, keď každý z nás môže prispieť k tomu, aby sme na jeseň opäť tvrdo, tragicky, ale hlavne úplne zbytočne nehavarovali.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Očkovanie proti koronavírusu

Politici píšu

Komentáre

Teraz najčítanejšie