Denník N

Logo Newsfilter Denníka NTýždňový newsfilter: Vládne ešte Heger, ale Slovensko už patrí Pellegrinimu

Pellegrini medzi voličmi. Foto - FB PP
Pellegrini medzi voličmi. Foto – FB PP

1. Pellegriniho týždeň. 2. Skvelé správy pre delta variant. 3. S dovolenkami to jednoduché nebude.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Spoznajte príbeh mäsa zo Žitného ostrova. Od chovateľa cez spracovávateľa až na váš stôl  

Správy vybral a komentoval Zoltán Szalay

1. Pellegriniho týždeň

Definícia úspešného politika je veľmi jednoduchá: je v dobrom čase na dobrom mieste. Toto je tajomstvo Petra Pellegriniho. Po Ficovom páde dostal príležitosť viesť „nový Smer“, po prehratých voľbách dva týždne úspešne riešil pandémiu, ktorá vtedy ešte na Slovensku v podstate ani nebola a po Matovičovom zlyhaní ponúka voličom niečo, čo im už veľmi chýba: stabilitu a profesionalitu. Sobotňajší snem Hlasu potvrdil, že aj keď ešte oficiálne vládne štvorkoalícia Eduarda Hegera, budúcnosť patrí Pellegrinimu.

Stačí nerobiť chyby. Dominanciu Hlasu neukazujú iba prieskumy, ale aj sebavedomé správanie sa jeho politikov a skutočnosť, že strana priťahuje nové tváre, kým v prípade koaličných strán vidíme skôr postupný odchod zaujímavých ľudí a samé vnútorné konflikty.

Pellegrini nemusí robiť nič iné, len si dávať pozor, aby nespravil zbytočné chyby. Pri súčasnej vláde, ktorá má na svojom konte viac než dosť obrovských zlyhaní, to také ťažké ani nie je.

Ďalšia „nová ľavica“. Pellegrini na sobotňajšom sneme strany zdôrazňoval, že Hlas sa líši od Smeru „vo všetkom“ a že buduje modernú ľavicovú stranu, ktorá nebude „rustikálna“ ako Smer. Hovoril dokonca o tom, že zelená politika a zrovnoprávnenie žien budú dôležité témy Hlasu.

Pellegriniho úloha je aj z tohto hľadiska ľahká: na Slovensku ešte nikdy nevládla autentická sociálnodemokratická strana európskeho druhu, nikto teda nemá skúsenosti s tým, ako by to malo vyzerať. Ľavicové heslá však vždy zaberali, lebo v ľuďoch ešte stále žije nostalgia za socializmom a túžba po starostlivom štáte.

Prečo netreba veriť Hlasu. Je tu však niekoľko dôkazov, prečo Pellegrinimu netreba veriť. Najdôležitejšie je, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hlas

Igor Matovič

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Očkovanie proti koronavírusu

Peter Pellegrini

Komentáre

Teraz najčítanejšie