Denník N

Upozornil na predražené CT v Piešťanoch: Zmajkovičová o tom musela vedieť

Alan Suchánek na proteste proti kauze CT. Foto – TASR
Alan Suchánek na proteste proti kauze CT. Foto – TASR

Bývalá podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová minulý týždeň nadšene oznámila, že nie je v kauze CT obvinená. Lekár, ktorý na prípad upozornil, objasňuje jej úlohu.

Lekár Alan Suchánek sedí v správnej rade nemocnice v Piešťanoch. Zvolili si ho zamestnanci. O kauze CT informoval spolu so sestrou Magdalénou Kovačovičovou. V kauze teraz obvinili osem ľudí. 

Aká atmosféra je v nemocnici po zverejnení obvinení?

Samozrejme, že sa to celé znova rozzvonilo. Vlna už trocha ustala, bolo teraz chvíľu ticho. Myslím, že celá nemocnica očakáva, ako sa to bude riešiť. V poslednom čase sa riešilo najmä to, že riaditeľka je vo svojom kresle neoprávnene a mala by tam skončiť. Takže sme skôr očakávali, ako sa skončí toto. Mala ešte šancu posledného odvolania na ministerstvo vnútra. V správnej rade sme apelovali, aby sa zmenil štatút, aby správna rada mala opäť len päť členov, tak ako to má byť podľa práva. (Správnu radu ministerstvo zdravotníctva rozšírilo o jedného člena, ktorého menovalo, a potom rada zvolila riaditeľku Máriu Domčekovú. Prokuratúra povedala, že to bolo protiprávne – pozn. redakcie) Robili však obštrukcie a neprešlo nám to. Keď sme sa pýtali, prečo to neschválili, keď to skonštatoval prokurátor aj súdy, tak povedali, že si počkáme. Riaditeľka má totiž ešte nárok na posledné odvolanie. Do toho teraz prišlo vyjadrenie o trestnom stíhaní. Celkom to tu zdvihlo náladu. Sú ľudia, ktorí to chápali od začiatku, a tí, čo tomu celkom neverili, pochopili, že sa tu dialo niečo s CT prístrojom, čo nebolo celkom v poriadku.

Zhruba pred polrokom minister ešte hovoril, že ide o pseudokauzu. Ako ste to vnímali?

Niektorí ľudia, s ktorými som bol v kontakte, boli rozhorčení. Niekto povie, že je to pseudokauza, a pritom ide o dve takmer totožné CT-čka s rozdielom 600-tisíc eur. Takže to pseudokauza nemohla byť.

Dostali ste informácie o obvineniach?

Dozvedel som sa o tom len z médií. Nie som v tom priamo zainteresovaný, takže mi nič nedoručili. Boli dve trestné stíhania. Jedno malo byť za verejné obstarávanie na CT v roku 2014, ktoré dal generálny prokurátor, a v tom padli obvinenia. A doktorka Domčeková dala trestné oznámenie na mňa za verejné obstarávanie z roku 2012. Tam obvinenie nevzniesli, hoci to vyšetrovali.

V akom je to štádiu?

Neviem, či je to uzavreté, ale neboli vznesené obvinenia, aj keď to bola oveľa jednoduchšia vec ako to druhé oznámenie. Takže si myslím, že je to bezpredmetné, lebo nákup sa nikdy neuskutočnil, nebola ani podpísaná zmluva a bola to primeraná cena.

Obvinenie ôsmich ľudí z nemocnice prišlo ani nie po roku. Ako si vysvetľujete, že to išlo tak rýchlo?

Nemyslím si, že to bolo expresne rýchlo. Možno na Slovensku sa to zdá byť rýchlo, ale myslím si, že je to primerané. A relatívne rýchlo preto, že to bolo jasné.

Medzi obvinenými nie je bývalá podpredsedníčka parlamentu a vtedajšia členka dozornej rady nemocnice Renáta Zmajkovičová.

To som bol aj ja prekvapený.

Prečo?

Dozorná rada má predsa dozorovať. Už len potom, čo vedela, že v roku 2012 sa mal kúpiť lacnejší prístroj. V roku 2012 sa mal uskutočniť nákup nového CT za takmer milión eur s DPH, teda o 600-tisíc lacnejší ako ten, pre ktorý bola kauza CT. Niekedy v apríli či máji prebehla elektronická aukcia a kúpu prístroja odsúhlasili ministerstvo aj správna rada. Stará dozorná rada ešte bez Zmajkovičovej nákup na poslednú chvíľu zastavila, pretože prístroj považovali za predražený. Potom nastúpila nová správna rada a tá nákup prístroja za takmer milión eur s DPH zastavila. Nová správna rada a aj nová dozorná rada už so Zmajkovičovou však potom odobrili ďalší nákup iného CT už za zhruba 1,6 milióna s DPH.

Kto dal ten podnet na zastavenie prvého nákupu?

Išlo o člena dozornej rady Jána Ranostaja, ktorý tam sedí doteraz a mal záujem, aby sa to neuskutočnilo. Je to človek Smeru, bol aj v mestskom zastupiteľstve za Smer. A o dva roky nikomu neprekážalo, že je to o 600-tisíc eur drahšie.

Ako si vysvetľujete, že pani Zmajkovičovú neobvinili?

To si celkom neviem vysvetliť. Myslím si, že pani Zmajkovičová ako šéfka dozornej rady to mala dozorovať. Nik ju tam nenominoval proti jej vôli. Ak to nebolo na jej žiadosť, tak aspoň s jej súhlasom. Chápem, že zo zákona dozornej rade vyplýva povinnosť sa raz za rok stretnúť a schváliť účtovnú uzávierku. Ale keď je to dozorná rada, tak má dozorovať aj iné veci a pokiaľ vie, že tu je nejaký problém s CT-čkom, že bol problém v roku 2012 a teraz sa kupuje nové, tak by dozorná rada mala konať a mala to dozorovať.

Mala Renáta Zmajkovičová dosť informácií na to, aby vedela, že ten nákup nie je v poriadku?

Neviem dokázať, že mala tie informácie, ale už z funkcie v dozornej rade sa o to mala aktívne zaujímať. Navyše sme sa ja aj pani Kovačovičová na správnej rade pýtali, či predsedníčka dozornej rady

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie