Denník N

Filmy o klitorise aj o čínskom Wu-chane. V Novej Cvernovke premietnu najlepšie dokumenty z Jihlavy

Z filmu Viery Čákanyovej Biela na bielej. Foto - Film Expanded
Z filmu Viery Čákanyovej Biela na bielej. Foto – Film Expanded

Bratislavská prehliadka Ozveny Ji.hlavy štartuje úspešným filmom Biela na bielej Viery Čákanyovej. Premietať a diskutovať sa bude každý letný utorok večer.

„Antarktická krajina funguje ako droga… Chodím v bielej tme a hľadám pocit úľavy. Som hmota s vedomím ďaleko od termodynamickej rovnováhy. To je jediné, o čom viem podať správu,“ poznamenala si Viera Čákanyová do denníka počas nakrúcania v Antarktíde.

Na ľadovom kontinente s malým štábom a lietajúcim dronom nakrúcala snímku, ktorá sa volala FREM. Dokumentárne sci-fi o umelej inteligencii, ktorá v blízkej budúcnosti poletuje nad zemou a analyzuje stopy po našej civilizácii, malo v roku 2020 premiéru na Berlinale.

Počas náročného nakrúcania v Antarktíde si filmárka viedla denník, ktorý si zaznamenávala na video. Neskôr sa rozhodla, že sa k nemu vráti. A urobí z neho nový, ďalší film, ktorý bude odlišný a osobnejší ako FREM. Volá sa Biela na bielej a vlani s ním vyhrala festival v Jihlave.

Nie je to film o filme. Ani správa o náročnom nakrúcaní v adrenalínových podmienkach. Vznikol z toho meditatívny, ale pritom vtipný a zábavný film o premýšľavej režisérke, ktorá v novom prostredí prichádza na nové myšlienky. V premenlivej antarktickej krajine pozoruje prejavy klimatickej zmeny a večer na polárnej stanici na notebooku konverzuje s četovacím robotom o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmy

Kultúra

Teraz najčítanejšie