Denník N

Voľby 2023

Smer
22,94 %
PS
17,96 %
Hlas
14,70 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,89 %
KDH
6,82 %
SaS
6,32 %
SNS
5,62 %
Republika
4,75 %
Aliancia
4,38 %
Demokrati
2,93 %
Sme rodina
2,21 %
ĽSNS
0,84 %
KSS
0,33 %
Piráti
0,31 %
Modrí
0,26 %
Maďarské fórum
0,11 %
My Slovensko
0,09 %
SOS
0,08 %
Karma
0,08 %
Srdce
0,07 %
Princíp
0,06 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 8:50
99,98 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Zmenil sa, keď otcovi ukázal prostredník. Príbeh Patrika Schicka, nečakanej hviezdy Eura

Patrik Schick sa raduje z gólu proti Škótsku. Foto - archív TASR
Patrik Schick sa raduje z gólu proti Škótsku. Foto – archív TASR

Keď mal Patrik Schick dvanásť rokov, počas zápasov bol nervózny, lebo naňho spoza postrannej čiary neustále vykrikoval otec. Zápasy svojho syna nesmierne prežíval.

„Bol som už hráčom Sparty a zúčastnili sme sa na halovom turnaji. Nejako mi to nešlo, tato zase pokrútil hlavou, a keď niečo zakričal, nevydržal som to, otočil som sa naňho a ukázal mu prostredník,“ spomínal si.

„V ten moment sa mi akoby niečo poprehadzovalo v mozgu, veľmi som sa zmenil. Dovtedy som si všetko príliš bral, ale zrazu mi došlo: kto tu vlastne hrá futbal? On alebo ja? Predsa ja!“

V posledných týždňoch 25-ročný Schick ukazuje prostredník aj všetkým kritikom. Na Eure dal dva góly Škótsku – jeden z nich krásnou strelou z polovice ihriska –, ďalší Chorvátsku a Čechom pomohol aj k prekvapujúcemu osemfinálovému víťazstvu nad Holandskom.

So štyrmi gólmi patrí k najväčším kandidátom na najlepšieho strelca turnaja. Jeho detský vzor Cristiano Ronaldo ich má päť, ale po prehre s Belgickom včera na Eure skončil.

Schick zaujal svet gólom proti Škótsku, keď si všimol vysoko vybehnutého brankára Davida Marshalla a prekvapil ho strelou z 50 metrov. Čechom pomohol v úvode turnaja k dôležitým trom bodom a hneď v ďalšom zápase opäť skóroval. Pri vzdušnom súboji ho chorvátsky stopér Dejan Lovren trafil lakťom do tváre a z nosa sa mu pustila krv. Po ošetrení sa vrátil na ihrisko a sám premenil penaltu, ktorú rozhodca po faule odpískal.

Roman Pivarník, bývalý tréner Tatrana Prešov, mu v sezóne 2015/2016 v Bohemianse Praha dal ako prvý riadnu šancu v prvej českej lige. Schicka vtedy mnohí kritizovali.

„Aj keď ho faulovali a museli mu zastaviť krvácanie z nosa, išiel kopať penaltu. Je to skvelý príklad jeho sebavedomia,“ hovorí Pivarník pre Denník N.

Takého Schicka však dobre pozná a neprekvapil ho ani gól z diaľky proti Škótom. „Aj na tréningu sa pokúšal robiť rôzne výnimočné veci.“

Aké?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Futbalové Euro

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie