Denník N

Rektorka z Brna Nerudová: Ak by boli voľby teraz, za prezidentku by som kandidovala

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

V Čechách o nej hovoria ako o českej Zuzane Čaputovej. Rektorka brnianskej Mendelovej univerzity Danuše Nerudová zvažuje kandidatúru za prezidentku. Ženy podľa nej musia byť trikrát tvrdšie ako muži, aby dosiahli to isté.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ste vyštudovaná ekonómka a najmladšia rektorka univerzity v Česku, vôbec prvýkrát bola do tejto funkcie zvolená žena. V jednom rozhovore ste povedali: „Na tradičných univerzitách, ako je tá naša, nie je zvykom, aby v takejto funkcii boli ženy. Aby sa do nej žena vôbec dostala, musí byť trikrát tvrdšia ako muž. Bohužiaľ nás spoločnosť berie ako slabší článok.“ Musíte byť trikrát tvrdšia ako muž?

Človek vo vedúcej funkcii musí, najmä, keď je žena. To, čo som povedala pred tromi rokmi, keď som nastupovala do funkcie, bohužiaľ, platí stále. Máme spoločenské stereotypy, že žena je automaticky vnímaná ako slabšia. Keď sa vedú akékoľvek útoky, vždy sa najprv vedú cez ženu, napríklad v mužskom kolektíve. Takže áno, platí to stále.

Zažili ste niekedy, že by vám niekto dal najavo, že ste slabší článok?

Niekoľkokrát som zažila, že mi bolo dané najavo, že som najmladšia, že som žena, v priebehu kariéry sa mi to po určitých obdobiach stávalo, ale ja som si z toho nikdy nič nerobila.

Mení sa v spoločnosti postoj k ženám? Na zrejme ešte konzervatívnejšom Slovensku vyhrala prezidentské voľby žena. 

Myslím si, že v Českej republike sa postoj mužov k ženám mení. Hlavne preto, že ak chceme zmenu, jej súčasťou musia byť muži, pretože ženy samy zmenu nedosiahnu. Dnes už väčšina mužov pochopila, že je normálne k diskusii pozvať aj ženský element, pretože diskusia tak bude zaujímavejšia. Diverzita prináša kreativitu. Napriek tomu sa stretávame, samozrejme, aj s čisto mužskými kolektívmi.

Voľby prezidenta v Českej republike budú v roku 2023, ale o vás už niektorí píšu, že ste česká Zuzana Čaputová. Je to pre vás kompliment?

Na tieto poznámky vždy odpovedám, že Česko nie je Slovensko. Treba si uvedomiť, že Česká republika je v inej situácii, ako bolo Slovensko. Radi sa chytáme vzoru a celý kopec ľudí vašu pani prezidentku Slovensku trochu závidí, ja ich však vždy upozorním, že naša spoločnosť je skutočne iná. Máme iné reálie a väčšinou sa ohradím, že to tak nie je. Vždy všetkým hovorím, že som Danuše Nerudová a nie Zuzana Čaputová.

Vy nám závidíte prezidentku?

Závidím vám to, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie