Denník N

Zastaviť to musel až hlásateľ. Najväčší potlesk vo Wimbledone dostala vedkyňa, ktorá vyvinula vakcínu AstraZeneca

Príbeh Sarah Gilbertovej, ktorá po nociach pracovala na vakcíne proti koronavírusu.

Novak Djoković je najlepší tenista na svete, ktorý má tento rok šancu vyhrať všetky štyri grandslamové turnaje, čo nedokázal nikto od roku 1969.

Andy Murray je tenista, ktorý pre Veľkú Britániu v roku 2013 získal wimbledonský titul, na ktorý čakala 77 rokov.

Dnes je zrejme ešte obľúbenejší. Hoci už nehrá ani zďaleka tak dobre, je sympatické, ako sa snaží aj po výmene bedrového kĺbu za kovový. Taká operácia by mala znamenať koniec profesionálnej kariéry, no Murray to stále skúša.

V prvý deň Wimbledonu nastúpili Djoković aj Murray, obaja vyhrali, no oveľa viac sa hovorilo o žene, ktorá s tenisom nemá nič spoločné.

Najsilnejší moment celého Wimbledonu?

Na negatívnej skúsenosti s koronavírusom sa dá nájsť aj pár pozitív. Jedno z nich je uznanie pre vedcov a iných odborníkov. Spoločnosť akoby prehodnocovala, kto sú skutočné „hviezdy“.

Po včerajšku vieme, že aj tenisoví fanúšikovia vo Wimbledone veľmi dobre rozumejú, že bez práce vedkyne Sarah Gilbertovej a jej kolegov by teraz nemohli priamo na štadióne obdivovať bekhendy či forhendy Djokovića, Federera a ďalších najlepších tenistov na svete.

Gilbertová so svojím tímom v Oxforde vyvinula vakcínu AstraZeneca, ktorou sú zaočkované státisíce ľudí na Slovensku a milióny na celom svete.

Organizátori Wimbledonu ju zavolali ako čestnú hostku do kráľovskej lóže na centrálnom dvorci. Keď pred zápasom Djokovića proti Britovi Jackovi Draperovi ohlásili, že v hľadisku sa nachádza vedkyňa, ktorá vyvíjala vakcínu AstraZeneca, nastal okamih, ktorý bude patriť medzi najsilnejšie na tohtoročnom Wimbledone.

Na sociálnych sieťach sa virálne šírili fotky a videá, ako Gilbertová v červenom saku

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Tenis

    Wimbledon

    Šport a pohyb, Veda

    Teraz najčítanejšie